Rudolf Zimmermann – funkcjonariusz niemieckiej Gestapo (fot. MKDAK)
56 lat temu w Berlinie Wschodnim skazany zosta艂 na kar臋 do偶ywocia volksdeutsch Rudolf Zimmermann. Gdy Polsk臋 zaj臋li Niemcy wst膮pi艂 do Gestapo i zosta艂 jej gorliwym funkcjonariuszem. W czasie okupacji dokona艂 licznych zbrodni na polskiej i 偶ydowskiej ludno艣ci w Rzeszowie, Mielcu i Stalowej Woli. Kedyw Armii Krajowej Obwodu Nisko鈥揝talowa Wola trzykrotnie pr贸bowa艂 go zlikwidowa膰, niestety wszystkie pr贸by si臋 nie powiod艂y.聽
Rudolf Karol Zimmermann urodzi艂 si臋 9 listopada 1919 roku we wsi Czermin ko艂o Mielca w 贸wczesnym wojew贸dztwie krakowskim (obecnie woj. podkarpackie). By艂 synem volksdeutsch贸w Johana i Matyldy, przedwojennych niemieckich kolonist贸w, kt贸rzy osiedlili si臋 w Czerminie. Przed wojn膮 ucz臋szcza艂 do mieleckiego Gimnazjum im. Konarskiego. Gdy wybuch艂a wojna i wojska niemieckie pojawi艂y si臋 w Mielcu, Rudolf Zimmermann jako ochotnik zg艂osi艂 si臋 do formowanego tam oddzia艂u Geheime Staatspolizei (Gestapo). Jego ojciec Johan, r贸wnie偶 fanatycznie wierny III Rzeszy, mianowany zosta艂 w 1941 roku przez okupacyjn膮 w艂adz臋 burmistrzem Mielca i wraz z synem stali si臋 wkr贸tce gorliwymi pogromcami mieleckich 呕yd贸w.
Kat Podkarpacia
W Mielcu Rudolf szybko zas艂yn膮艂 jako brutalny funkcjonariusz Gestapo za spraw膮 swoich sadystycznych tortur, kt贸rych stosowa艂 podczas przes艂ucha艅. Od torturowanych Polak贸w w katowni mieleckiej Gestapo otrzyma艂 przydomek 鈥濪oktor鈥. Jego znajomo艣膰 j臋zyka polskiego i znajomo艣膰 terenu dawa艂a mu du偶膮 przewag臋 nad jego niemieckimi kolegami w prze艣ladowaniu i tropieniu Polak贸w z ruchu oporu. Z tego powodu szybko awansowa艂 w strukturach Gestapo. Jako ucze艅 w mieleckim Gimnazjum, Rudolf Zimmerman mia艂 szans臋 pozna膰 wiele swoich p贸藕niejszych ofiar, w tym m.in. Wies艂awa Jasi艅skiego 鈥濲臋drusia鈥 – przysz艂ego dow贸dc臋 partyzanckiego oddzia艂u AK 鈥濲臋drusie鈥 i wydawc臋 konspiracyjnego pisma 鈥濷dwet鈥. Mia艂 szanse tak偶e pozna膰 jego brata Stanis艂awa, kt贸rego po brutalnym 艣ledztwie odes艂a艂 do obozu Auschwitz, z kt贸rego ju偶 Stanis艂aw Jasi艅si艅ski nie powr贸ci艂.
