Krystyna Be艂偶y艅ska ps. „Krystyna”
ur. 1 wrze艣nia 1916 r. – zm. 22 – 24 wrze艣nia 1944 r.
艁膮czniczka AK Stalowa Wola – Rozwad贸w
艁膮cznika Komendy G艂贸wnej – IV Oddz. Kwatermistrzowskiego
艁膮czniczka/Sanitariuszka Kedywu KG AK zgrupowania „Le艣nik” podczas Powstania Warszawskiego
Mi臋dzy 22-24 wrze艣nia聽1944 r. zgin臋艂a w Powstaniu Warszawskim Krystyna Be艂偶y艅ska ps. „Krystyna”. By艂a 艂膮czniczk膮 stalowowolskiej Armii Krajowej. Po 艣mierci m臋偶a, dow贸dcy Kedywu AK Obwodu Nisko – Stalowa Wola, uciek艂a do Warszawy. Tam zosta艂a skierowana do Komendy G艂贸wnej AK. Walczy艂a w Powstaniu Warszawskim. W PW przesz艂a szlak bojowy od Woli do Starego Miasta. Zgin臋艂a forsuj膮c Wis艂臋 na starym mie艣cie.
Krystyna Be艂偶y艅ska urodzi艂a si臋 1 wrze艣nia 1916 r. w Poznaniu. By艂a c贸rk膮 Zofii i Seweryna Krzy偶aniak贸w. W Poznaniu uzyska艂a matur臋 i podj臋艂a studia polonistyczne na Uniwersytecie Pozna艅skim. W trakcie studi贸w wysz艂a za m膮偶 za Stanis艂awa Be艂偶y艅skiego p贸藕niejszego dow贸dcy Kedywu AK Obwodu Nisko – Stalowa Wola. Nie uko艅czy艂a studi贸w z powodu wybuchu wojny. W grudniu 1939 roku zosta艂a wysiedlona z Poznania wraz z m臋偶em Stanis艂awem i c贸rkami, roczn膮 Magdalena i zaledwie kilkudniow膮 Edyt膮. Po wysiedleniu przez Niemc贸w na wsch贸d, zamieszkali w Nisku ko艂o Stalowej Woli w domu Jana Gazdy zarz膮dcy maj膮tku Gerharda Francke.
18 maja 1940 roku m膮偶 Stanis艂aw zosta艂 aresztowany聽i wywieziony pierwszym transportem do niemieckiego obozu KL Auschwitz, z kt贸rego zosta艂聽w 1941 r. zwolniony dzi臋ki staraniom jego matki. Po powrocie Stanis艂awa z obozu przeprowadzili si臋 z Niska do Stalowej Woli, gdzie obydwoje przyst膮pili do dzia艂alno艣ci konspiracyjnej. Po powo艂aniu Armii Krajowej oboje przy艂膮czyli do stalowowolskich struktur AK. W 1942 r. Stanis艂aw obj膮艂 stanowisko oficera dywersji w obwodzie Nisko – Stalowa Wola聽i zosta艂 dow贸dc膮 Kedywu Obwodu.
18 maja 1944 roku Niemcy natrafili na trop wiod膮cy do bazy Kedywu w Rozwadowie (dzisiejsze powstaj膮ce Muzeum Kedywu), kt贸rego w贸wczas kierowa艂 m膮偶 Krystyny. 呕o艂nierze Kedywu w czasie ob艂awy podj臋li walk臋 z Niemcami, w kt贸rej zgin臋艂o dw贸ch 偶o艂nierzy, jednym nich by艂 m膮偶 Krystyny Stanis艂aw Be艂偶y艅ski ps. „Kret”.
Biogram Stanis艂awa Be艂偶y艅skiego ps. „Kret”聽 >>TUTAJ
Po rozbiciu Kedywu zagro偶ona dekonspiracj膮 i aresztowaniem uciek艂a z c贸rkami do Warszawy do swojej matki. W Warszawie natychmiast nawi膮za艂a kontakt z Komend膮 G艂贸wn膮 AK i przyst膮pi艂a od razu do pracy konspiracyjnej. Wkr贸tce do艂膮czy艂a jako 艂膮czniczka do zgrupowania „Le艣nik” AK, z kt贸rym walczy艂a w Powstaniu Warszawskim.
Po prawie dwumiesi臋cznej walce w Powstaniu, Krystyna Be艂偶y艅ska zgin臋艂a podczas forsowania Wis艂y na starym mie艣cie oko艂o 22 – 24 wrze艣nia 1944 roku. Jej cia艂o nigdy nie zosta艂o odnalezione. Osieroconym c贸reczk膮 uda艂o si臋 prze偶y膰 wojn臋 u Babci – mamy Krystyny. Do dzi艣 mieszkaj膮 w Warszawie, gdzie za艂o偶y艂y rodziny.
Krystyna Be艂偶y艅ska zosta艂a po艣miertnie odznaczona Krzy偶em Walecznych. Wraz z m臋偶em Stanis艂awem zostali symbolicznie upami臋tnieni na rodzinnym grobowcu na warszawskim Cmentarzu Pow膮zkowskim.
Cze艣膰 Ich Pami臋ci!
Wpadka rozwadowskiego Kedywu AK聽>>TUTAJ
MW / Fundacja KEDYW / MKDAK
Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Edyta Be艂偶y艅ska-Soli艅ska, Powsta艅cze biogramy Muzeum Powstania Warszawskiego.
Pierwsze w Polsce Muzeum Kedywu – elitarnego pionu dywersyjnego Armii Krajowej powstaje w czynie spo艂ecznym z inicjatywy Fundacji KEDYW. Nasza dzia艂alno艣膰 opiera si臋 na wolontariacie i darowiznach ludzi dobrej woli. Bez twojego wsparcia nie osi膮gniemy celu! WESPRZYJ NAS!聽
Konto bankowe: SANBank Nadsa艅ski Bank Sp贸艂dzielczy
Nr konta: 05 9430 0006 0046 7597 2000 0001
KOD SWIFT: POLUPLPR
Lub bezpiecznie kart膮 p艂atnicz膮 przez system p艂atno艣ci PayPal