Żołnierze AK z regionu Stalowej Woli

Fundacja KEDYW aktywnie poszukuje informacji i materiałów dotyczących żołnierzy Armii Krajowej regionu Stalowej Woli do zbiorów przyszłego Muzeum. Jeśli jesteś w posiadaniu zdjęć, dokumentów lub innych przedmiotów dotyczących Armii Krajowej lub być może wiesz kto takie posiada to prosimy pilnie o kontakt z Fundacją KEDYW:

Tel. 722-333-960 lub drogą mailową: muzeum@kedyw.pl


Poniżej lista (niepełna) żołnierzy poszczególnych placówek i oddziałów partyzanckich, które działały w rejonie Stalowej Woli, o których zbieramy informacje i materiały. Jeśli posiadasz informacje na temat osób z tej listy lub innych tutaj niewymienionych, koniecznie skontaktuj się z nami!


KEDYW kprypt. „Górka” oddz. sabotażowo-dywersyjny AK w Rozwadowie

  • Stanisław Bełżyński ps. „Kret”
  • Krystyna Bełżyńska
  • Stanisław Sołtys ps. „Sowa, „Wójt”
  • Stanisław Korfel ps. „Korski”
  • Zygmunt Kajzer ps. „Mały”
  • Czesław Kamiński ps. „Głaz”
  • Stanisław Szumielewicz ps. „Kryspin”
  • Tadeusz Szumielewicz ps. „Ted”
  • Tadeusz Majcherski ps. „Kozak”
  • Janina Kalarus
  • Zofia Skowron ps. „Joanna”
  • Krystyna Skowron ps. „Grażyna”
  • Stanisław Krzemiński ps. „Stan”
  • Mieczysław Potyranski ps. „Poraj”
  • Bolesław Maślach
  • Tadeusz Socha ps. „Brzoza”, „Karol”

Armia Krajowa Placówka Rozwadów krypt. „Wilcze Łyko”, „152”

  • Roman Adamczyk ps. „Ryś”, „Pomian”
  • Karol Cacaj ps. „Orzech”
  • Józef Ciołkosz ps. „Konar”
  • Józef Federowski ps. Dzięcioł”
  • Rudolf Golik ps. „Zagłoba”
  • Zofia Kozdronkiewicz ps. „Klara”
  • dr Hieronim Krasoń
  • Marcin Kusiński ps. „Kruk”
  • Bronisław Laba ps. „Lipinski”
  • Bronislaw Latawiec ps. „Zieliński”
  • dr Eugeniusz Łazowski ps. „Leszcz”
  • Maria (Murka) Łazowska ps. „Pliszka”
  • Jan Miller ps. „Józef”
  • Kazimierz Moskal ps. „Brzezina”
  • Jan Sandurski
  • Siostry Sarnowskie
  • Zygmunt Stręciwilk
  • Roman Stręciwilk
  • Józef Wachsman-Kruczkiewicz ps. „Wolski”
  • Tadea Zaleska

Siatka Wywiadu Strategicznego krypt. „Wschód” w Rozwadowie

  • Juliusz Eugeniusz Gądek ps. „Sęp”, „Genek”
  • Józef Grodecki ps. „Lech”
  • Władyslaw Laba ps. „Stach”
  • Eryk Kandziora

Armia Krajowa Placówka Stalowa Wola krypt. „154”

  • Stanislaw Bednarowicz
  • Stanisław Bisztyga
  • Józef Bolinski ps. „Budzisz”
  • Antoni Cwen ps. „Ryś”, „Roman”
  • Czesław Cubera ps. „Cygan”
  • NN ps. „Dzik”
  • Marian Dziubiński ps. „Kosiba”, „Wilczur”
  • Stanisław Eski
  • Władyslaw Flisak ps. „Ruszyc”
  • Maria Gajdzińska ps. „Tessa”
  • Stanislaw Gąsiorowski
  • Antoni Gątarz ps. „Topór”
  • Wacław Górski ps. „Żmuda”
  • Antoni Kislinger ps. „Korab”, „Krzem”, „Korwin”
  • Helena Kislinger
  • Dionizy Koman
  • Władysław Kubikowski ps. „Kula”
  • Kazimierz Pilat ps. „Zaremba”
  • Tadeusz Przybyłek
  • Bolesław Rudzinski ps. „Irka”, „Selim”
  • NN ps. „Sęk”
  • ks. Józef Skoczyński ps. „Juliusz”
  • Arkadiusz Słomczewski
  • Ryszard Śliżyński ps. „Skowron”, „Bystry”
  • Marian Witold Szolc
  • dr Henryk Trojanowski ps. „Lena”
  • Marian Trondowski ps. „Adam”
  • Janusz Tymowski
  • Stanislaw Urban ps. „Bauer”
  • Zenon Wołcz ps. „Wilk”, „Tur”
  • Romuald Wołk-Łaniewski ps. „Moskal”
  • Kazimierz Zahorecki
  • Jan Zatopiański

Oddział Partyzancki Jan Orła „Kmicica”

