Gor膮cy lipiec 1944

18 maja 1944 roku niemieckie gestapo natrafi艂o na baz臋 akowskiego Kierownictwa Dywersji (Kedyw) zwan膮 „G贸rk膮”. W potyczce zgin臋艂o dw贸ch akowc贸w, oficer dywersji obwodu a zarazem dow贸dca Kedywu Stanis艂aw Be艂偶y艅ski i Stanis艂aw Szumielewicz. W r臋ce gestapowc贸w dosta艂o si臋 wiele materia艂贸w archiwalnych, pi艣miennych i innych, kt贸re pozwala艂y na rozpracowanie, przynajmniej w cz臋艣ci, podziemia antyniemieckiego w obwodzie ni偶a艅sko – stalowowolskim. Po wpadce „G贸rki” nasta艂 czas ucieczek i aresztowa艅.

Gestapo odkrywa G贸rk臋

Jak dosz艂o do dekonspiracji „G贸rki”? Zbigniew Gogojewicz „Ostoja” mieszka艂 w Rozwadowie. By艂 wysiedle艅cem z Poznania. W czasie okupacji zwi膮za艂 si臋 z konspiracj膮 akowsk膮. W 1943 roku pracowa艂 w wywiadzie AK, by艂 艂膮cznikiem zegarmistrza Eryka Kandziory pracuj膮cego dla wywiadu strategicznego „Wsch贸d”. Potem wy艂膮czono go z tej pracy. Nawi膮za艂 kontakty z jednym z oddzia艂贸w partyzanckich w Lubelskiem i dla niego zbiera艂 bro艅. Wmiesza艂 w to Eryka Kandzior臋. Cz艂owiek kt贸ry mia艂 odebra膰 bro艅 dla Kandziory, ca艂膮 spraw臋 zdradzi艂 Niemcom. „Ostoj臋” aresztowano. Aresztowano r贸wnie偶 Eryka Kandzior臋, 聽notabene tak偶e wysiedle艅ca z Poznania. „Ostoja” zna艂 Leszka Kami艅skiego, w czasie przes艂uchania zdradzi艂 to nazwisko i jego adres. A Kami艅ski mieszka艂 w domu, gdzie mie艣ci艂a si臋 siedziba stalowowolskiego Kedywu. 艢lad na organizacj臋 konspiracyjn膮 poprowadzi艂 gestapo do Kami艅skiego i dosz艂o do starcia, a w konsekwencji zaj臋cia bazy Kedywu przez gestapo. Wskutek nieostro偶no艣ci i naiwno艣ci „Ostoi” zgin膮艂 w wi臋zieniu Eryka Kandziora i jego kolega z Przeworska Henryk 呕elazny. Ponadto zeznania „Ostoi” spowodowa艂y ca艂y szereg akcji na akowskie podziemie w Rozwadowie, m.in. doprowadzi艂y do pr贸by uj臋cia komendanta rozwadowskiej plac贸wki AK „Wolskiego”.

Sprawozdanie z maja 1944 roku rozwadowskiej plac贸wki AK „Wilcze 艁yko” m贸wi m.in.: w przeddzie艅 akcji Gestapo na grup臋 dyw. (mowa o „G贸rce” – przyp. autora) aresztowany zosta艂 „Ostoja”. W trzecim dniu po zamkni臋ciu „Ostoi” gestapo wydoby艂o z magazyn贸w „Ostoi” paczk臋 amunicji, materia艂y wybuchowe, miny. Dla nas memento: „Ostoja” sypie!!!

