18 czerwca 1927 r. urodził się Bogusław Gruszka – żołnierz oddziału NOW-AK „Ojca Jana”

pchor. Bogusław Gruszka ps. „Wojnicz”

ur. 18 czerwca 1927 r. – zm. 28 grudnia 1943 r.

Żołnierz oddziału partyzanckiego NOW-AK „Ojca Jana” Franciszka Przysiężniaka


Podchorąży Bogusław Gruszka urodził się 18 czerwca 1927 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim. Przed wojną zamieszkał z rodziną w Sarzynie w dzisiejszym woj. Podkarpackim, gdzie dostał pracę jego ojciec. W 1939 r. przeprowadzili się do Stalowej Woli, gdzie młody Bogusław poszedł do przyzakładowej szkoły zawodowej przy Zakładach Południowych (COP). Wkrótce później rozpoczął pracę jako pomocnik ślusarza w Zakładach Południowych.

Konspiracja

W grudniu 1943 r. zagrożony aresztowaniem przez Niemców zbiegł ze Stalowej Woli na Zasanie, gdzie wstąpił do działającego tam oddziału partyzanckiego NOW-AK „Ojca Jana” Franciszka Przysiężniaka.

W grudniu 1943 r. oddział „Ojca Jana” przebywał we wsi Graba w pobliżu Lasów Janowskich, tam oddział spędzał święta Bożego Narodzenia i gdzie miał się odbyć skromny ślub dowódcy Franciszka Przysiężniaka z łączniczką oddziału Janiną Oleszkiewicz. Niestety pobyt w Grabach okazał się dla oddziału tragiczny, tutaj zaskoczyli ich Niemcy i rozegrała się krwawa bitwa, w której zginęło dziewięciu partyzantów. Jedną z ofiar był Bogusław Gruszka, który był najmłodszym partyzantem oddziału „Ojca Jana” i jego członkiem zaledwie tydzień czasu. W chwili śmierci miał 16 lat.

Spoczywa w Stalowej Woli

Początkowo ciało jego partyzanci pogrzebali w Grabie. Po wojnie, 31 października 1945 r. zwłoki jego ekshumowano i uroczyście złożono 1 listopada 1945 r. w podziemiach Mauzoleum Cmentarza Komunalnego w Stalowej Woli, wśród spoczywających tam żołnierzy stalowowolskiej Armii Krajowej.

Mauzoleum na Cmentarzu Komunalnym w Stalowej Woli. Miejsce w ktorym spoczywają żołnierze Armii Krajowej. (fot. Fundacja KEDYW)

Cześć Jego Pamięci!

MW/Fundacja KEDYW

Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji). Dionizy Garbacz „Brunatne Lata”, Stanisław Puchalski „Partyzanci Ojca Jana”.


Pierwsze w Polsce Muzeum Kedywu – elitarnego pionu dywersyjnego Armii Krajowej powstaje w czynie społecznym z inicjatywy Fundacji KEDYW. Nasza działalność opiera się na wolontariacie i darowiznach ludzi dobrej woli. Bez twojego wsparcia nie osiągniemy celu! WESPRZYJ NAS! 

Konto bankowe: SANBank Nadsański Bank Spółdzielczy
Nr konta: 05 9430 0006 0046 7597 2000 0001
KOD SWIFT: POLUPLPR
Lub bezpiecznie kartą płatniczą przez system płatności PayPal