16 kwietnia 1922 r. urodził się Roman Stręciwilk – żołnierz AK i powojenny właściciel obecnej siedziby Muzeum Kedywu

Roman Stręciwilk
16 kwietnia 1922 – 21 luty 1997
Żołnierz Armii Krajowej (Rozwadów woj. podkarpackie)
Roman Stręciwilk urodził się 16 kwietnia 1922 roku w Rozwadowie w ówczesnym województwie lwowskim (obecnie dzielnica Stalowej Woli, woj. podkarpackie). Był synem Michała i Marii z d. Wołoszyn. W 1937 roku ukończył 3 klasy szkoły powszechnej w Rozwadowie. Miał trzech braci Stanisława, Kazimierza i Zygmunta. Wszyscy czterej bracia w czasie niemieckiej okupacji działali w konspiracji.
Aresztowanie i wcielonie do LWP
W 1945 roku Roman Stręciwilk został aresztowany przez nowe władze za działalność antyniemiecka i wcielony do przymusowej służby w ludowym Wojsku Polskim (LWP), które formowali Sowieci i polscy komuniści z rozkazu Stalina. W LWP odbywał od 15 maja 1945 roku do 1 września 1945 roku karę w Samodzielnym Batalionie Karnym Dywizji Obrony Wybrzeża (DOW) w Warszawie. 3 września 1945 roku po odbyciu kary został odesłany do służby liniowej w LWP. W ludowym wojsku służył do 23 marca 1949 roku. Według dokumentów, po odbyciu służby przeniesiony został do rezerwy. W 1948 roku, jeszcze w czasie służby w LWP, ożenił się z Zofią z d. Chudzik i rok później urodziła się ich córka Halina.
Życie w PRL
Po odbyciu służby w LWP Roman Stręciwilk powrócił do rodzinnego Rozwadowa i podjął pracę w Hucie Stalowa Wola jako spawacz. W tym samym czasie zdobył stopień specjalisty obróbki metali w szkole przyzakładowej HSW. Następnie początkiem lat pięćdziesiątych Roman Stręciwilk pracował w Zjednoczeniu Budownictwa Miejskiego (ZBM) w Stalowej Woli i później w stalowowolskiej Elektrowni.
W 1954 roku Roman przeżył rodzinną tragedię gdy zmarła jego pierwsza żona Zofia. Kilka lat później Roman ożenił się kolejny raz z Genowefą, z którą miał kolejne dwie córki: Grażynę i Bożenę. Jeszcze w latach pięćdziesiątych Roman wraz z drugą żoną odziedziczyli od rodziny żony dużą kamienicę przy ówczesnej ulicy 15 grudnia 20 w Rozwadowie (obecnie przy ul. Stanisława Bełżyńskiego 18). W tej przedwojennej kamienicy funkcjonowało pierwsze w okolicy kino zwane „kinem Skoczka” (od nazwiska operatora kina) oraz w którym w czasie niemieckiej okupacji komenda Armii Krajowej ulokowała tajną bazę Kierownictwa Dywersji, tzw. Kedywu o kryptonimie „Górka” (obecnie siedziba powstającego Muzeum Kedywu zarządzana przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli).
Od 1959 roku Roman Stręciwilk pracował w Miejskim Handlu Detalicznym (MHD) w Rozwadowie, któremu wynajmował także pomieszczenia w swojej kamienicy w pomieszczeniach dawnego kina. W MHD Roman pracował do połowy lat siedemdziesiątych. Jeszcze w latach siedemdziesiątych ze względu na kłopoty zdrowotne uzyskał rentę chorobową i wkrótce przeszedł na emeryturę. W 1992 roku po upadku PRL-u otrzymał status osoby represjonowanej i uzyskał świadczenia kombatanckie za służbę w Armii Krajowej. Roman Stręciwilk zmarł 21 lutego 1997 roku w wieku 75 lat. Pochowany został na Nowym Cmentarzu Komunalnym w Jarosławiu (woj. podkarpackie).
Cześć Jego Pamięci!
MW / MKDAK
Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Relacje Haliny Nycz-Świrko.
© 2016-2025 MKDAK. Wszelkie Prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów, zdjęć lub filmów bez zgody zabronione!