18 kwietnia 1978 r. odszed艂 Bronis艂aw Laba ps. „Lipi艅ski” – 偶o艂nierz rozwadowskiej AK

Bronis艂aw Laba ps. „Lipi艅ski”

ur. 05.10.1910 r. – zm. 18.04.1978 r.

呕o艂nierz Wojska Polskiego II RP
Dow贸dca plutonu „Az-2” plac贸wki Armii Krajowej krypt. „Wilcze 艁yko”, „152” w Rozwadowie


Bronis艂aw Laba urodzi艂 si臋 5 pa藕dziernika 1910 roku w Charzewicach, dzisiejszej dzielnicy Stalowej Woli. By艂 synem Marcina i Marii z Mierzw贸w. Mia艂 trzy siostry J贸zef臋, Stanis艂aw臋 i Zofi臋. Szko艂臋 podstawow膮 uko艅czy艂 w Rozwadowie. 25 marca 1930 r. uko艅czy艂 kurs w Szkole Rzemie艣lniczo-Przemys艂owej w Maczkach (dzisiejsza dzielnica Sosnowca).聽W latach 1932 -1934 odbywa艂 s艂u偶b臋

漏Fundacja KEDYW

wojskow膮 w 40 Pu艂ku Piechoty Strzelc贸w Lwowskich Wojska Polskiego II RP, kt贸r膮 uko艅czy艂 jako starszy strzelec. W roku szkolnym 1935/1936 uko艅czy艂 ca艂kowity jednoroczny kurs nauki w Oddziale Okr臋towym Towarzystwa Wojskowo-Technicznego przy Stowarzyszeniu In偶ynier贸w Mechanik贸w Polskich w Pi艅sku.

W roku szkolnym 1937/1938 ucz臋szcza艂 na 3 kurs Wydzia艂u Mechanicznego w Pa艅stwowej Szkole Przemys艂owej w Bielsku. W latach 1938-1939 podj膮艂 prac臋 w nowo powsta艂ych Zak艂adach Po艂udniowych – Centralnego Okr臋gu Przemys艂owego w Stalowej Woli. 25 sierpnia 1943 roku uko艅czy艂 kurs nauki w Pa艅stwowej Szkole Zawodowej dla Przemys艂u 呕elaznego w Su艂kowicach.

W 1944 r. pracowa艂 w PKP w Lublinie. W latach okupacji jak i po wojnie pracowa艂 jako mechanik w Pi艅sku,聽w Nisku i w PGR-rze w Charzewicach oraz we聽wspomnianych Zak艂adach Po艂udniowych (COP) przemianowanych po wojnie przez komunist贸w na Hut臋 Stalowa.

漏Fundacja KEDYW

Praca konspiracyjna

Podczas okupacji zaanga偶owa艂 si臋 w dzia艂alno艣膰 konspiracyjn膮 w Rozwadowie. Przy艂膮czy艂 si臋 do grupy konspiracyjnej NOW o kryptonimie „Wilcze 艁yko”, kt贸ra w 1941 r. wesz艂a w sk艂ad Zwi膮zku Walki Zbrojnej (ZWZ), a w 1942 r. przesz艂a do Armii Krajowej.

Po powo艂aniu AK zosta艂 dow贸dca plutonu „Az-2” Charzewice聽w rozwadowskiej plac贸wce o krypt. „Wilcze 艁yko”, „152”. Jako 偶o艂nierz AK uczestniczy艂 w najg艂o艣niejszej akcji likwidacyjnej AK na terenach dzisiejszej Stalowej Woli, czyli w tzw. Akcji „F”, kt贸rej celem by艂o wykonanie wyroku Pa艅stwa Podziemnego na niemieckim zarz膮dcy maj膮tku Lubomirskich Martinie Fuldnerze.


Czytaj wi臋cej: O likwidacji Martina Fuldnera


W ramach akcji „Burza” dosta艂 zadanie zbierania i zabezpieczania broni z lud藕mi swojego plutonu, po walkach Sowiet贸w z wycofuj膮cymi si臋聽 wojskami niemieckimi聽z Rozwadowa i Charzewic. Zadanie to wykona艂 i zdo艂a艂 pozyska膰 bro艅 dla organizacji.

Po wojnie

Z 偶on膮 Juliann膮 mieli dwie c贸rki – Joann臋 i Gra偶yn臋.聽By艂 szwagrem Rudolfa Golika ps. „Zag艂oba”, kt贸ry r贸wnie偶 by艂 偶o艂nierzem w rozwadowskiej AK. Rudolf by艂 m臋偶em jego siostry Zofii.

Bronis艂aw Laba zmar艂 18 kwietnia 1978 roku w wieku 68 lat. Wraz z 偶on膮 spoczywaj膮 na Cmentarzu Parafialnym w Stalowej Woli – Rozwadowie..

Gr贸b Julianny i Bronis艂awa Laba w Rozwadowie.

Cze艣膰 Jego Pami臋ci!

 

MW / Fundacja KEDYW / MKDAK

Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Maria Rehorowska „Rozwad贸w nad Sanem i Charzewice w konspiracji antyniemieckiej i antysowieckiej”, Joanna Szpilczy艅ska.


Pierwsze w Polsce Muzeum Kedywu – elitarnego pionu dywersyjnego Armii Krajowej powstaje w czynie spo艂ecznym z inicjatywy Fundacji KEDYW. Nasza dzia艂alno艣膰 opiera si臋 na wolontariacie i darowiznach ludzi dobrej woli. Bez twojego wsparcia nie osi膮gniemy celu! WESPRZYJ NAS!聽

Konto bankowe: SANBank Nadsa艅ski Bank Sp贸艂dzielczy
Nr konta: 05 9430 0006 0046 7597 2000 0001
KOD SWIFT: POLUPLPR
Lub bezpiecznie kart膮 p艂atnicz膮 przez system p艂atno艣ci PayPal