20 lutego 1922 r. urodził się Józef Zawitkowski ps. „Wierny” – Partyzant oddz. „Ojca Jana”

Józef Zawitkowski ps. „Wierny” podczas obchodów 95 urodzin – 20 lutego 2017 r. w Lockport, NY USA. (fot. Jan Zawitkowski)

Swoje 95 urodziny obchodzi dziś Józef Zawitkowski ps. „Wierny” – ostatni żyjący Partyzant Oddziału NOW-AK „Ojca Jana” Franciszka Przysiężniaka. Pan Zawitkowski urodził się w Nisku, od wielu lat zamieszkuje wraz z rodziną w stanie Nowy Jork w USA. Dzisiejszego dnia z okazji jego urodzin amerykańska Polonia uhonorowała swojego Bohatera śpiewając jemu patriotyczne pieśni podczas specjalnej gali. My również skontaktowaliśmy się telefonicznie aby złożyć życzenia naszemu dostojnemu solenizantowi. Pan Józef podziękował za życzenia i pamięć, my w jego imieniu przekazujemy serdeczne pozdrowienia dla Stalowej Woli i okolic.

Odznaczony przez Prezydenta

Kilka tygodni temu Józef Zawitkowski odebrał medal, który przyznał jemu 15 czerwca 2016 r. Prezydent Andrzej Duda. Order Krzyża Niepodległości Józef Zawitkowski odebrał z rąk Sekretarza Stanu MON – Ministra Bartosza Kownackiego 12 października 2016 r. w Waszyngtonie. Dodatkowo Józef Zawitkowski otrzymał w prezencie od Ministra Kownackiego szablę oficerską. Pan Minister Bartosz Kownacki jest również wnukiem byłego żołnierza AK z Warszawy.

©Fundacja KEDYW

Na zdjęciu od lewej Pułkownik Michał Sprengel, szef Ataszatu Wojska Polskiego przy Ambasadzie RP w Washingtonie; Sekretarz Stanu MON – Minister Bartosz Kownacki, Józef Zawitkowski z krzyżem na szyi i szablą oficerską i po prawej – Komandor Polskiej Marynarki Wojennej Łukasz Boguszewski. (fot. Forum Polonia Huston)

Order Józefa Zwitkowskiego (fot. Forum Polonia Huston)

Czas niemieckiej okupacji

©Fundacja KEDYW

Józef Zawitkowski w czasie okupacji (fot S. Puchalski)

W czasie okupacji Józef Zawitkowski ps. „Wierny” był partyzantem oddziału NOW-AK „Ojca Jana” Franciszka Przysiężniaka, z którym uczestniczył w wielu akcjach bojowych. Z oddziałem „Ojca Jana” Józef Zawitkowski walczył w największej bitwie partyzanckiej w okupowanej przez Niemców Polsce na tzw. Porytowym Wzgórzu w Lasach Janowskich w czerwcu 1944 roku.

Panu Józefowi dziękujemy za heroiczną służbę Ojczyźnie i życzymy dużo zdrowia i spełnienia wszystkich marzeń!


 

Jeden komentarz o “20 lutego 1922 r. urodził się Józef Zawitkowski ps. „Wierny” – Partyzant oddz. „Ojca Jana”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *