Pamiętamy „Cichociemnego” rozwadowskiego Kedywu

8 czerwca 2016 r. w 72 rocznicę męczeńskiej śmierci „Cichociemnego” Stanisława Sołtysa ps. „Wójt”. Przedstawiciele Fundacji „KEDYW” oraz Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Partyzant” wspólnie złożyli kwiaty na grobie poległego Bohatera na Cmentarzu Katedralnym w Sandomierzu.

„Cichociemny” Stanisław Sołtys ps. „Sowa”, „Wójt” był Oficerem Dywersji w rozwadowskim Kedywie Armii Krajowej obwodu „Niwa” (Nisko-Stalowa Wola). 20 maja 1944 r. został aresztowany przez Gestapo w Jamach w okolicach Mielca. Podczas śledztwa był brutalnie torturowany. Wybito mu wszystkie zęby, połamano palce, wyrywano paznokcie, ale mimo to nikogo nie wydał. Został zastrzelony w celi rzeszowskiego więzienia 8 czerwca 1944 r. Cześć i Chwała Bohaterom!


22 grudnia 2015 r. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił rok 2016 Rokiem „Cichociemnych” z okazji 75 rocznicy pierwszego zrzutu Cichociemnych-Spadochroniarzy Związku Walki Zbrojnej(ZWZ)-AK do walki na terenie okupowanej Polski . Z tych elitarnych oddziałów pochodził Stanisław Sołtyś ps. „Sowa”, „Wójt”. Po przerzuceniu z Anglii na teren Polski został przekierowany do Obwodu „Niwa” (Nisko-Stalowa Wola) gdzie został Oficerem Dywersji i szefem rozwadowskiego Kedywu.


 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *