Wystawa „80 wydarzeń z 80 lat Stalowej Woli”
Od dziś można oglądać wystawę plenerową usytuowaną na placu przy kościele św. Floriana i Biblioteki Miejskiej w Stalowej Woli przygotowaną przez Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli pt. „80 wydarzeń z 80 lat Stalowej Woli”. Wystawę, na której pojawiają się także wydarzenia związane z stalowowolską Armią Krajową i Kedywem AK można oglądać do 26 czerwca br. Zachęcamy do jej oglądania.
Ekspozycja stanowi efekt plebiscytu ogłoszonego wśród mieszkańców przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, a przeprowadzonego przy współpracy z tygodnikiem „Sztafeta”
Głosować można było za pośrednictwem kuponów publikowanych w tygodniku „Sztafeta” (dostarczając go do którejś z siedzib Muzeum) lub w formie e-mailowej. Dla przypomnienia i zainspirowania w tygodniku oraz na stronach internetowych Muzeum zamieszczona została lista ponad 300 ważnych wydarzeń z dziejów miasta z lat 1937-2018. Nie była ona jednak w żaden sposób zobowiązująca i miała jedynie charakter „doradczy”, natomiast głosować można było absolutnie dowolnie, przytaczając także osobiście wybrane i preferowane fakty z poza wykazu.
W plebiscycie wzięło udział kilkadziesiąt osób, często przesyłając większą ilość propozycji.
Z nadesłanych zgłoszeń wybrano 80 wydarzeń cieszących się największą popularnością wśród respondentów i najczęściej przez nich zgłaszanych. Nieodłącznym warunkiem zakwalifikowania poszczególnych zgłoszeń do wystawy była dostępność materiału fotograficznego dotyczącego proponowanych tematów. Muzeum przeprowadziło poszukiwania zdjęć dokumentujących wybrane wydarzenia, przy czym wiele instytucji i osób prywatnych okazało życzliwą pomoc udostępniając takowe.
Nad poprawnością przebiegu selekcji czuwała specjalnie powołana komisja, w skład której zaproszono historyków, nauczycieli, dziennikarzy oraz znawców miasta i regionu.
Wśród osób biorących udział w plebiscycie rozlosowano nagrody książkowe.
Ekspozycja w żadnej mierze nie prezentuje wszystkich najważniejszych wydarzeń w dziejach Stalowej Woli i nie stanowi ich klasyfikacji. Ukazane są na niej te wydarzenia, które za ważne i godne upamiętnienia uznały osoby biorące udział w plebiscycie, a kierujące się często sentymentem, wspomnieniami z młodości czy rodzinnymi przekazami, a nie ich rangą i znaczeniem historycznym.
Wystawa ma na celu przypomnienie niektórych dat, ale i postaci z historii Stalowej Woli, w związku z jej 80-tymi urodzinami obchodzonymi w tym roku.
Mija właśnie 80 lat od momentu, gdy przedwojenny premier i minister spraw wewnętrznych, gen. Felicjan Sławoj Składkowski podpisał zarządzenie o nadaniu osiedlu przy Zakładach Południowych nazwy Stalowa Wola (31 I 1938).
Rozrastające się w szybkim tempie osiedle z czasem zamieniło się w miasto, które otrzymawszy stosowne prawa, systematycznie powiększało liczbę mieszkańców, zajmując coraz większy obszar. Zbudowane w ramach COP-u, jedne z najnowocześniejszych wówczas w Polsce zakładów przemysłowych przetrwały mroki okupacji, odradzając się po wojnie, rozszerzając profile produkcji i urastając, już pod nazwą Huta Stalowa Wola, do rangi wielkiego, prężnie działającego kombinatu. Rozwijała swe możliwości wytwórcze elektrownia, odgrywając coraz większą rolę w życiu miasta i regionu. Ewoluowało szkolnictwo, rozkwitała na wielu polach działalność kulturalna, odnoszono spektakularne sukcesy sportowe. Stalowa Wola i jej mieszkańcy odegrali znaczącą dla kraju rolę w okresie przemian ustrojowych, a miasto potrafiło, choć nie bez trudności, dostosować się do wymagań nowych czasów.
Wystawa prezentowana na placu przed budynkiem Biblioteki Międzyuczelnianej, ul. Popiełuszki. od 15.06 – 26.08. 2018.
Dodatkowe informacje można uzyskać w Muzeum Regionalnym, tel. 15 842 00 42
zródło: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli/http://muzeum.stalowawola.pl/
Pierwsze w Polsce Muzeum Kedywu – elitarnego pionu dywersyjnego Armii Krajowej powstaje w czynie społecznym z inicjatywy Fundacji KEDYW. Nasza działalność opiera się na wolontariacie i darowiznach ludzi dobrej woli. Bez twojego wsparcia nie osiągniemy celu! WESPRZYJ NAS!
Konto bankowe: SANBank Nadsański Bank Spółdzielczy
Nr konta: 05 9430 0006 0046 7597 2000 0001
KOD SWIFT: POLUPLPR
Lub bezpiecznie kartą płatniczą przez system płatności PayPal