Czas aresztowa艅

W raporcie rozwadowskiej plac贸wki AK „Wilcze 艁yko” z 12 VI 1944 r. mo偶na wyczyta膰: Tak jak przewidywali艣my – Ostoja sypie! Wszelkie 艣rodki ostro偶no艣ci zostaj膮 zachowane. Dnia 6 VI 44 gestapo otoczy艂o dom Wolskich, poszukuj膮c ich. Wolskiego nie by艂o. Wolska ocala艂a niemal cudem (w rozgardiaszu wymyka si臋 wrogom) zostaje jednak aresztowany brat Wolskiego. „Ostoja” nie by艂 zbyt dobrze zorientowany w konspiracyjnych uk艂adach, bo gestapo zanim przyst膮pi艂o do ob艂awy na „Wolskiego” (J贸zef Wachsman – Kruczkiewicz), wzi臋艂o z mieszkania ze Stalowej Woli in偶. Bogumi艂a Wolskiego. Poprowadzono go do samochodu z zas艂oni臋tymi oknami, otwar艂y si臋 drzwi i kto艣 powiedzia艂, 偶e nie o tego chodzi i przestraszonego in偶yniera zwolniono. Po dekonspiracji „G贸rki” w ko艅cu maja komendant obwodu AK „Irka” (Boles艂aw Rudzi艅ski) przeni贸s艂 swoj膮 siedzib臋 do Rudnika, dokona艂 zmiany kryptonim贸w plac贸wek i dow贸dc贸w, swego pseudonimu na „Selim”. R贸wnie偶 inni czo艂owi konspiratorzy opuszczali Stalow膮 Wol臋. W Rudniku ukrywa艂 si臋 z rodzin膮 kwatermistrz obwodu W艂adys艂aw Kubikowski „Kula”, za Sanem znalaz艂 si臋 oficer informacji Marian Dziubi艅ski „Wilczur”, w czerwcu opu艣ci艂 Stalow膮 Wol臋 Antoni Kislinger „Korwin”, kt贸ry wcze艣niej pe艂ni艂 funkcj臋 komendanta obwodu.

Niemcy na „G贸rce” zdobyli doskona艂y punkt zaczepienia do rozbicia stalowowolskiej Armii Krajowej, a mianowicie list臋 pseudonim贸w, a nawet fotografie do „lewych” kennkart. Aresztowania zmusza艂y czuj膮cych zagro偶enie do ucieczki ze Stalowej Woli i Rozwadowa. Nieliczni trafili do oddzia艂u partyzanckiego „Kmicica”, niekt贸rzy szukali schronienia u „Ojca Jana”, wi臋kszo艣膰 ukrywa艂a si臋 w odleg艂ych miejscowo艣ciach.

Gestapo nie ustawa艂o w wysi艂kach, aby uj膮膰 przyw贸dc贸w AK ze Stalowej Woli i Rozwadowa. „Wolskiego” nie uda艂o si臋 pochwyci膰, a na li艣cie byli jeszcze inni. Na pocz膮tku czerwca aresztowano Feliksa Kidaw臋 „Je偶a”, lecz uj臋ty by艂 zaledwie szeregowym cz艂onkiem organizacji. Co prawda skazano go na kar臋 艣mierci, ale w rezultacie zes艂ano do obozu, kt贸ry uda艂o mu si臋 prze偶y膰. W r臋ce gestapo dosta艂 si臋 Marian Kupiec, lekarz obwodu dr Henryk Trojanowski „Lena”. Aresztowano tak偶e Jadwig臋 Budkiewicz „Magd臋”.

Gestapo si臋ga poza Stalow膮 Wol臋

Aresztowania trwa艂y, co prawda nie na tak膮 skale jak wcze艣niej w marcu 1944 r., ale uj臋to Jana Pa艂czy艅skiego, Jordana Spytka – kierownika gospodarczego ze Stalowej Woli za pomaganie przy napadach przez przynale偶no艣膰 do nielegalnej organizacji – jak og艂osili Niemcy, Juliana G贸rala, tokarza ze Stalowej Woli, za nielegalne nabycie broni wzgl臋dnie cz臋艣膰 broni, Henryka 呕elaznego 21 maja 1944 r. gestapo i 偶andarmeria dokona艂y aresztowa艅 w Wolinie ko艂o Niska. Zabrano w贸wczas Mari臋 Pyzi艅sk膮 z Koz贸w, Walentego Koz臋, Romana Wojtaka, Wawrzy艅ca Hetnara. Wszyscy p贸藕niej zgin臋li. Czy te ostatnie aresztowania by艂y wynikiem wsypy spowodowanej przez „Ostoj臋”, trudno jednoznacznie odpowiedzie膰. Niemcy nie poprzestali na akcjach w ko艅cu maja i w czerwcu przyszed艂 czas na Rudnik i Kopki.

Akowiec z Rudnika Karol 艁ysak „Ryszard po latach powiedzia艂 tak: W roku 1944, nie pami臋tam kto, ale przekazano nam polecenie,aby z艂o偶y膰 fotografie na „lewe” kennkarty. Z艂o偶yli艣my te fotografie, a potem okaza艂o si臋, 偶e wpad艂y w Rozwadowie w r臋ce Niemc贸w po rozbiciu „G贸rki”. Spodziewali艣my si臋 aresztowa艅, nawet ze szwagrem spali艣my poza domem, ale jako艣 do zabrania nas nie dosz艂o. Zreszt膮 inni te偶 ocaleli. Kto艣 przypuszcza艂, 偶e aresztowania, jakie nast膮pi艂y w Rudniku w lipcu 44 roku, by艂y wynikiem wpadki „G贸rki”.

