5 września 1908 r. urodził się Wacław Grzędziński – żołnierz stalowowolskiej AK

Wacław Grzędziński

ur. 5 września 1908 r. – zm. 5 kwietnia 1944 r.

Żołnierz placówki „154” AK Stalowa Wola


Wacław Grzędziński urodził się 5 września 1908 r. w Kamienskoje w Rosji na terenie dzisiejszej Ukrainy. W latach 1933 – 1939 pracował jako urzędnik w Hucie Pokój w Rudzie Śląskiej. Do Stalowej Woli przyjechał w kwietniu 1940 r. do pracy jako księgowy do okupowanych przez Niemców Zakładów Południowych (COP) przemianowanych wówczas prze niemieckiego okupanta na „Hermann Göring Stahlwerke – Werk Stalowa Wola”.

Konsipracja

W Stalowej Woli wstąpił w szeregi stalowowolskiej Armii Krajowej i został żołnierzem Placówki krypt. „Pelargonia”, „154”. Był szwagrem Rudolfa Opyrchała ps. „Marek”, żołnierza AK, a także oficera ze stalowowolskiej placówki.

Aresztowanie

Według jego szwagra Rudolfa Opyrchała, Wacław Grzędziński i ówczesny Komendant Obwodu Nisko – Stalowa Wola AK Kazimierz Pilat ps. „Zaremba” wpadli w ręce Gestapo w wyniku „wsyp” jakich doszło na terenie Stalowej Woli w marcu 1944 r. Obydwaj Wacław Grzędziński i Komendant Kazimierz Pilat zostali aresztowani 9 marca 1944 r. na terenie Zakładów Południowych gdzie obydwaj pracowali.

Niemiecki Wyrok

27 marca 1944 r. w Stalowej Woli Niemcy rozplakatowali Obwieszczenie, na którym znajdowały się 33 nazwiska osób skazanych „za należenie do nielegalnej organizacji”, wśród nich znajdował się Wacław Grzędziński oraz 24 żołnierzy AK ze Stalowej Woli, Rozwadowa i okolic. Wyrok na żołnierzach AK został wykonany 5 kwietnia 1944 r. w nieznanym miejscu. Miejsca egzekucji Niemcy nigdy nie zdradzili.

©Fundacja KEDYW

Niemieckie obwieszczenie z 27 marca 1944 r. skazujące na śmierć stalowowolskich żołnierzy AK. (fot. Stanisław Dąbrowa-Kostka).

Cześć Ich Pamięci!

MW/Fundacja KEDYW
Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Praca Zbiorowa „Oddali życie za Polskę”, Dionizy Garbacz „Brunatne Lata”, Stanisław Dąbrowa-Kostka „Hitlerowskie Afisze Śmierci”, fot. Dionizy Garbacz.