27 pa藕dziernika 1903 r. urodzi艂 si臋 J贸zef Cio艂kosz ps. „Konar” – niez艂omny rozwadowskiej AK i WiN

漏Fundacja KEDYW

J贸zef Cio艂kosz ps. „Konar”

ur. 27.10.1903 – zm. 02.21.1974

呕o艂nierz Wojska Polskiego II RP
呕o艂nierz Zwi膮zku Walki Zbrojnej (ZWZ) plac贸wki „Wilcze 艁yko” w Rozwadowie
Dow贸dca plutonu „Az-A” plac贸wki Armii Krajowej (AK) „Wilcze 艁yko”, „152” w Rozwadowie
呕o艂nierz Wolno艣膰 i Niezawis艂o艣膰 (WiN) plac贸wki Rozwad贸w


J贸zef Cio艂kosz urodzi艂 si臋 27 pa藕dziernika 1903 roku w Rozwadowie, dzisiejszej dzielnicy Stalowej Woli. Z zawodu by艂 malarzem. W wieku 16 lat wst膮pi艂 na ochotnika do Wojska Polskiego by walczy膰 w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920. By艂 偶o艂nierzem 238 pu艂ku piechoty Wojska Polskiego II RP. Walczy艂 w obronie Lwowa oraz w wyprawie J贸zefa Pi艂sudskiego na Kij贸w.聽W okresie mi臋dzywojennym by艂 wsp贸艂w艂a艣cicielem znanej rozwadowskiej firmy malarsko-lakierniczej „Ludwik Cio艂kosz i Syn”, kt贸r膮 prowadzi艂 z ojcem. By艂 aktywnym cz艂onkiem rozwadowskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sok贸艂”.

Dzia艂alno艣膰 konspiracyjna

W 1941 r. wst膮pi艂 do rozwadowskiej plac贸wki Zwi膮zku Walki Zbrojnej (ZWZ) o kryptonimie „Wilcze 艁yko”, po scaleniu z Armi膮 Krajow膮 pozosta艂 aktywnym 偶o艂nierzem tej plac贸wki, a偶 do rozwi膮zania AK. W rozwadowskiej plac贸wce AK krypt. „152”, pe艂ni艂 obowi膮zki dow贸dcy plutonu o kryptonimie Az-A (miasto Rozwad贸w). Komendantem plac贸wki „Wilcze 艁yko” by艂 w贸wczas jego szwagier J贸zef Wachsman-Kruczkiewicz ps. „Wolski”, a 艂膮czniczk膮 jego siostra Helena Cio艂kosz-Kruczkiewicz ps. „Wrzos”, „Wolska”. Mieszka艂 w rozwadowskim Rynku (dawny nr 49), jego mieszkanie by艂o jednym z dw贸ch punkt贸w w kt贸rych przechowywano bro艅 dla rozwadowskiej plac贸wki AK. Uczestniczy艂 w wielu akcjach rozwadowskiej i stalowowolskiej AK. Po wpadce rozwadowskiego Kedywu obwodu Nisko – Stalowa Wola (tajnej bazy w rozwadowskim kinie), zagro偶ony dekonspiracj膮 i aresztowaniem uciek艂 z Rozwadowa wraz ze szwagrem J贸zefem Wachman-Kruczkiewiczem. Przez kilka miesi臋cy ukrywa艂 si臋 na po艂udniowym Podkarpaciu, gdzie podj膮艂 prac臋 jako malarz most贸w. Po wycofaniu si臋 niemieckich wojsk powr贸ci艂 do Rozwadowa do 偶ony i ma艂ych dzieci.

Aresztowanie

W 1945 r. po rozwi膮zaniu AK pozosta艂 w konspiracji i przeszed艂 do antysowieckiej konspiracji w szeregi Wolno艣膰 i Niezawis艂o艣膰 (WiN). 22 grudnia 1947 r. zosta艂 aresztowany przez komunistyczny Urz膮d Bezpiecze艅stwa (UB) za przynale偶no艣膰 do WiN. 8 czerwca 1948 r. wyrokiem Wojskowego S膮du Rejonowego (WSR) w Rzeszowie zosta艂 skazany na 8 lat wi臋zienia. Wyrok WSR odsiadywa艂 w Rzeszowie i we Wronkach. Na mocy amnestii po 4 latach wi臋zienia zosta艂 zwolniony.

J贸zef Cio艂kosz zmar艂 21 lutego 1974 r. w Rozwadowie. Osieroci艂 c贸rk臋 i trzech syn贸w. Spoczywa na Cmentarzu Parafialnym w Rozwadowie.

漏Fundacja KEDYW

J贸zej Cio艂kosz ps. „Konar” z 偶on膮, c贸rk膮 Zuzann膮 i synami. (fot. Archiwum Karola Karbarza)

Cze艣膰 Jego Pami臋ci!

MW / Fundacja KEDYW / MKDAK

Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji),聽 Relacje Zuzanny Karlik, Maria Rehorowska „Rozwad贸w Nad Sanem i Charzewice w konspiracji antyniemieckiej i antysowieckiej”.


Pierwsze w Polsce Muzeum Kedywu – elitarnego pionu dywersyjnego Armii Krajowej powstaje w czynie spo艂ecznym z inicjatywy Fundacji KEDYW. Nasza dzia艂alno艣膰 opiera si臋 na wolontariacie i darowiznach ludzi dobrej woli. Bez twojego wsparcia nie osi膮gniemy celu! WESPRZYJ NAS!聽

Konto bankowe: SANBank Nadsa艅ski Bank Sp贸艂dzielczy
Nr konta: 05 9430 0006 0046 7597 2000 0001
KOD SWIFT: POLUPLPR
Lub bezpiecznie kart膮 p艂atnicz膮 przez system p艂atno艣ci PayPal