Ks. J贸zef Reichert, w czasie okupacji jeden z czo艂owych konspirator贸w w Rudniku – wtedy jeszcze nie by艂 ksi臋dzem – uwa偶a艂 inaczej. Za 偶ycia, w rozmowie ze mn膮 w po艂owie lat 80. zesz艂ego wieku tak m贸wi艂: Masowe aresztowania Rudniku przysz艂y 4 lipca 44 roku. W贸wczas uwi臋ziono kilkana艣cie os贸b, w tym ks. Reizera, kt贸ry p贸藕niej zosta艂 zwolniony. Dentysta Zbigniew Frankiewicz pope艂ni艂 samob贸jstwo. Aresztowano r贸wnie偶, z tych co pami臋tam, Tobol臋 i Seminowicza, obaj zmarli w obozie, Stanis艂awa B膮ka, Kazimierza Paw艂owskiego, obaj prze偶yli ob贸z. Aresztowano tak偶e Stanis艂awa Pie艅czkowskiego z Kopek. Wszystkie te aresztowania wynik艂y z wsypy, jak膮 spowodowa艂 konfident niemiecki pochodz膮cy z pozna艅skiego, by艂 w Rudniku fryzjerem. (…) 脫w fryzjer przyja藕ni艂 si臋 z Mierczy艅skim. Podejrzewano, 偶e na skutek tego dosz艂o do rozpracowania siatki AK. Wiele os贸b, zw艂aszcza m艂odych w czasie aresztowa艅 w lipcu, zbieg艂o si臋 i uratowa艂o si臋.

W艂odzimierz Mierczy艅ski pracowa艂 w rudnickim magistracie. Nale偶a艂 do AK. Sobie znanym sposobem zdobywa艂 druki kennkart i wystawia艂 te dowody to偶samo艣ci ukrywaj膮cym si臋 cz艂onkom antyniemieckiej konspiracji. Aresztowany zosta艂 przez gestapo 15 czerwca 1944 r. Przetrzymywany by艂 Stalowej Woli i tam przes艂uchiwany. Potem stan膮艂 przed niemieckim s膮dem w Jaros艂awiu. Zosta艂 wywieziony do obozu Gross Rosen, z kt贸rego ju偶 nie wr贸ci艂.

Stanis艂aw Prajs po wpadce „G贸rki” nast臋pnego dnia, 19 maja, ju偶 nie zg艂osi艂 si臋 do pracy. Tak samo uczyni艂 jego brat Jerzy. Jako cz艂onek dywersyjnej grupy w obwodzie AK by艂 艣cisle zwi膮zany z Kedywem. W Rozwadowie nie m贸g艂 pozosta膰, grozi艂o mu aresztowanie, zosta艂 wi臋c wkr贸tce przerzucony na Zasanie i znalaz艂 si臋 w oddziale partyzanckim „Kmicica”. Na Zasaniu Stanis艂aw Prajs „Pirat” uczestniczy艂 w partyzanckich akcjach stalowowolskiego oddzia艂u AK. W czerwcu na czas walki dosz艂o do po艂膮czenia oddzia艂贸w partyzanckich „Ojca Jana” i „Kmicica” (Jan Orze艂). W obliczu zbli偶aj膮cej si臋 niemieckiej akcji pacyfikacyjnej zakrojonej na szerok膮 skal臋, cz臋艣膰 partyzant贸w opu艣ci艂a oddzia艂 i szuka艂a bezpiecze艅stwa poza zaciskaj膮cym si臋 niemieckim kordonem. „Pirat” jednak pozosta艂 w oddziale i w ugrupowaniu „Ojca Jana” walczy艂 z Niemcami w bitwie na Porytowych Wzg贸rzach. W nocy z 14 na 15 czerwca 1944 r. zgrupowaniu partyzant贸w sowieckich i polskich uda艂o si臋 wydosta膰 poza niemiecki kordon. Partyzanci „Ojca Jana” i „Kmicica”, aby przeczeka膰 niemieck膮 pacyfikacj臋, skryli si臋 po艣r贸d bagien na wyspie Kru膰.

Dionizy Garbacz

Przedrukowano dzi臋ki uprzejmo艣ci Dionizego Garbacza i Tygodnika SZTAFETA.