Ju藕 wkr贸tce na terenie Parku Miejskiego im. kpt. Kazimierza Pilata ps. „Zaremba” w Stalowej Woli, rozpoczn膮 si臋 prace maj膮ce na celu odnalezienie i zidentyfikowanie ofiar niemieckiego Gestapo z okresu II wojny 艣wiatowej.
Z powojennych relacji i zapisk贸w wynika, 偶e na terenach dzisiejszego Parku Miejskiego i by膰 mo偶e na przyleg艂ych do niego terenach le艣nych w okolicach Szko艂y Podstawowej nr 2 i w Ogrodzie Jordanowskim s膮siaduj膮cym z Parkiem Miejskim, znajduj膮 si臋 mogi艂y ofiar niemieckiego terroru z czas贸w II wojny 艣wiatowej, kt贸re do dzi艣 nie zosta艂y zbadane i zidentyfikowane.
Trwaj膮 konsultacje i badania
W czerwcu br. roku Biuro Poszukiwa艅 i Identyfikacji rzeszowskiego oddzia艂u Instytutu Pami臋ci Narodowej podj臋艂o konsultacje z Fundacj膮 KEDYW i stalowowolskim magistratem w celu odnalezienia ofiar niemieckiego Gestapo, kt贸rych mogi艂y wci膮偶 prawdopodobnie znajduj膮 si臋 na wymienionych terenach.
W najbli偶szym czasie stalowowolski magistrat planuje szereg inwestycji na terenie Parku Miejskiego, wi臋c nadszed艂 czas by ostatecznie zbada膰 teren, czy rzeczywi艣cie nie znajduj膮 si臋 na nim mogi艂y ofiar niemieckiego okupanta. Sprawa jest tymbardziej wa偶na, bo prawdopodobnie na terenie Parku znajduje si臋 miejsce poch贸wku Komendanta Armii Krajowej Obwodu Nisko – Stalowa Wola Kazimierza Pilata ps. „Zaremba” – patrona Parku. –聽przypomina prezes Fundacji KEDYW Marek Wr贸blewski.
Dawne ekshumacje do powt贸rnych bada艅
W latach 1945 – 1988 na terenach dzisiejszego Parku Miejskiego, podczas prac budowlanych zosta艂y wykopane i nigdy niezidentyfikowane szcz膮tki kilku os贸b, po kt贸rych cz臋艣ciowo 艣lad zagin膮艂. Rzeszowskie Biuro Poszukiwa艅 i Identyfikacji IPN-u obecnie gromadzi聽informacj臋 na temat miejsc poch贸wku tych os贸b by przeprowadzi膰 ich identyfikacj臋, by膰 mo偶e w艣r贸d nich znajduj膮 si臋 szcz膮tki Komendanta Kazimierza Pilata lub 偶o艂nierza rozwadowskiego Kedywu AK Stanis艂awa Szumielewicza, kt贸rego Niemcy prawdopodobnie r贸wnie偶 zakopali na wspomnianych terenach.
Gestapo w Stalowej Woli
W czasie niemieckiej okupacji w Stalowej Woli przy ul. Bismarckstra脽e (dzisiejszej ul. ks. J贸zefa Skocz艅skiego 26) mie艣ci艂a si臋 siedziba niemieckiej policji Geheime Staatspolizei tzw. Gestapo. W piwnicach budynku znajdowa艂y si臋 wi臋zienie i katownie polskich patriot贸w. W gmachu Gestapo niemcy dospu艣cili si臋 licznych morderstw na polskiej ludno艣ci, dzia艂aczach konspiracyjnych i 偶o艂nierzach Armii Krajowej.
W katowni Gestapo w marcu 1944 r. Niemcy torturowali i zabili patrona dzisiejszego Parku Miejskiego Kazimierza Pilata ps. „Zaremba” – Komendanta Obwodu Nisko – Stalowa Wola Armii Krajowej. W przekazanych powojennych relacjach i zapiskach historyk贸w czytamy, 偶臋 Gestapo swoje ofiary chowa艂o na terenie dzisiejszego Parku Miejskiego, lub te偶 na wspomnianych pobliskich terenach, kt贸re naturalnie stanowi艂y miejsce poch贸wk贸w ofiar, ze wzgl臋du na ich bliskie po艂o偶enie do siedziby Gestapo.
Liczymy na szcz臋艣liwy fina艂
Po wielu latach powraca nadzieja, 偶e 73 lata po opuszczeniu Stalowej Woli przez niemieckich okupant贸w i 72 lata po zako艅czeniu II wojny 艣wiatowej, nareszcie mo偶e znale艣膰 sw贸j koniec kwestia nieodnalezionych czy te偶 obecnie niezidentyfikowanych os贸b.
Dla nas najwa偶niejsze jest to, 偶e b臋d膮 oni mogli zosta膰 godnie pochowani, na co wiele rodzin czeka 73 lata..
O przebiegu prac IPN b臋dziemy informowa膰 na bie偶膮co, prosimy o cz臋ste odwiedzanie naszych stron.
O nieudanej akcji odbicia Kazimierza Pilata ze stalowowolskiego Gestapo tutaj…
MW / Fundacja KEDYW
Pierwsze w Polsce Muzeum Kedywu – elitarnego pionu dywersyjnego Armii Krajowej powstaje w czynie spo艂ecznym z inicjatywy Fundacji KEDYW. Nasza dzia艂alno艣膰 opiera si臋 na wolontariacie i darowiznach ludzi dobrej woli. Bez twojego wsparcia nie osi膮gniemy celu! WESPRZYJ NAS!聽
Konto bankowe: SANBank Nadsa艅ski Bank Sp贸艂dzielczy
Nr konta: 05 9430 0006 0046 7597 2000 0001
KOD SWIFT: POLUPLPR
Lub bezpiecznie kart膮 p艂atnicz膮 przez system p艂atno艣ci PayPal