  • Roman Adamczyk ps. „Zawada”
  • NN ps. „Badoglio”
  • Józef Bednarowicz
  • Stanislaw Bednarowicz ps. „Sułtan”
  • Witold Dąbrowski ps. „Kot”
  • Waclaw Gołębiowski ps. „Szary”
  • NN ps. „Góral”
  • Stanislaw Grochal
  • Jan Kajzer ps. „Wieża”
  • Czesław Kamiński ps. „Głaz” (wcześniej członek Kedywu)
  • Czesław Karasiński ps. „Oczko”
  • Jan Klimka ps. „Ster”
  • Lucjan Krzeczek ps. „Wiewiór”
  • Ryszard Langiewicz ps. „Długi”
  • Edmund Leki ps. „Kieliszek”
  • Jerzy Łyżwa-Łyżwański ps. „Puchacz”
  • Tadeusz Majcherski ps. „Kozak” (wcześniej czlonek Kedywu)
  • Kazimierz Mioduszewski ps. „Powolny”
  • Kazimierz Maślach ps. „Niemen” (pożniej członek odzdz. „Ojca Jana”)
  • Antoni Musialik ps. „Piorun”
  • Jan Orzeł-Wysocki ps. „Stalin”, „Kmicic”
  • Władysław Ogrodek ps. „Kamień”
  • Miechal Oleksak ps. „Jaskółka”
  • Alojzy Pająk ps. „Ali”
  • Mieczyslaw Porębski ps. „Bill”
  • Mieczysław Potyranski ps. „Poraj”
  • Stanislaw Prajs ps. „Pirat”
  • Stefan Rogowski ps.
  • NN ps. „Sierżant”
  • Krystyna Skowron ps. „Grażyna” (wcześniej łączniczka Kedywu)
  • Zofia Skowron ps. „Joanna” (wcześniej łączniczka Kedywu)
  • Jakub Szkaradziński ps. „Ajaks”
  • Robert Tomalik ps. „Łysy”
  • NN ps. „Wróbel”

Korpus Zachodni – Stalowa Wola

  • Alojzy Holeksa
  • Kazimierz Kazimierczak
  • Henryk Liniewiecki ps. „Tom”
  • Franciszek Kata
  • Antoni Ochędzan
  • Piotr Muszyński
  • Czesław Olszewski
  • Ludwik Piecha
  • Wiesław Zagożdziński
  • Aleksander Chwastikow
  • Marian Januszek
  • Edward Galant
  • Edward Grzyb
  • Józef Gorgoń
  • Czesław Gallot
  • Kazimierz Jakubiak
  • Edward Łabuś
  • Zenon Łabuś
  • Kazimierz Fijałkowski
  • Zdzisław Kużniar
  • Stanislaw Paczyński
  • Stefan Walasek
  • Aleksander Będkowski
  • Henryk Skulski
  • Antoni Marcinkowski
  • Roman Polak
  • Rudolf Paterek
  • Adam Zaręba

Zasański Oddział NOW-AK „Ojca Jana” Franciszka Przysiężniaka

  • Stanisław Bałut ps. „Bruzda”
  • Stanislaw Bogacz ps. „Bocian”
  • Jerzy Cieplik ps. „Iskra”
  • Roman Cieplik ps. „Adin”
  • Jerzy Filib ps. „Biga”
  • Bronislaw Fitas ps. „Fregata”
  • Kazimierz Gajda ps. „Orlę”
  • Piotr Gajda ps. „Pancerny”
  • Bogusław Gruszka ps. „Wojnicz”
  • Walenty Hetnar ps. „Walek”
  • Tadeusz Kita ps. „Gapcio”
  • Józef Kowal ps. „Słowian”
  • Jerzy Kubikowski ps. „Mars”
  • Zbigniew Lachman ps. Jastrząb”
  • Boleslaw Marchut ps. „Parocki”
  • Jan Markut ps. „Wichura”
  • Boleslaw Maślach ps. „Ryś”
  • Kazimierz Maślach ps. „Niemen” (wcześniej członek oddz. „Kmicica”)
  • Józef Maziarczyk ps. „Brzeszcz”
  • Bolesław Mendrala ps. „Boleslaw”
  • Roman Moskal ps. „Grom”
  • Zdzisław Mucha ps. „Pająk”
  • Roman Oleszczuk
  • Tadeusz Ostaszewski ps. „Longin”
  • Zygmunt Palusiński ps. „Zygmunt”
  • Józef Pasciak ps. „Zemsta”
  • Alfred Perkowski ps. „Jur”
  • Antoni Piłat
  • Józef Piłat
  • Stanislaw Puchalski ps. „Kozak”
  • Ferdynand Romaniak ps. „Klon”
  • Włodzimierz Rusak ps. „Sosna”
  • Adam Rzepiela ps. „Borsuk”
  • Stefan Sęk ps. Polan”
  • Henryk Sibiga ps. „Gruszka”
  • Zbigniew Skacel ps. „Góral”
  • Antoni Soszynski ps. „Bazan”
  • Zdzisław Szumbarski ps. „Kali”
  • Zytomierz Szumbarski ps. „Ziuk”
  • Franciszek Urbanik ps. „Czarny”
  • Gustaw Warchoł ps. „Szczur”
  • Karol Wnuk ps. „Przybyło”
  • Stanislaw Wójcik ps. „Stary”
  • Eugeniusz Wroński ps. „Mały”
  • Józef Zawitkowski ps. „Wierny”
  • Władysław Zawitkowski ps. „Gil”
  • Jan Zmysłowski ps. „Orzeł”
  • Józef Żmija ps. „Hindus”

Oddział NZW „Tarzana” Tadeusza Gajdy

  • Tadeusz Gajda ps. „Tarzan”
  • Józef Gajda ps. „Zawisza”
  • Kazimierz Gajda ps. „Orlę”
  • Piotr Gajda ps. „Pancerny”
  • Tadeusz Zakrzewski

Pozostali związani z regionem

– Henryk Paterek ps. „Lew” (NOW)


Nie wszystkie imiona, nazwiska i pseudonimy zostały jeszcze wprowadzone z naszych zasobów. Lista jest uzupełniana na bieżąco gdy pojawiają się nowe informacje o żołnierzach. Jeśli jednak nie widzisz osoby, o której posiadasz informacje koniecznie daj nam znać!