7 maja 1913 r. urodzi艂 si臋 J贸zef Fedorowski ps. „Dzi臋cio艂” – dow贸dca plutonu AK Jastkowice

J贸zef Fedorowski ps. „Dzi臋cio艂”

ur. 7 maja 1913 r. – zm. 28 kwietnia 1944 r.
Kapral rezerwy Wojska Polskiego
Dow贸dca plutonu „Az-4” Armii Krajowej w Jastkowicach


J贸zef Fedorowski urodzi艂 si臋 7 maja 1913 r. By艂 synem Ireneusza i Barbary z d. Skrzypek. Szko艂臋 powszechn膮 uko艅czy艂 w Jastkowicach ko艂o Stalowej Woli. Przed II wojn膮 mieszka艂 w Jastkowicach i pracowa艂 w stra偶y przemys艂owej w Zak艂adach Po艂udniowych (COP) w Stalowej Woli. Po wybuchu II wojny nie powr贸ci艂 do pracy w okupowanych Zak艂adach Po艂udniowych, pracowa艂 w贸wczas jako krawiec w domu w Jastkowicach.

Konspiracja

Od samego pocz膮tku niemieckiej okupacji mocno zaanga偶owa艂 si臋 w prac臋 konspiracyjn膮, pocz膮tkowo w Zwi膮zku Walki Zbrojnej (ZWZ), a nast臋pnie po powo艂aniu Armii Krajowej zosta艂 dow贸dc膮 plutonu AK w Jastkowicach. Pluton o kryptonimie „Az-4”, kt贸remu dowodzi艂 w贸wczas wchodzi艂 w sk艂ad plac贸wki AK „Wilcze 艁yko” w Rozwadowie (dzisiejszej dzielnicy Stalowej Woli).

Pluton J贸zefa Fedorowskiego zajmowa艂 si臋 na Zasaniu likwidacj膮 bandytyzmu, rozboj贸w, z艂odziejstwa i bimbrownictwa w艣r贸d Polak贸w. Generalnie by艂y to priorytetowe dzia艂ania jego plutonu AK na Zasaniu. Ponadto Fedorowski na w艂asn膮 r臋k臋 zaanga偶owa艂 si臋 te偶 w zwalczaniu zasa艅skich komunist贸w i komunistycznej partyzantki.

J贸zef Fedorowski uczestniczy艂 w wielu akcjach jako 偶o艂nierz AK, bra艂 udzia艂 m.in. w nieudanej akcji odbicia komendanta obwodu Nisko – Stalowa Wola Kazimierza Pilata ps. „Zaremba” z aresztu Gestapo w Stalowej Woli

W kwietniu 1944 r. w nocnym napadzie komunist贸w z PPR i Armii Ludowej (AL) na jego dom, uda艂o mu si臋 wydosta膰 z okr膮偶enia lecz niestety zosta艂 ci臋偶ko ranny i zmar艂 po tygodniu w szpitalu w Nisku. Po jego 艣mierci dow贸dca plac贸wki „Wilcze 艁yko” J贸zef Wachsmann-Kruczkiewicz ps. „Wolski” wspomina艂 Go chwal膮c, 偶e by艂 „jednym z najofiarniejszych i najdzielniejszych cz艂onk贸w Armii Krajowej obwodu”.

J贸zef Fedorowski spoczywa na cmentarzu rzymsko-katolickim w rodzinnych Jastkowicach.

Cze艣膰 Jego Pami臋ci

 

MW/Fundacja KEDYW

Bibliografia: Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Praca Zbiorowa „Oddali 偶ycie za Polsk臋”, Dionizy Garbacz „Brunatne Lata”, fot. Dionizy Garbacz.


Pierwsze w Polsce Muzeum Kedywu – elitarnego pionu dywersyjnego Armii Krajowej powstaje w czynie spo艂ecznym z inicjatywy Fundacji KEDYW. Nasza dzia艂alno艣膰 opiera si臋 na wolontariacie i darowiznach ludzi dobrej woli. Bez twojego wsparcia nie osi膮gniemy celu! WESPRZYJ NAS!聽

Konto bankowe: SANBank Nadsa艅ski Bank Sp贸艂dzielczy
Nr konta: 05 9430 0006 0046 7597 2000 0001
KOD SWIFT: POLUPLPR
Lub bezpiecznie kart膮 p艂atnicz膮 przez system p艂atno艣ci PayPal