Na Podkarpaciu Rudolf Zimmermann zaczyna艂 karier臋 mordercy we wspomnianych szeregach Gestapo w Mielcu, nast臋pnie by艂y plac贸wki w Rzeszowie oraz Stalowej Woli. Po dzia艂alno艣ci Zimmermanna na Podkarpaciu w czasie niemieckiej okupacji pozosta艂 krwawy szlak, kt贸ry zapisany zosta艂 po wojnie w wielu zeznaniach 艣wiadk贸w. Poni偶ej jeden z takich fragment贸w zanotowanych przez Micha艂a Wolanina i Micha艂a Pawelczaka, z jednej z wizyt Zimmermanna w Radomy艣lu Wielkim ko艂o Mielca:
鈥濶ajazdy gestapo mieleckiego na miasteczko ze wspomnianym ju偶 Rudolfem Zimmermannem by艂y coraz cz臋stsze. Podczas tych wizyt 艣mier膰 mo偶na by艂o spotka膰 w ka偶dej chwili. Pitch Gross zosta艂 zamordowany podczas modlitwy. Przechodz膮cy obok jego domu Zimmermann zobaczy艂 przez okno modl膮cego si臋 呕yda i strzeli艂 do niego. Podobny los spotka艂 Haskiela, kt贸rego Zimmermann wyci膮gn膮艂 z domu i kaza艂 mu skaka膰 przez r贸w znajduj膮cy si臋 mi臋dzy piekarni膮 Handa, a kurz膮 rze藕ni膮. Podczas tych skok贸w gestapowiec 膰wiczy艂 celno艣膰 strza艂贸w, z kt贸rych kilka okaza艂o si臋 celnych. Innym razem sprzedaj膮cy w sklepie papierniczym ojca Pinkas Fosh, przestraszy艂 si臋 wchodz膮cego do 艣rodka Zimmermanna i zacz膮艂 ucieka膰 w stron臋 ulicy Targowej. Gestapowiec dogoni艂 go na placyku obok stawu Teresy Fox i tam zabi艂 strza艂em z pistoletu…(…)
…Ostateczna zag艂ada ca艂ej ludno艣ci 偶ydowskiej w Radomy艣lu nast膮pi艂a w niedziel臋, 19 lipca 1942 roku. W t膮 tragiczn膮 niedziel臋 rano, w mie艣cie zaroi艂o si臋 od gestapowc贸w na kt贸rych czele sta艂 Zimmermann…(..)鈥
Pr贸by zlikwidowania
We wrze艣niu 1943 roku Rudolf Zimmerman zosta艂 skierowany do pracy w Stalowej Woli na plac贸wk臋 Gestapo przy ulicy Bismarckstrasse (obecnie ul. Skoczy艅skiego 26). Ze wzgl臋du na fakt, 偶e by艂 poszukiwany przez mieleckie AK, w okolicach Mielca ju偶 nie m贸g艂 si臋 czu膰 bezpiecznie. W Stalowej Woli r贸wnie szybko zas艂yn膮艂 z brutalno艣ci i nazwany zosta艂 鈥瀔atem Stalowej Woli鈥. Do stalowowolskiej AK przyp艂ywa艂y informacj臋 o zbrodniach Zimmermanna i podj臋te zosta艂y starania aby wykona膰 na nim zaleg艂y wyrok Polskiego Pa艅stwa Podziemnego za pope艂niane dotyczas zbrodnie. Wywiad AK dobrze wiedzia艂 o zbrodniach Zimmermanna zanim przyby艂 do Stalowej Woli, ale po tym jak zamordowa艂 w Stalowej Woli informatork臋 AK Helen臋 Bizo艅 by艂o jasne, 偶e trzeba go jak najszybciej zlikwidowa膰.
Wykonanie wyroku na Zimmermanna zleci艂 komendant Armii Krajowej Obwodu Nisko鈥揝talowa Wola Kazimierz Pilat ps. 鈥瀂aremba鈥 dow贸dcy Kedywu Stanis艂awowi Be艂偶y艅skiemu ps. 鈥濳ret鈥. Kedyw AK Obwodu Nisko鈥揝talowa Wola trzykrotnie podejmowa艂 akcje zlikwidowania Zimmermanna, niestety wszystkie pr贸by si臋 nie powiod艂y. O tych pr贸bach pisa艂 w swojej ksi膮偶ce lekarz rozwadowskiej NOW i AK dr Eugeniusz 艁azowski ps. 鈥濴eszcz鈥:
鈥濵no偶y艂y si臋 zbrodnie Zimmermanna. Nagromadzi艂o si臋 do艣膰 materia艂u dowodowego. S膮d podziemnych w艂adz polskich wyda艂 na niego wyrok 艣mierci…(…)
Akcj膮 kierowa艂 oficer AK ps. 鈥濳ret鈥 (Stanis艂aw Be艂偶y艅ski). Zamachowcy czekali na okazj臋 wykonania wyroku w dobrze zabezpieczonej 鈥瀖elinie鈥 na tzw. 鈥濭贸rce鈥 w starym kinie w Rozwadowie (obecnie powstaj膮ce Muzeum Kedywu). (Pierwsza) Pr贸ba zlikwidowania Zimmermanna za pomoc膮 trucizny nie uda艂a si臋. (Druga) Urz膮dzono na niego zasadzk臋 pod mostkiem na drodze pomi臋dzy Rozwadowem a Stalow膮 Wol膮. Wiadomo by艂o, kiedy tamt臋dy b臋dzie przeje偶d偶a艂. Zimmermann zmieni艂 swoje plany. Po kilku godzinach oczekiwania zamachowcy opu艣cili niewygodne stanowisko. Wyrok i tym razem nie zosta艂 wykonany.
