10 kwietnia 1921 r. urodził się Wiesław Zagoździński – żołnierz NOW i AK

Wiesław Zagoździński

10 kwietnia 1921 – 12 grudnia 1943

Żołnierz Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW) w Stalowej Woli
Żołnierz Korpusu Zachodniego Armii Krajowej (KZ-AK) w Stalowej Woli


Wiesław Zagoździński urodził się 10 kwietnia 1921 r. w Warszawie (woj. mazowieckie). Był synem Wacława i Zenaidy. W 1938 roku przeprowadził się wraz z rodzicami do Stalowej Woli w woj. lwowskim (obecnie woj. podkarpackie). W Stalowej Woli uczęszczał do Liceum, które przerwał mu wybuch wojny w 1939 roku. Maturę uzyskał na tajnych kompletach podczas wojny. W czasie niemieckiej okupacji pracował w Spółdzielni Spożywców „Społem” w Stalowej Woli oraz jako magazynier w niemieckich zakładach zbrojeniowych „Stahlwerke Braunschweig GmbH – Werke Stalowa” (okupowanych Zakładach Południowych – COP), gdzie m.in. produkowane były przeciwlotnicze działa Flak 8.8.

Konspiracja

Po uzyskaniu wspomnianej matury na tajnych kompletach w czasie okupacji, Wiesław Zagoździński wstąpił do stalowowolskiej konspiracji i początkowo był żołnierzem Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW) w Stalowej Woli, a później żołnierzem dywersyjnego oddziału Korpusu Zachodniego należącego do struktur Armii Krajowej.

Aresztowanie i Egzekucja

W grudniu 1943 roku Wiesław Zagoździński aresztowany został w fali aresztowań żołnierzy KZ w Stalowej Woli, która spowodowana była „wyspą” po akcji KZ i Kedywu w grudnie 43 roku.

Wiesław Zagoździński zginął wraz z 9 żołnierzami KZ-AK w egzekucji, którą Niemcy wykonali podczas święcenia pierwszego stalowowolskiego kościoła 12 grudnia 1943 roku. Egzekucję żołnierzy KZ Niemcy wykonali w lasku obok Elektrowni w Stalowej Woli. Na obwieszczeniu Niemcy napisali, że został skazany za udział w zakazanych organizacjach i za nielegalne posiadanie broni.


Czytaj więcej: Egzekucje Korpusu Zachodniego w Stalowej Woli


© Fundacja KEDYW
Obwieszczenie Niemieckie ogłaszające wykonanie wyroku na stalowowolskim KZ-AK, na którym znalazł się Wiesław Zagoździński (fot. MKDAK).

Ekshumacja

Po wojnie, a dokładnie 31 października 1945 roku Wiesław Zagoździński ekshumowany został wraz z resztą zamordowanych żołnierzy KZ z miejsca egzekucji w Stalowej Woli i następnie 1 listopada 1945 r. w uroczystym pogrzebie został pochowany z innymi żołnierzami w Mauzoleum Żołnierzy AK na Cmentarzu Komunalnym w Stalowej Woli.

Mauzoleum Żołnierzy AK na Cmentarzu Komunalnym w Stalowej Woli. (fot. Fundacja KEDYW)

Cześć Jego Pamięci!

MW / MKDAK

Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Dionizy Garbacz „Brunatne Lata”. Fot. Archiwum Dionizego Garbacza.

© COPYRIGHT 2016-2024. Wszelkie Prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów, zdjęć lub filmów bez zgody zabronione!

Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji)