1 lipca 1944 r. zginął Kazimierz Stanisławski ps. „Kukułka” – żołnierz AK Rozwadów

Kazimierz Stanisławski ps. „Kukułka”

24 kwietnia 1926 – 1 lipca 1944

Żołnierz Armii Krajowej placówki krypt. „Wilcze Łyko”, „152” (AK Rozwadów)


Kazimierz Stanisławski urodził się 24 kwietnia 1926 r. w Rozwadowie w dawnym województwie lwowskim (obecnie dzielnica Stalowej Woli, woj. podkarpackie). Był synem Augustyna i Stanisławy z d. Dołowy. W czasie niemieckiej okupacji mieszkał na ul. Szewskiej w Rozwadowie.

W listopadzie 1943 roku, w czasie niemieckiej okupacji rozpoczął pracę jako wiertacz w narzędziowni w niemieckich zakładach zbrojeniowych „Stahlwerke Braunschweig GmbH – Werk Stalowa Wola” (przedwojennych Zakładach Południowych (COP) w Stalowej Woli).

Konspiracja

W 1944 roku został żołnierzem Armii Krajowej. Służył w rodzinnym Rozwadowie w placówce kryptonim „Wilcze Łyko”, „152” dowodzoną wówczas przez Józefa Wachsmana-Kruczkiewicza. W maju 1944 roku po wpadce tajnej bazy Kedywu Armii Krajowej mieszczącej się w Rozwadowie, jako jeden z wielu rozwadowskich akowców zagrożonych dekonspiracją i aresztowaniem, postanowił ewakuować się tzw. Zasanie do oddziału dyspozycyjnego Obwodu Nisko-Stalowa Wola Armii Krajowej dowodzonego przez Jana Orła-Wysockiego „Kmicica”.

Kazimierz Stanisławski zginął 1 lipca 1944 roku w niewyjaśnionych okolicznościach w Rzeczycy Ziemiańskiej koło Kraśnika (woj. lubelskie). Prawdopodobnie został zamordowany przez Niemców wraz z innymi ofiarami.

Kazimierz Stanisławski „Kukułka” był jednym z najmłodszym żołnierzy Armii Krajowej w Rozwadowie. W chwili śmierci miał zaledwie 18 lat. Pochowany został w zbiorowej mogile w Kraśniku (woj. lubelskie) i tam spoczywa do dziś.

Rodzice K. Stanisławskiego wskazują po wojnie miejsce śmierci syna (fot. Maria Rehorowska)
(fot. Maria Rehorowska)
Rodzice modlą się po wojnie przy zbiorowej mogile w Kraśniku gdzie spoczywa syn. (fot. Maria Rehorowska)

Cześć Jego Pamięci!

MW / MKDAK

Bibliografia: Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Maria Rehorowska „Rozwadów nad Sanem i Charzewice w konspiracji antyniemieckiej i antysowieckiej”, Dionizy Garbacz „Brunatne Lata”.

© COPYRIGHT 2016-2024. Wszelkie Prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów, zdjęć lub filmów bez zgody zabronione!

Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji)