30 września 1910 r. urodził się dr Zygmunt Dobrzański – lekarz zasańskich partyzantów

(fot. Stanisław Puchalski)

dr Zygmunt Dobrzański

ur. 30 września 1910 r. – zm. 31 grudnia 1963 r.
Lekarz partyzantów stalowowolskiego Zasania

Zygmunt Dobrzaśnki urodził się 30 września 1910 r. W 1938 r. ukończył wydział lekarski na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie uzyskując stopień doktora medycyny. Przed II wojną pracował w Zakładzie Rentgenowskim Ubezpieczalni Społecznej w Łodzi. W czasie niemieckiej okupacji został wysiedlony z Łodzi, początkowo zamieszkał Krakowie, a następnie przeprowadził się do Pysznicy koło Stalowej Woli, gdzie zaczął leczyć ludność z pobliskich wsi.

Na przełomie 1941 i 1942 r. w szkole powszechnej przy dzisiejszej ul. Romana Dmowskiego w Stalowej Woli, Niemcy zorganizowali szpital zakładowy dla okupowanych Zakładów Południowych (COP) , które Niemcy nazwali „Stahlwerke Werk – Stalowa Wola”. W 1942 r. zorganizowano w szpitalu pracownie rentgenowską, w której został zatrudniony dr. Dobrzański.

Praca konspiracyjna

W czasie okupacji dr. Zygmunt Dobrzański służył nie tylko okolicznej ludności, ale i partyzantom polskim i radzieckim, działającym po prawej stronie Sanu. Swoją pomocą służył szczególnie działającemu na Zasaniu partyzanckiemu oddziałowi NOW-AK „Ojca Jana” Franciszka Przysiężniaka, któremu pomagał po licznych akcjach opatrywać i leczyć rannych w walkach z Niemcami partyzantów.

Po wojnie

Po wojnie był jednym z lekarzy organizujących opiekę zdrowotną w Stalowej Woli. W 1952 r. został członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, a w latach 1954 – 1958 był Przewodniczącym towarzystwa. W 1957 r. został powołany na wojewódzkiego konsultanta radiologii dla województwa rzeszowskiego.

Po wojnie za swoją pracę został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i odznaczeniem „Za wzorową Pracę w Służbie Zdrowia”.

31 grudnia 1963 r. zmarł nagle podczas pracy mając zaledwie 53 lata. Spoczywa w kwaterze wojskowej na Cmentarzu Komunalnym w Stalowej Woli przy Mauzoleum stalowowolskich żołnierzy Armii Krajowej.

Cześć Jego Pamięci!

MW/Fundacja KEDYW

Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Stanisław Puchalski „Partyzanci Ojca Jana”, Dionizy Garbacz „Brunatne Lata”, memento.com.pl.