11 sierpnia 1904 r. urodzi艂 si臋 niez艂omny Rudolf Golik ps. „Zag艂oba” – 偶o艂nierz ZWZ, AK i WiN

Rudolf Golik ps. „Zych”, „Zag艂oba”

11 sierpnia 1904 r. – 5 czerwca 1972 r.

呕o艂nierz Wojska Polskiego II RP
呕o艂nierz Zwi膮zku Walki Zbrojnej (ZWZ) plac贸wki „Wilcze 艁yko” w Rozwadowie聽
呕o艂nierz Armii Krajowej (AK) plac贸wki „Wilcze 艁yko”, „152” w Rozwadowie
Komendant Wojskowej Ochrony Powstania (WSOP) – Obwodu NIsko鈥揝talowa Wola AK

呕o艂nierz Wolno艣膰 i Niezawis艂o艣膰 (WiN) plac贸wka Rozwad贸w


Rudolf Golik urodzi艂 si臋 11 sierpnia 1904 roku. Rodzina jego pochodzi艂a z Pilchowa ko艂o Stalowej Woli (woj. podkarpackie). Przed wojn膮 wprowadzi艂 si臋 do w艂asnego domu w Charzewicach przy ul. Lipowej (obecnie dzielnicy Stalowej Woli), gdzie do dzi艣 mieszkaj膮 nast臋pne pokolenia Golik贸w. W okresie mi臋dzywojennym odby艂 s艂u偶b臋 wojskow膮 w Marynarce Wojennej w Pi艅sku (Kresy Wschodnie). By艂 wielkim Patriot膮 i cz艂owiekiem o wielkim sercu. Pomaga艂 wszystkim, kt贸rzy potrzebowali pomocy, cz臋sto nara偶aj膮c swoje 偶ycie. By艂 bardzo lubiany i ceniony w艣r贸d 偶o艂nierzy konspiracji w Rozwadowie (obecnie dzielnica Stalowej Woli).

Konspiracja

W konspiracji dzia艂a艂 od samego jej pocz膮tku. Najpierw w tajnej kom贸rce konspiracyjnej o kryptonimie „Wilcze 艁yko” w Rozwadowie, kt贸ra wesz艂a p贸藕niej w sk艂ad Zwi膮zku Walki Zbrojnej (ZWZ) i finalnie w Armi臋 Krajow膮. By艂 偶o艂nierzem i dow贸dc膮 plutonu Charzewice w plac贸wce. Pe艂ni艂 r贸wnie偶 funkcj臋 oficera broni w Komendzie Obwodu Nisko鈥揝talowa Wola AK i komendanta Wojskowej Stra偶y Ochrony Powstania (WSOP), kt贸rej zadaniem mia艂a by膰 os艂ona Charzewic i Rozwadowa w czasie odwrotu Niemc贸w podczas og贸lnopolskiego powstania w tzw. akcji „Burza”. Zadanie plutonu „Zag艂oby” mia艂o polega膰 na zabezpieczaniu drogi na przeje藕dzie kolejowym Rozwad贸w鈥揟urbia przed dawnym maj膮tkiem Lubomirskich (obecnie park dworski). W tym miejscu przeszed艂 front sowiecko-niemiecki w sierpniu 1944 roku, po kt贸rego przej艣ciu zosta艂o sporo porzuconej broni. 呕o艂nierze z plutonu „Zag艂oby” przechwycili i zamelinowali porzucon膮 w贸wczas po walkach bro艅.

Rudolf Golik jako 偶o艂nierz AK bra艂 udzia艂 w wielu akcjach. Uczestniczy艂 w os艂anianiu s艂ynnej Akcji „F”, kt贸rej zadaniem by艂o wykonanie wyroku na niemieckim zarz膮dcy maj膮tku Lubomirskich Martinie Fuldnerze i jego rodzinie. Bra艂 udzia艂 w planowaniu Akcji „31” maj膮cej na celu odbicie komendanta Obwodu Nisko鈥揝talowa Wola AK Kazimierza Pilata ps. „Zaremba” z wi臋zienia Gestapo w Stalowej Woli.

Jego dom na ul. Lipowej cz臋sto s艂u偶y艂 do spotka艅 konspirator贸w ju偶 od samego pocz膮tku wojny. W domu cz臋sto ukrywa艂 zagro偶onych aresztowaniem tzw. „spalonych” oraz rannych w walkach z Niemcami. Po zabiciu przez Gestapo komendanta Obwodu Nisko-Stalowa Wola AK Kazimierza Pilata, ukrywa艂 u siebie w domu 偶on臋 i syna komendanta, a nast臋pnie pom贸g艂 im bezpiecznie przedosta膰 si臋 do Zakopanego gdzie prze偶yli wojn臋.

Prze艣ladowany przez UB

Po rozwi膮zaniu Armii Krajowej w styczniu 1945 r. przyst膮pi艂 do walki z sowieckim okupantem i polskimi komunistami w szeregach Zrzeszenia Wolno艣膰 i Niezawis艂o艣膰 (WiN) na terenie Rozwadowa. Za przynale偶no艣膰 do AK i WiN aresztowany zosta艂 przez Urz膮d Bezpiecze艅stwa (UB) i wkr贸tce skazany. W ubeckich wi臋zieniach sp臋dzi艂 wiele lat. W komunistycznych katowniach przeszed艂 brutalne 艣ledztwa i torturowania. Na jednym takim przes艂uchiwaniu, jak opowiada艂 po wojnie, wyrywano mu paznokcie. Mimo to nigdy si臋 nie z艂ama艂 i nie wyda艂 nikogo. Jak wielu jego koleg贸w, wr贸ci艂 schorowany po kilku latach komunistycznego wi臋zienia.

27 kwietnia 1972 roku, po tak zwanej „odwil偶y”, odznaczony zosta艂 przez komunist贸w Krzy偶em Armii Krajowej za walk臋 w latach 1939-1945 w szeregach AK. Nie doczeka艂 jednak wolnej Polski. Zmar艂 5 czerwca 1972 roku w Charzewicach. Spoczywa na Cmentarzu Parafialnym w Rozwadowie.

Cze艣膰 Jego Pami臋ci!

 

MW / MKDAK

Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Maria Rehorowska „Rozwad贸w nad Sanem i Charzewice w konspiracji antyniemieckiej i antysowieckiej”.

漏 COPYRIGHT 2016-2023. Wszelkie Prawa zastrze偶one. Kopiowanie tekst贸w, zdj臋膰 lub film贸w bez zgody zabronione!