Trzeci zamach by艂 zaplanowany w lasku ko艂o szosy mi臋dzy Zbydniowem a Turbi膮. Zimmermann mia艂 jecha膰 tamt臋dy autem z Sandomierza. Tym razem wywiad poda艂 dok艂adne dane. Zamachowcy zaj臋li swoje stanowiska w lasku. Wydawa艂o si臋, 偶e gestapowiec nie ujdzie 艣mierci…
Ale wcze艣niej, przed zasadzk膮 stan膮艂 samoch贸d Zimmermanna. Co艣 si臋 popsu艂o w silniku. Kierowca nie m贸g艂 silnika uruchomi膰. Zimmermann zorientowa艂 si臋, 偶e wkr贸tce nadjedzie poci膮g z Sandomierza, poszed艂 na stacj臋, zd膮偶y艂 na poci膮g i – odjecha艂.鈥
Pr贸by zlikwidowania Zimmermanna przez Kedyw AK nie powiod艂y si臋, natomiast powiod艂y si臋 plany gestapowca Zimmermanna, kt贸ry na nowej plac贸wce nieustannie rozpracowywa艂 i polowa艂 na 偶o艂nierzy stalowowolskich struktur AK. W zaledwie kilka miesi臋cy zdo艂a艂 g艂臋boko infiltrowa膰 konspiracj臋 aresztuj膮c wielu 偶o艂nierzy. Mimo pr贸b jego zlikwidowania Rudolf Zimmerman przetrwa艂 w Stalowej Woli do ko艅ca okupacji miasta. Opu艣ci艂 Stalowa Wol臋 dopiero ko艅cem lipca 1944 roku gdy zbli偶a艂y si臋 do Stalowej Woli wojska sowieckie i kl臋ska Niemc贸w by艂a nieunikniona. Jak si臋 p贸藕niej okaza艂o, zdo艂a艂 prze偶y膰 wojn臋 i dopiero w 1966 roku dosi臋g艂a go sprawiedliwo艣膰 na terenie NRD, gdzie zosta艂 aresztowany i os膮dzony.
Proces s膮dowy
Rudolf Zimmermann w procesie s膮dowym, kt贸ry odbywa艂 si臋 w latach 1966-1968 w Berlinie Wschodnim (NRD) zosta艂 oskar偶ony o dokonanie 1145 morderstw na ludno艣ci 偶ydowskiej. By艂 tak偶e oskar偶ony za wsp贸艂udzia艂 w co najmniej 7100 deportacjach. Dodatkowe oskar偶enia dotyczy艂y 106 samodzielnych morderstw m.in. na 89 zak艂adnikach 偶ydowskich i 3 Polakach. Podczas ca艂ego procesu s膮dowego Zimmermann nie przyznawa艂 si臋 do przedstawionych mu zarzut贸w t艂umacz膮c, 偶e by艂 jedynie 鈥瀟艂umaczem鈥 w strukturach niemieckiej Gestapo. Kilkakrotnie na rozprawach powtarza艂, 偶e 鈥瀓edynie wykonywa艂 rozkazy鈥. Na koniec przed s膮dem w swojej obronie zezna艂: 鈥Moim osobistym zadaniem, by艂o robi膰 wszystko, by aktywnie wspiera膰 polityk臋 rz膮du Hitlera. Jako cz艂onek Gestapo nie tylko bezkrytycznie wykona艂em wszystkie rozkazy i dyrektywy; By艂em tak偶e przekonany o politycznej konieczno艣ci i poprawno艣ci wykonywania tych zarz膮dze艅. Jako cz艂onek Gestapo godzi艂em si臋 na wszelkie zastosowania, kt贸re prowadzi艂y do sukcesu.鈥
