14 kwietnia 2004 r. odszedł Kazimierz Gajda – żołnierz zasańskiego oddzialu NOW-AK „Ojca Jana”

(fot. Stanisław Puchalski)

Kazimierz Gajda ps. „Orlę”

ur. 01.02.1927 r. – zm. 14.04.2004 r.

Żołnierz oddz. part. NOW-AK „Ojca Jana“, oddz. NZW „Tarzana“

Urodził się 1 lutego 1927 r. w rodzinnym domu Gajdów na ul. Lipowej w Charzewicach, dziś dzielnicy Stalowej Woli. Jako młody chłopiec pracował w Zakładach Południowych w Stalowej Woli i tam stawiał pierwsze kroki w pracy konspiracyjnej.

Konspiracja antyniemiecka

W styczniu 1944 roku zagrożony aresztowaniem, wstąpił do zasańskiego oddziału partyzanckiego NOW-AK „Ojca Jana” Franciszka Przysiężniaka. Był najmłodszym partyzantem w oddziale. Uczestniczył w wielu akcjach bojowych oddziału. W czerwcu 1944 roku walczył z oddziałem „Ojca Jana” na Porytowym Wzgórzu, w największej bitwie partyzanckiej w okupowanej przez Niemców Polsce.

©Fundacja KEDYW
Partyzanci „Ojca Jana”. Od lewej: Stanisław Bogacz ps. „Bocian”, (NN) ps. „Rzeżucha”, Kazimierz Gajda ps. „Orlę”, (NN) ps. „Filozof”, (NN) ps. „Albin”, klęczy Antoni Nowosad ps. „Murzyn” (fot. Dionizy Garbacz)

Konspiracja antysowiecka

Po wkroczeniu Sowietów do Polski postanowił dalej walczyć z nowym okupupantem i wstąpił do antykomunistycznego oddziału Stanisława Pelczara ps. „Majka”, a następnie przeszedł do oddziału Tadeusz Gajdy „Tarzana” – swojego brata stryjecznego.


Życiorys Tadeusza Gajdy ps. „Tarzan”


W czerwcu 1945 roku uczestniczył w bitwie oddziału „Tarzana” z NKWD pod Nowym Nartem. Był raniony w potyczce z ukraińską UPA pod Leżajskiem. W kolejnej bitwie w styczniu 1946 r. w Majdanie Zbydniowskim znów zostaje ranny, tym razem ciężko. Poszukiwany przez Urząd Bezpieczeństwa (UB), ukrywał się w Tarnowie i na Śląsku, tam zostaje przymusowo wcielony do Batalionu Pracy gdzie pracuje dwa lata.

Doczekał wolnej Polski

Kazimierz Gajda za walkę o niepodległość Ojczyzny został awansowany przez MON do stopnia podporucznika oraz uhonorowany wieloma odznaczeniami wojskowymi. Zmarł 13 kwietnia 2004 roku w wieku 77 lat, spoczywa na Cmentarzu Parafialnym w Stalowej Woli – Rozwadowie.

©Fundacja KEDYW
Grób Kazimierza Gajdy w Stalowej Woli – Rozwadowie (fot. Fundacja KEDYW)

Cześć Jego Pamięci!

MW – Fundacja KEDYW

bibliografia: Maria Rehorowska „Rozwadow nad Sanem i Charzewice w konspiracji antyniemieckiej i antysowieckiej”, Wiesława Kafara.

Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji)