22-24 wrze艣nia 1944 r. zgin臋艂a w Powstaniu Warszawskim Krystyna Be艂偶y艅ska – by艂a 艂膮czniczka stalowowolskiej AK i 偶ona dow贸dcy Kedywu

Krystyna Be艂偶y艅ska ps. „Krystyna”

ur. 1 wrze艣nia 1916 r. – zm. 22 – 24 wrze艣nia 1944 r.

艁膮czniczka AK Stalowa Wola – Rozwad贸w
艁膮cznika Komendy G艂贸wnej – IV Oddz. Kwatermistrzowskiego
艁膮czniczka/Sanitariuszka Kedywu KG AK zgrupowania „Le艣nik” podczas Powstania Warszawskiego


Mi臋dzy 22-24 wrze艣nia聽1944 r. zgin臋艂a w Powstaniu Warszawskim Krystyna Be艂偶y艅ska ps. „Krystyna”. By艂a 艂膮czniczk膮 stalowowolskiej Armii Krajowej. Po 艣mierci m臋偶a, dow贸dcy Kedywu AK Obwodu Nisko – Stalowa Wola, uciek艂a do Warszawy. Tam zosta艂a skierowana do Komendy G艂贸wnej AK. Walczy艂a w Powstaniu Warszawskim. W PW przesz艂a szlak bojowy od Woli do Starego Miasta. Zgin臋艂a forsuj膮c Wis艂臋 na starym mie艣cie.

漏 Fundacja KEDYW

Krystyna Be艂偶y艅ska z c贸rkami Magdalen膮 i Edyt膮 (fot. Edyta Be艂偶y艅ska-Soli艅ska)

Krystyna Be艂偶y艅ska urodzi艂a si臋 1 wrze艣nia 1916 r. w Poznaniu. By艂a c贸rk膮 Zofii i Seweryna Krzy偶aniak贸w. W Poznaniu uzyska艂a matur臋 i podj臋艂a studia polonistyczne na Uniwersytecie Pozna艅skim. W trakcie studi贸w wysz艂a za m膮偶 za Stanis艂awa Be艂偶y艅skiego p贸藕niejszego dow贸dcy Kedywu AK Obwodu Nisko – Stalowa Wola. Nie uko艅czy艂a studi贸w z powodu wybuchu wojny. W grudniu 1939 roku zosta艂a wysiedlona z Poznania wraz z m臋偶em Stanis艂awem i c贸rkami, roczn膮 Magdalena i zaledwie kilkudniow膮 Edyt膮. Po wysiedleniu przez Niemc贸w na wsch贸d, zamieszkali w Nisku ko艂o Stalowej Woli w domu Jana Gazdy zarz膮dcy maj膮tku Gerharda Francke.

18 maja 1940 roku m膮偶 Stanis艂aw zosta艂 aresztowany聽i wywieziony pierwszym transportem do niemieckiego obozu KL Auschwitz, z kt贸rego zosta艂聽w 1941 r. zwolniony dzi臋ki staraniom jego matki. Po powrocie Stanis艂awa z obozu przeprowadzili si臋 z Niska do Stalowej Woli, gdzie obydwoje przyst膮pili do dzia艂alno艣ci konspiracyjnej. Po powo艂aniu Armii Krajowej oboje przy艂膮czyli do stalowowolskich struktur AK. W 1942 r. Stanis艂aw obj膮艂 stanowisko oficera dywersji w obwodzie Nisko – Stalowa Wola聽i zosta艂 dow贸dc膮 Kedywu Obwodu.

18 maja 1944 roku Niemcy natrafili na trop wiod膮cy do bazy Kedywu w Rozwadowie (dzisiejsze powstaj膮ce Muzeum Kedywu), kt贸rego w贸wczas kierowa艂 m膮偶 Krystyny. 呕o艂nierze Kedywu w czasie ob艂awy podj臋li walk臋 z Niemcami, w kt贸rej zgin臋艂o dw贸ch 偶o艂nierzy, jednym nich by艂 m膮偶 Krystyny Stanis艂aw Be艂偶y艅ski ps. „Kret”.


Biogram Stanis艂awa Be艂偶y艅skiego ps. „Kret”聽 >>TUTAJ


Po rozbiciu Kedywu zagro偶ona dekonspiracj膮 i aresztowaniem uciek艂a z c贸rkami do Warszawy do swojej matki. W Warszawie natychmiast nawi膮za艂a kontakt z Komend膮 G艂贸wn膮 AK i przyst膮pi艂a od razu do pracy konspiracyjnej. Wkr贸tce do艂膮czy艂a jako 艂膮czniczka do zgrupowania „Le艣nik” AK, z kt贸rym walczy艂a w Powstaniu Warszawskim.

Po prawie dwumiesi臋cznej walce w Powstaniu, Krystyna Be艂偶y艅ska zgin臋艂a podczas forsowania Wis艂y na starym mie艣cie oko艂o 22 – 24 wrze艣nia 1944 roku. Jej cia艂o nigdy nie zosta艂o odnalezione. Osieroconym c贸reczk膮 uda艂o si臋 prze偶y膰 wojn臋 u Babci – mamy Krystyny. Do dzi艣 mieszkaj膮 w Warszawie, gdzie za艂o偶y艂y rodziny.

Krystyna Be艂偶y艅ska zosta艂a po艣miertnie odznaczona Krzy偶em Walecznych. Wraz z m臋偶em Stanis艂awem zostali symbolicznie upami臋tnieni na rodzinnym grobowcu na warszawskim Cmentarzu Pow膮zkowskim.

Cze艣膰 Ich Pami臋ci!

漏Fundacja KEDYW

Pomnik rodziny Be艂偶y艅skich na warszawskich Pow膮zkach

漏Fundacja KEDYW

Pomnik rodziny Be艂偶y艅skich na warszawskich Pow膮zkach

 


Wpadka rozwadowskiego Kedywu AK聽>>TUTAJ


 

MW / Fundacja KEDYW / MKDAK
Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Edyta Be艂偶y艅ska-Soli艅ska, Powsta艅cze biogramy Muzeum Powstania Warszawskiego.


Pierwsze w Polsce Muzeum Kedywu – elitarnego pionu dywersyjnego Armii Krajowej powstaje w czynie spo艂ecznym z inicjatywy Fundacji KEDYW. Nasza dzia艂alno艣膰 opiera si臋 na wolontariacie i darowiznach ludzi dobrej woli. Bez twojego wsparcia nie osi膮gniemy celu! WESPRZYJ NAS!聽

Konto bankowe: SANBank Nadsa艅ski Bank Sp贸艂dzielczy
Nr konta: 05 9430 0006 0046 7597 2000 0001
KOD SWIFT: POLUPLPR
Lub bezpiecznie kart膮 p艂atnicz膮 przez system p艂atno艣ci PayPal