30 września 1910 r. urodził się dr Zygmunt Dobrzański – lekarz zasańskich partyzantów

(fot. Stanisław Puchalski)

dr Zygmunt Dobrzański

ur. 30 września 1910 r. – zm. 31 grudnia 1963 r.
Lekarz partyzantów stalowowolskiego Zasania

Zygmunt Dobrzaśnki urodził się 30 września 1910 r. W 1938 r. ukończył wydział lekarski na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie uzyskując stopień doktora medycyny. Przed II wojną pracował w Zakładzie Rentgenowskim Ubezpieczalni Społecznej w Łodzi. W czasie niemieckiej okupacji został wysiedlony z Łodzi, początkowo zamieszkał Krakowie, a następnie przeprowadził się do Pysznicy koło Stalowej Woli, gdzie zaczął leczyć ludność z pobliskich wsi.

Na przełomie 1941 i 1942 r. w szkole powszechnej przy dzisiejszej ul. Romana Dmowskiego w Stalowej Woli, Niemcy zorganizowali szpital zakładowy dla okupowanych Zakładów Południowych (COP) , które Niemcy nazwali „Stahlwerke Werk – Stalowa Wola”. W 1942 r. zorganizowano w szpitalu pracownie rentgenowską, w której został zatrudniony dr. Dobrzański.

Praca konspiracyjna

W czasie okupacji dr. Zygmunt Dobrzański służył nie tylko okolicznej ludności, ale i partyzantom polskim i radzieckim, działającym po prawej stronie Sanu. Swoją pomocą służył szczególnie działającemu na Zasaniu partyzanckiemu oddziałowi NOW-AK „Ojca Jana” Franciszka Przysiężniaka, któremu pomagał po licznych akcjach opatrywać i leczyć rannych w walkach z Niemcami partyzantów.

Po wojnie

Po wojnie był jednym z lekarzy organizujących opiekę zdrowotną w Stalowej Woli. W 1952 r. został członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, a w latach 1954 – 1958 był Przewodniczącym towarzystwa. W 1957 r. został powołany na wojewódzkiego konsultanta radiologii dla województwa rzeszowskiego.

Po wojnie za swoją pracę został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i odznaczeniem „Za wzorową Pracę w Służbie Zdrowia”.

31 grudnia 1963 r. zmarł nagle podczas pracy mając zaledwie 53 lata. Spoczywa w kwaterze wojskowej na Cmentarzu Komunalnym w Stalowej Woli przy Mauzoleum stalowowolskich żołnierzy Armii Krajowej.

Cześć Jego Pamięci!

MW/Fundacja KEDYW

Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Stanisław Puchalski „Partyzanci Ojca Jana”, Dionizy Garbacz „Brunatne Lata”, memento.com.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *