Wojsko Polskie uhonorowało stalowolskiego „Żołnierza Wyklętego” Władysława Kuchnę

Od lewej prezes FK Marek Wróblewski, kpt. Tomasz Okólski, prezes ŚZŻAK Zbigniew Markut, Władysław Kuchno oraz Grażyna Bogacz członek ŚZŻAK. (fot. Fundacja KEDYW)

Rozpoczął się pierwszy etap uhonorowania Władysława Kuchno – stalowowolskiego „Żołnierza Wyklętego” antykomunistycznego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW). Po 73 latach Władysław Kuchno odzyskuje należyty honor żołnierza Wojska Polskiego i status członka Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej.

Dzięki staraniom Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koła Obwodu Nisko-Stalowa Wola został zapoczątkowany w 2017 r. proces przywrócenia należytych honorów Władysławowi Kuchno – ostatniemu żyjącemu Żołnierzowi Wyklętemu w Stalowej Woli. Po długim i wnikliwym procesie weryfikacyjnym, Wojsko Polskie nadało status żołnierza weterana dla Władysława Kuchno i wkrótce otrzyma specjalny mundur weterana Wojska Polskiego.

Mundur dla stalowowlskiego bohatera NZW

W sobotę 12 maja 2018 r. do Stalowej Woli przybył z Rzeszowa kpt. Tomasz Okulski szef służby mundurowej 34 Wojskowego Oddziału Gospodarczego Wojska Polskiego w Rzeszowie, który w obecności członków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Obwodu Nisko-Stalowa Wola – prezesa Zbigniewa Markuta, Grażyny Bogacz oraz prezesa Fundacji KEDYW Marka Wróblewskiego, wręczył Władysławowi Kuchno pierwsze elementy umundurowania oraz sznur oficerski tzw. Akselbant.

Ze względu na klopy zdrowotne Władysława Kuchno, ceremonia wręczenia pierwszych elementów umundurowania odbyła się w jego mieszkaniu w Stalowej Woli. Kolejne elementy w tym kompletny mundur wraz z kurtką oficerską oraz oficerski płaszcz szyty według obowiązującego umundurowania wz. 36 w II Rzeczpospolitej Polskiej, Wladyław Kuchno otrzyma najpóźniej do końca lipca br.

Przywracanie honoru żołnierzom antyniemieckiego i antykomunistycznego podziemia

W 2017 r. Sejm RP uchwalił ustawę projektu Ministerstwa Obrony Narodowej nadającą prawo do otrzymania i noszenia munduru wraz z odznakami stopni wojskowych dla zasłużonych weteranów walk o niepodległość Polski. W ten sposób uhonorowani zostają czlonkowię Korpusu Weteranów Walk i Niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej, w którego skład wchodzą żołnierze podziemia antyniemieckiego, Żołnierze Wyklęci podziemia anytkomunistycznego, Powstańcy Warszawscy, oraz żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Dziękujemy za zaproszenie prezesowi ŚZŻAK oraz WP i cieszymy się, że mogliśmy wspólnie uczcić naszego stalowolskiego Bohatera i podziękować za jego poniesioną ofiarę dla Polski w walce z komunizmem o niepodległą Polskę. Życzymy Panu Władysławowi szybkiego powrotu do zdrowia.

 


Władysław Kuchno 2016 r.

Wladysław Kuchno – żołnierz Narodowego Zjednoczenia Wojskowego

Władysław Kuchno urodził się 7 stycznia 1927 r. w Majdanie Zbydniowskim koło Stalowej Woli. W wieku 18 lat wstąpił do antykomunistycznego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) i został zaprzysiężony do placówki w Majdanie Zbydniowskim, która wchodziła w skład obwodu tarnobrzeskiego NZW. W okolicach Majdanu Zbydniowskiego działał również leśny oddział partyzancki NZW „Tarzana” Tadeusza Gajdy, w którego antykomunistycznych akcjach uczestniczył także jako żołnierz NZW Władysław Kuchno.

Aresztowanie i ubeckie więzienie

W 1945 r. wraz z oddziałami NZW, Władysław Kuchno uczestniczył w akcji zaopatrzeniowej na młyn we wsi Dzierdziówka, akcji dowodził Bolesław Paluch – dowódca placówki NZW w Żabnie. Wkrótce po akcji w Dzierdziówce, 16 listopada 1945 r. Władysław Kuchno został aresztowany przez tarnobrzeski Urząd Bezpieczeństwa (UB). Pod fałszywym oskarżeniem jako „członek bandy rabunkowej” zostaje skazany przez komunistyczny sąd na 12 lat więzienia w Katowicach. Z ubeckiego więzienia zostaje zwolniony po 9 latach. Po zwolnieniu pozostaje jednak śledzony i prześladowany przez UB przez kolejne lata. 30 grudnia 1976 r. kolejny raz zostaje skazany w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie za jego przynależność do antykomunistycznej NZW, lecz na mocy amnestii sprawa zostaje umorzona. Do dziś jednak Władysław Kuchno pozostaje jak i wielu jego kolegów antysowieckiego podziemia nie ułaskawiony przez Państwo Polskie z haniebnych komunistycznych wyroków za walkę z komunistycznym reżimem.

Działalność kombatancka

Po uwolnieniu z ubeckiego więzienia Władysław Kuchno powrócił w rodzinne strony i przeprowadził się do Stalowej Woli, gdzie mieszka do dziś. W Stalowej Woli jest jednym z najstarszych i do niedawna jednym z najbardziej aktywnych członków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koła Obwodu Nisko – Stalowa Wola, w którym pełnił przez wiele lat funkcję członka zarządu, a następnie prezesa Koła.

Cześć i Chwała Bohaterom!

(fot. FB.Stalowa Wola, pkolice i dalej)
22 grudzień 2016 r. Władysław Kuchno wraz z członkami ŚZŻAK i Fundacji KEDYW składają wieńce w miejscu egzekucji żołnierzy stalowowolskiego Korpusu Zachodniego AK w Woli Zarczyckiej. (fot. Antoni Kolano)

MW/Fundacja KEDYW

źródło: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Władysław Kuchno, Archiwum IPN w Rzeszowie.


Pierwsze w Polsce Muzeum Kedywu – elitarnego pionu dywersyjnego Armii Krajowej powstaje w czynie społecznym z inicjatywy Fundacji KEDYW. Nasza działalność opiera się na wolontariacie i darowiznach ludzi dobrej woli. Bez twojego wsparcia nie osiągniemy celu! WESPRZYJ NAS! 

Konto bankowe: SANBank Nadsański Bank Spółdzielczy
Nr konta: 05 9430 0006 0046 7597 2000 0001
KOD SWIFT: POLUPLPR
Lub bezpiecznie kartą płatniczą przez system płatności PayPal

Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji)