17 kwietnia 1919 r. urodził się Zdzisław Kuzior – żołnierz Korpusu Zachodniego – Armii Krajowej

Zdzisław Kuzior

17 kwietnia 1919 – 22 grudnia 1943

Żołnierz Koprusu Zachdoniego – Armii Krajowej w Stalowej Woli


Zdzisław Kuzior urodził się 17 kwietnia 1919 roku w Sosnowcu (woj. śląskie), w wielodzietnej rodzinie Jana i Zofii z d. Kaczmarska. Miał sześciorga rodzeństwa.

W lipcu 1939 roku, tuż przed niemiecką agresją na Polskę, przybył z Krakowa do Stalowej Woli z dwoma braćmi Wacławem i Bogusławem aby podjąć pracę w nowo wybudowanych Zakładach Południowych (Centralnego Okręgu Przemysłowego).  W sierpniu 1939 roku podjął pracę jako spawacz w ZP. Po wybuchu wojny udał się z powrotem do rodzinnej miejscowości. W 1942 roku powrócił do Stalowej Woli i zatrudnił się ponownie w Zakładach Południowych, które Niemcy przemianowali wówczas na zakłady zbrojeniowe „Stahlwerke Braunschweig – Werk Stalowa Wola”.

Konspiracja i aresztowanie

W tym samym czasie wraz z kolegami Aleksandrem Chwastikowem i Zenonem Łabusiem zaangażował się w konspiracyjną działalność antyniemiecką w Korpusie Zachodnim, który w 1943 roku scalony został Armią Krajową i zrzeszał ok. 30 członków przybyłych z zachodnich części II RP. Jako żołnierz stalowowolskiego Korpusu Zachodniego Armii Krajowej został zdekonspirowany i aresztowany 10 grudnia 1943 r. wraz z wieloma żołnierzami KZ podczas pracy na terenie zakładów. 22 grudnia 1943 roku zginął wraz z dziewięcioma żołnierzami KZ. Zdzisław Kuzior rozstrzelany został w drugiej z trzech egzekucji przeprowadzonych przez Niemców na żołnierzach stalowowolskiego KZ w grudniu 1943 roku. Grupowej egzekucji Niemcy dokonali 22 grudnia 1943 roku w Woli Zarczyckiej koło Nowej Sarzyny (woj. podkarpackie).

Zdzisław Kuzior ekshumowany został wraz z innymy żołnierzami Korpusu Zachodniego w październiku 1946 roku i uroczyście pochowany w stalowowolskim Mauzoleum żołnierzy Armii Krajowej na Cmentarzu Komunalnym w Stalowej Woli 1 listopada 1946 roku.

Cześć Jego Pamięci!

 

MW / MKDAK

Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Dionizy Garbacz „Brunatne Lata”, relacje Romana Niwierskiego, fot. zbiory Romana Niwiwerskiego.

© COPYRIGHT 2016-2024. Wszelkie Prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów, zdjęć lub filmów bez zgody zabronione!