30 wrze艣nia 1910 r. urodzi艂 si臋 dr Zygmunt Dobrza艅ski – lekarz zasa艅skich partyzant贸w

(fot. Stanis艂aw Puchalski)

dr Zygmunt Dobrza艅ski

ur. 30 wrze艣nia 1910 r. – zm. 31 grudnia 1963 r.
Lekarz partyzant贸w stalowowolskiego Zasania

Zygmunt Dobrza艣nki urodzi艂 si臋 30 wrze艣nia 1910 r. W 1938 r. uko艅czy艂 wydzia艂 lekarski na Uniwersytecie Jagiello艅skim w Krakowie uzyskuj膮c stopie艅 doktora medycyny. Przed II wojn膮 pracowa艂 w Zak艂adzie Rentgenowskim Ubezpieczalni Spo艂ecznej w 艁odzi. W czasie niemieckiej okupacji zosta艂 wysiedlony z 艁odzi, pocz膮tkowo zamieszka艂 Krakowie, a nast臋pnie przeprowadzi艂 si臋 do Pysznicy ko艂o Stalowej Woli, gdzie zacz膮艂 leczy膰 ludno艣膰 z pobliskich wsi.

Na prze艂omie 1941 i 1942 r. w szkole powszechnej przy dzisiejszej ul. Romana Dmowskiego w Stalowej Woli, Niemcy zorganizowali szpital zak艂adowy dla okupowanych Zak艂ad贸w Po艂udniowych (COP) , kt贸re Niemcy nazwali „Stahlwerke Werk – Stalowa Wola”. W 1942 r. zorganizowano w szpitalu pracownie rentgenowsk膮, w kt贸rej zosta艂 zatrudniony dr. Dobrza艅ski.

Praca konspiracyjna

W czasie okupacji dr. Zygmunt Dobrza艅ski s艂u偶y艂 nie tylko okolicznej ludno艣ci, ale i partyzantom polskim i radzieckim, dzia艂aj膮cym po prawej stronie Sanu. Swoj膮 pomoc膮 s艂u偶y艂 szczeg贸lnie dzia艂aj膮cemu na Zasaniu partyzanckiemu oddzia艂owi NOW-AK „Ojca Jana” Franciszka Przysi臋偶niaka, kt贸remu pomaga艂 po licznych akcjach opatrywa膰 i leczy膰 rannych w walkach z Niemcami partyzant贸w.

Po wojnie

Po wojnie by艂 jednym z lekarzy organizuj膮cych opiek臋 zdrowotn膮 w Stalowej Woli. W 1952 r. zosta艂 cz艂onkiem Zarz膮du Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, a w latach 1954 – 1958 by艂 Przewodnicz膮cym towarzystwa. W 1957 r. zosta艂 powo艂any na wojew贸dzkiego konsultanta radiologii dla wojew贸dztwa rzeszowskiego.

Po wojnie za swoj膮 prac臋 zosta艂 odznaczony Z艂otym Krzy偶em Zas艂ugi i odznaczeniem „Za wzorow膮 Prac臋 w S艂u偶bie Zdrowia”.

31 grudnia 1963 r. zmar艂 nagle podczas pracy maj膮c zaledwie 53 lata. Spoczywa w kwaterze wojskowej na Cmentarzu Komunalnym w Stalowej Woli przy Mauzoleum stalowowolskich 偶o艂nierzy Armii Krajowej.

Cze艣膰 Jego Pami臋ci!

MW/Fundacja KEDYW

Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Stanis艂aw Puchalski „Partyzanci Ojca Jana”, Dionizy Garbacz „Brunatne Lata”, memento.com.pl.