75. Rocznica niemieckich egzekucji w Stalowej Woli [FILM]
Członkowie zarządu Fundacji KEDYW i ŚZŻAK Koła Obwodu Nisko-Stalowa Wola wraz z rodziną poległego w charzewickiej egzekucji żołnierza ruchu oporu Tadeusza Kąkola przed mogiłą zbiorową w Stalowej Woli-Rozwadowie (fot. Fundacja KEDYW).
W piątek 19 października 2018 r. w Stalowej Woli odbyła się uroczystość upamiętniająca 75. rocznicę niemieckich egzekucji na rozwadowskich „Dołach” i charzewickiej „Maźnicy”. W dwóch odwetowych egzekucjach, które miały miejsce 19 i 20 października 1943 r. na terenie dzisiejszej Stalowej Woli, Niemcy zabili łącznie 90 osób. Wśród ofiar egzekucji byli żołnierze Armii Krajowej i cywile.
Piątkowa uroczystość 75. rocznicy niemieckich egzekucji w Stalowej Woli zgromadziła przedstawicieli stalowowolskich organizacji dbających o pamięć i historię tych tragicznych wydarzeń, a także mieszkańcy miasta, Radni Miejscy, nauczyciele stalowowolskich szkół oraz rodziny poległych. Na tegoroczną uroczystość przybyły z Rzeszowa oraz Warszawy trzy pokolenia członków rodziny Tadeusza Kąkola, poległego w egzekucji w Charzewicach żołnierza antyniemieckiego ruchu oporu.
Wśród zgromadzonych na uroczystości obecni byli także członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koła Obwodu Nisko-Stalowa Wola łącznie z prezesem Zbigniewem Markutem, wiceprezesem Tadeuszem Puchalskim i członkiem zarządu Romanem Niwierskim oraz wspomniani nauczyciele stalowowolskich szkół – mgr. Anna Ryzak i Anna Zbrożyna-Tutak. Ponadto obecni byli również przedstawiciele stalowowolskiej Fundacji „Przywróćmy Pamięć”, Stowarzyszenia „Sokół” Stalowa Wola, zarząd Fundacji KEDYW oraz współorganizujący uroczystość harcerze z 54 Stalowowolskiej Drużyny ZHP im. Bronisława Kochana, którzy pełnili wartę honorową w miejscach egzekucji, przy mogile zbiorowej na cmentarzu oraz podczas mszy świętej, która została odprawiona w Klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów w intencji pomordowanych. O oprawę patriotyczną nad uroczystościami zadbał druh ZHP Zbigniew Partyka. Przed rozpoczęciem mszy świętej w Klasztorze, o wydarzeniach z przed 75 lat przypomniał Mikołaj Fołta z Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej w Stalowej Woli-Rozwadowie, który zacytował m.in. historyczne zapiski kroniki Klasztoru Kapucynów z dnia egzekucji z przed 75 lat.
W imieniu organizatorów dziękujemy wszystkim za uczestnictwo i pamięć!
Film: Mikołaj Fołta
Czytaj więcej: 19 października 1943 r. Niemcy rozstrzelali 65 polskich więźniów w Stalowej Woli-Rozwadowie
Czytaj więcej: 20 października 1943 r. Niemcy rozstrzelali 25 polskich więźniów w Stalowej Woli-Charzewicach
Pierwsze w Polsce Muzeum Kedywu – elitarnego pionu dywersyjnego Armii Krajowej powstaje w czynie społecznym z inicjatywy Fundacji KEDYW. Nasza działalność opiera się na wolontariacie i darowiznach ludzi dobrej woli. Bez twojego wsparcia nie osiągniemy celu! WESPRZYJ NAS!
Konto bankowe: SANBank Nadsański Bank Spółdzielczy
Nr konta: 05 9430 0006 0046 7597 2000 0001
KOD SWIFT: POLUPLPR
Lub bezpiecznie kartą płatniczą przez system płatności PayPal