27 października 1903 r. urodził się niezłomny Józef Ciołkosz ps. „Konar” – żołnierz ZWZ, AK i WiN

Józef Ciołkosz ps. „Konar”

27 października 1903 – 21 luty 1974

Żołnierz Wojska Polskiego II RP
Żołnierz Związku Walki Zbrojnej placówki ZWZ placówki „Wilcze Łyko” w Rozwadowie
Dowódca plutonu „Az-A” placówki Armii Krajowej „Wilcze Łyko”, „152” w Rozwadowie
Żołnierz Wolność i Niezawisłość (WiN) placówki Rozwadów


Józef Ciołkosz urodził się 27 października 1903 roku w Rozwadowie (obecnie dzielnica Stalowej Woli, woj. podkarpackie). Z zawodu był malarzem. W wieku 16 lat wstąpił na ochotnika do Wojska Polskiego aby walczyć w wojnie polsko-bolszewickiej. Został żołnierzem 238 pułku piechoty Wojska Polskiego II RP. Walczył w obronie Lwowa oraz w wyprawie Józefa Piłsudskiego na Kijów.

W okresie II RP był współwłaścicielem firmy malarsko-lakierniczej „Ludwik Ciołkosz i Syn”, którą prowadził z ojcem w Rozwadowie. W wolnym czasie był aktywnym członkiem rozwadowskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.

Działalność konspiracyjna

W 1941 roku wstąpił do Związku Walki Zbrojnej w rodzinnym Rozwadowie i dołączył jako żołnierz do placówki kryptonim „Wilcze Łyko” (po powołaniu Armii Krajowej placówka zmieniła kryptonim na „152”). W rozwadowskiej placówce AK pełnił obowiązki dowódcy plutonu „Az-A”, którego zadaniem było patrolowanie Rozwadowa. Komendantem placówki w Rozwadowie był wówczas jego szwagier Józef Wachsman-Kruczkiewicz ps. „Wolski”, a funkcję łączniczka wykonywała jego siostra Helena Ciołkosz-Kruczkiewicz ps. „Wrzos”, „Wolska”.

Józef Ciołkosz mieszkał na Rynku w Rozwadowie pod dawnym nr 49. W czasie okupacji jego mieszkanie stało się jednym z dwóch punktów magazynowych Armii Krajowej, w których magazynowana była broń dla placówki. W maju 1944 roku po wpadce Kedywu Armii Krajowej, którego tajna baza ulokowana była na strychu dawnego kina (dzisiejsze powstające Muzeum Kedywu), zagrożony dekonspiracją i aresztowaniem opuścił Rozwadów i wraz ze szwagrem Józefem Wachman-Kruczkiewiczem ukrywał się na południowym Podkarpaciu gdzie podjęli pracę jako malarze mostów. Po wojnie z Niemcami powrócił do Rozwadowa do żony i małych dzieci.

©Fundacja KEDYW
Józej Ciołkosz ps. „Konar” z żoną, córką Zuzanną i synami. (fot. Archiwum Karola Karbarza)

Aresztowanie

W 1945 roku po rozwiązaniu AK pozostał w konspiracji i dołączył do antykomunistycznego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość (WiN). Niestety 22 grudnia 1947 roku został zdekonspirowany i aresztowany przez komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa (UB) za przynależność do WiN. 8 czerwca 1948 roku wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego (WSR) w Rzeszowie został skazany na 8 lat więzienia. Wyrok WSR odsiadywał w Rzeszowie i we Wronkach. Na mocy amnestii po 4 latach więzienia został zwolniony.

Józef Ciołkosz był żonaty, miał córkę i trzech synów. Zmarł 21 lutego 1974 roku w wieku 71 lat w Rozwadowie. Spoczywa na Cmentarzu Parafialnym w Rozwadowie.

Cześć Jego Pamięci!

 

MW / MKDAK

Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji),  Relacje Zuzanny Karlik, Maria Rehorowska „Rozwadów Nad Sanem i Charzewice w konspiracji antyniemieckiej i antysowieckiej”.

© COPYRIGHT 2016-2024. Wszelkie Prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów, zdjęć lub filmów bez zgody zabronione!

Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji)