14 maja 1901 r. urodził się Władysław Kubikowski – kwatermistrz Komendy Obwodu Nisko-Stalowa Wola AK
por. Władysław Kubikowski ps. „Kula”
ur. 14.05.1901 r. – zm. 19.05.1971 r.
Kwatermistrz Komendy Obwodu Nisko – Stalowa Wola Armii Krajowej
Władysław Kubikowski urodził się 14 maja 1901 roku. W 1938 roku przeprowadził się z rodziną do Stalowej Woli ze Skarżyska-Kamiennej i zaczął budowę kina na dzisiejszej ul. Narutowicza (dzisiejszy sklep Stokrotka). Z powodu wybuchu wojny, kino nie zostało ukończone. Gdy Niemcy zajęli Stalową Wolę pozwolono mu dokończyć budowę, ale w momencie gdy Kubikowski zakończył budowę kina, Niemcy zarekwirowali je i do kierowania go ściągnęli z Rozwadowa Karola Hirscha – przedwojennego operatora „Kina Polonia” (w dzisiejszej siedzibie powstającego Muzeum Kedywu). W przejętym przez Niemców kinie zezwolili Kubikowskiemu jedynie na prowadzenie restauracji, do której wejście znajdowało się do ul. Narutowicza. W niemieckim kinie pracował też jego znajomy z konspiracji – żołnierz rozwadowskiego Kedywu Zygmunt Kajzer ps. „Mały”.
Czytaj Więcej: Życiorys Zygmunta Kajzera ps. „Maly”
Po wejściu wojsk sowieckich Kubikowski na krótko odzyskał swoje kino i ponownie rozpoczął jego działalność pod nazwą kinoteatr „Stal”. Niestety własność odzyskanego majątku nie trwała długo, bo już pod koniec 1944 roku, kolejny raz zarekwirowano majątek kina i pozbawiono Kubikowskiego własności. Tym razem kino zabrały nowe komunistyczne władze i przekazały do dyspozycji Zakładom Południowym – COP (dzisiejsza Huta Stalowa Wola), Kubikowski pozostał jedynie jego kierownikiem i lokatorem, bo tam również mieszkał z rodziną. Zakłady Południowe po przejęciu kina urządządzały w nim występy, seanse filmowe, przedstawienia teatralne oraz partyjne zebrania komunistów.
Działalność konspiracyjna
Władysław Kubikowski za okupacji podjął się pracy w konspiracji antyniemieckiej i po powstaniu Armii Krajowej został żołnierzem stalowowolskiej AK, gdzie pełnił funkcję kwatermistrza w komendzie obwodu Nisko – Stalowa Wola. W późniejszym czasie był również odpowiedzialny za zaopatrywanie partyzanckiego oddziału Jana Orła „Kmicica” w żywność i odzież, dla których organizował przerzuty przez rzekę San.
Po wsypie i likwidacji Kedywu na tzw. „Górce” (dzisiejsze Muzeum Kedywu), w obawie przed aresztowaniem, przeniósł się z rodziną do Rudnika nad Sanem, gdzie zamieszkali u Państwa Łysaków. Dom Łysaków był ważnym punktem rudnickiej AK, tam również trzymano broń, tam kontynuował działalność w AK, aż do powrotu po wojnie do Stalowej Woli.
Inicjator budowy Mauzoleum
Z jego inicjatywy, w 1945 roku dla uczczenia pamięci poległych za wolność Ojczyzny żołnierzy AK, został powołany komitet budowy Mauzoleum na Cmentarzu Komunalnym w Stalowej Woli. Część pieniędzy na budowę Mauzoleum pochodziła z ofiarowanego dochodu z prowadzonej przez Kubikowskiego kawiarni. Mauzoleum ukończono dopiero w 1947 roku, ale już w 1945 roku pochowano w nim pierwszych ekshumowanych z innych miejsc żołnierzy AK. Obecnie w stalowowolskim Mauzoleum spoczywa 36 żołnierzy Armii Krajowej Stalowej Woli i okolic, w tym syn Kubikowskiego Jerzy ps. „Mars” – żołnierz stalowowolskiej AK i partyzanckiego oddziału NOW-AK „Ojca Jana” Franciszka Przysiężniaka.
Władysław Kubikowski był żonaty, z żoną Jadwigą mieli wyżej wspomnianego syna Jerzego i dwie córki. Był autorem niepublikowanych wspomnień pt. „AK w Stalowej Woli”. Zmarł 19 maja 1971 roku, spoczywa w rodzinnym grobie na Cmentarzu Komunalnym w Stalowej Woli.
Cześć Jego Pamięci!
MW /MKDAK / Fundacja KEDYW
Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Dionizy Garbacz „Okupacja i Konspiracja 1939 – 1944” i „Brunatne Lata”.
© COPYRIGHT 2016-2019 Fundacja KEDYW. Wszelkie Prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów, zdjęć lub filmów bez zgody Fundacji KEDYW zabronione!
Pierwsze w Polsce Muzeum Kedywu – elitarnego pionu dywersyjnego Armii Krajowej powstaje w czynie społecznym z inicjatywy Fundacji KEDYW. Nasza działalność opiera się na wolontariacie i darowiznach ludzi dobrej woli. Bez twojego wsparcia nie osiągniemy celu! WESPRZYJ NAS!
Wesprzyj i zostań Patronem Muzeum Kedywu poprzez serwis Patronite:
Konto bankowe: SANBank Nadsański Bank Spółdzielczy
Nr konta: 05 9430 0006 0046 7597 2000 0001
KOD SWIFT: POLUPLPR
Lub bezpiecznie kartą płatniczą przez system płatności PayPal