Żołnierze AK z regionu Stalowej Woli

Fundacja KEDYW aktywnie poszukuje informacji i materiałów dotyczących żołnierzy Armii Krajowej regionu Stalowej Woli do zbiorów powstającego Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji). Jeśli jesteś w posiadaniu zdjęć, dokumentów lub innych przedmiotów dotyczących Armii Krajowej lub być może wiesz kto takie posiada, to prosimy pilnie o kontakt z Fundacją KEDYW:

Tel. 722-333-960 lub drogą mailową: muzeum@kedyw.pl


Poniżej lista (niepełna) żołnierzy poszczególnych placówek i oddziałów partyzanckich, które działały w rejonie Stalowej Woli, o których zbieramy informacje i materiały. Jeśli posiadasz informacje na temat osób z tej listy lub innych tutaj niewymienionych, koniecznie skontaktuj się z nami! (Osoby w kolorze czerwonym posiadają opracowany biogram, należy kliknąć na nazwę by otworzyć link do bigramu).


KEDYW Obwodu Nisko – Stalowa Wola kprypt. „Górka”


AK Placówka Rozwadów krypt. „Wilcze Łyko”, „152”


Siatka Wywiadu Strategicznego AK krypt. „Wschód” w Rozwadowie

  • Juliusz Eugeniusz Gądek ps. „Sęp”, „Genek”
  • Józef Grodecki ps. „Lech”
  • Władyslaw Laba ps. „Stach”
  • Eryk Kandziora
  • Zbigniew Gogojewicz ps. „Ostoja”

AK Placówka Stalowa Wola krypt. „154”


Oddział Partyzancki Jan Orła „Kmicica” (Podlegał pod AK Obwód Nisko – Stalowa Wola)

  • Roman Adamczyk ps. „Zawada”
  • NN ps. „Badoglio”
  • Józef Bednarowicz
  • Stanislaw Bednarowicz ps. „Sułtan”
  • Witold Dąbrowski ps. „Kot”
  • Waclaw Gołębiowski ps. „Szary”
  • NN ps. „Góral”
  • Stanislaw Grochal
  • Jan Kajzer ps. „Wieża”
  • Czesław Kamiński ps. „Głaz” (wcześniej żołnierz Kedywu)
  • Czesław Karasiński ps. „Oczko”
  • Jan Klimka ps. „Ster”
  • Lucjan Krzeczek ps. „Wiewiór”
  • Ryszard Langiewicz ps. „Długi”
  • Edmund Leki ps. „Kieliszek”
  • Jerzy Łyżwa-Łyżwański ps. „Puchacz”
  • Tadeusz Majcherski ps. „Kozak” (wcześniej żołnierz Kedywu)
  • Kazimierz Mioduszewski ps. „Powolny”
  • Kazimierz Maślach ps. „Niemen” (pożniej żołnierz odzdz. „Ojca Jana”)
  • Antoni Musialik ps. „Piorun”
  • Jan Orzeł-Wysocki ps. „Stalin”, „Kmicic”
  • Władysław Ogrodek ps. „Kamień”
  • Miechal Oleksak ps. „Jaskółka”
  • Alojzy Pająk ps. „Ali”
  • Mieczyslaw Porębski ps. „Bill”
  • Mieczysław Potyranski ps. „Poraj”
  • Stanislaw Prajs ps. „Pirat”
  • Stefan Rogowski ps.
  • NN ps. „Sierżant”
  • Krystyna Skowron ps. „Grażyna” (wcześniej łączniczka Kedywu)
  • Zofia Skowron ps. „Joanna” (wcześniej łączniczka Kedywu)
  • Jakub Szkaradziński ps. „Ajaks”
  • Robert Tomalik ps. „Łysy”
  • NN ps. „Wróbel”

Korpus Zachodni AK – Stalowa Wola (Podlegał pod AK Obwód Nisko – Stalowa Wola)