Podczas dwuletniego procesu s膮dowego przeciwko Zimmermannowi zeznawa艂o przed s膮dem kilkunastu 艣wiadk贸w, kt贸rzy za艣wiadczali o szczeg贸lnej brutalno艣ci i sadyzmie w traktowaniu ludno艣ci 偶ydowskiej. 艢wiadkowie jego zbrodni opowiadali przed s膮dem z detalami o stosowanych przez Zimmermanna metodach zbrodni. Poni偶ej kr贸tki fragment jednego z takich zezna艅 z mieleckiego obozu pracy:
鈥瀃…] Od pa藕dziernika-listopada 1942 r. a偶 do przeniesienia (Zimmermanna) do biura terenowego Gestapo w Stalowej Woli, oskar偶ony wzi膮艂 udzia艂 w selekcji i likwidacji co najmniej tysi膮ca 偶ydowskich robotnik贸w przymusowych lub przeprowadza艂 je osobi艣cie, morduj膮c w艂asnymi r臋kami co najmniej osiemdziesi膮t kobiet i m臋偶czyzn – 偶ydowskich obywateli poprzez strza艂y w szyj臋. W tym okresie oskar偶ony zamordowa艂 tak偶e 8-10 letnie dziecko, kt贸re zosta艂o znalezione w kryj贸wce w lesie Berdech贸w i zabite, w spos贸b opisany powy偶ej.鈥
W 1968 roku s膮d komunistycznej Niemieckiej Republiki Demokratycznej uzna艂 Rudolfa Zimmermanna za winnego licznych zbrodni dokonanych na terenach okupowanej Polski. 26 lipca 1968 roku zapad艂 wyrok skazuj膮cy go na do偶ywotnie wi臋zienie. Zimmermann zmar艂 18 grudnia 1988 roku w wi臋zieniu w wieku 69 lat.
MW / MKDAK
Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictw Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Rochelle G. Saidel 鈥濵ielec, Poland The Shtetl That Became a Nazi Concentration Camp鈥, Micha艂 Wolanin, Micha艂 Pawe艂czak 鈥濭mina 呕ydowska na terenie Radomy艣la Wielkiego鈥, Ursula Solf 鈥濺eflexionen einer Staatsanw盲ltin鈥, Archiwum IPN oddzia艂 w Rzeszowie.
漏 COPYRIGHT 2016-2024. Wszelkie Prawa zastrze偶one. Kopiowanie tekst贸w, zdj臋膰 lub film贸w bez zgody zabronione!
Ucz臋szczalem do TE W Mielcu,tj. szko艂y w kt贸rej uczy艂 si臋 ten bandyta.Nie m贸wiono nam o tym .Jak wida膰 Niemcy to pod艂y nikczemne nar贸d Nar贸d kt贸ry mieszka艂 z Polakami od 1781 r potrafi艂 po ~150l wychowa膰 swoistego sqrwysyna morduj膮cego s膮siad贸w Polak贸w mieszkaj膮cych na tych ziemiach 1000lat. Niemcy to zli ludzie je偶eli lud藕mi mo偶na ich nazwa膰 .
Czermin Hohenbach to miejscowo艣膰 kt贸ra zna膰 powinni wszyscy Polacy.
Tam nie by艂o dobrych Niemc贸w -tam by艂o samo z艂o ;kt贸re uwierzyli ze Hitler wytepic polak贸w i 呕yd贸w .
Niemcy z czerwon膮 mieli podczas wojny polskich ch艂opc贸w oderwany ch od polskich rodzin za pr贸bkow.
Ch艂opcy ci pochodzili z wiosek zlokalizowanych ok.50 km od Czermina.
Potomkowie tych Niemc贸w przyje偶d偶aj膮 i nie wolno zapomnie膰 Polakom o tym.A Niemcom nakazy o tym m贸wi膰 pisa膰 i zada膰 reparacji .
Bo tak zostaje nam tylko narzekanie.