  • Alojzy Holeksa
  • Kazimierz Kazimierczak
  • Henryk Liniewiecki ps. „Tom”
  • Franciszek Kata
  • Antoni Ochędzan
  • Piotr Muszyński
  • Czesław Olszewski
  • Ludwik Piecha
  • Wiesław Zagożdziński
  • Aleksander Chwastikow
  • Marian Januszek
  • Edward Galant
  • Edward Grzyb
  • Józef Gorgoń
  • Czesław Gallot
  • Kazimierz Jakubiak
  • Edward Łabuś
  • Zenon Łabuś
  • Kazimierz Fijałkowski
  • Zdzisław Kużniar
  • Stanislaw Paczyński
  • Stefan Walasek
  • Aleksander Będkowski
  • Henryk Skulski
  • Antoni Marcinkowski
  • Roman Polak
  • Rudolf Paterek
  • Adam Zaręba

Zasański Oddział NOW-AK „Ojca Jana” Franciszka Przysiężniaka (Podlegał do NOW w Biłgoraju)

  • Stanisław Bałut ps. „Bruzda”
  • Stanislaw Bogacz ps. „Bocian”
  • Jerzy Cieplik ps. „Iskra”
  • Roman Cieplik ps. „Adin”
  • Jerzy Filip ps. „Biga”
  • Bronislaw Fitas ps. „Fregata”
  • Kazimierz Gajda ps. „Orlę”
  • Piotr Gajda ps. „Pancerny”
  • Bogusław Gruszka ps. „Wojnicz”
  • Walenty Hetnar ps. „Walek”
  • Tadeusz Kita ps. „Gapcio”
  • Józef Kowal ps. „Słowian”
  • Jerzy Kubikowski ps. „Mars”
  • Zbigniew Lachman ps. „Jastrząb”
  • Boleslaw Marchut ps. „Parocki”
  • Jan Markut ps. „Wichura”
  • Boleslaw Maślach (wcześniej żołnierz Kedywu)
  • Kazimierz Maślach ps. „Niemen” (wcześniej członek oddz. „Kmicica”)
  • Stanisław Maślach
  • Józef Maziarczyk ps. „Brzeszcz”
  • Bolesław Mendrala ps. „Boleslaw”
  • Roman Moskal ps. „Grom”
  • Zdzisław Mucha ps. „Pająk”
  • Roman Oleszczuk
  • Tadeusz Ostaszewski ps. „Longin”
  • Zygmunt Palusiński ps. „Zygmunt”
  • Józef Pasciak ps. „Zemsta”
  • Alfred Perkowski ps. „Jur”
  • Antoni Piłat
  • Józef Piłat
  • Stanislaw Puchalski ps. „Kozak”
  • Ferdynand Romaniak ps. „Klon”
  • Włodzimierz Rusak ps. „Sosna”
  • Adam Rzepiela ps. „Borsuk”
  • Stefan Sęk ps. „Polan”
  • Henryk Sibiga ps. „Gruszka”
  • Zbigniew Skacel ps. „Góral”
  • Antoni Soszyński ps. „Bazan”
  • Zdzisław Szumbarski ps. „Kali”
  • Zytomierz Szumbarski ps. „Ziuk”
  • Franciszek Urbanik ps. „Czarny”
  • Gustaw Warchoł ps. „Szczur”
  • Karol Wnuk ps. „Przybyło”
  • Stanislaw Wójcik ps. „Stary”
  • Eugeniusz Wroński ps. „Mały”
  • Józef Zawitkowski ps. „Wierny”
  • Władysław Zawitkowski ps. „Gil”
  • Jan Zmysłowski ps. „Orzeł”
  • Józef Żmija ps. „Hindus”

Oddział NZW „Tarzana” Tadeusza Gajdy (Charzewice, dzisiejsza Stalowa Wola)


Pozostali związani z regionem

– Henryk Paterek ps. „Lew” (Dowódca grupy dywersyjnej NOW)


Nie wszystkie imiona, nazwiska i pseudonimy zostały jeszcze wprowadzone z naszych zasobów. Lista jest uzupełniana na bieżąco gdy pojawiają się nowe informacje o żołnierzach. Jeśli jednak nie widzisz osoby, o której posiadasz informacje koniecznie daj nam znać! napisz do nas: muzeum(at)kedyw.pl