5 lutego 1912 r. urodził się Stanisław Korfel „Korski” – żołnierz Kedywu obwodu Nisko-Stalowa Wola

©Fundacja KEDYW

Stanisław Korfel ps. „Korski”

ur. 5 luty 1912 r. – zm. 21 czerwca 1944 r.

Żołnierz Wojska Polskiego II RP
Żołnierz Związku Walki Zbrojnej (ZWZ) w Stalowej Woli
Żołnierz placówki „154” Armii Krajowej (AK) w Stalowej Woli
Żołnierz Kedywu AK obwodu Nisko – Stalowa Wola (Dowódca Plutonu)


Stanisław Korfel urodził się 5 lutego 1912 r. w Przybenicach, w dzisiejszym województwie świętokrzyskim. Przed II wojną ukończył kurs podchorążych Wojska Polskiego. Z wykształcenia był technikiem budowlanym.W okresie międzywojennym pracował w Zarządzie Miejskim w Sosnowcu. W marcu 1938 r. rozpoczął pracę w biurze technicznym Zakładów Południowych (COP) w Katowicach. W listopadzie 1938 r. przeprowadził się do Stalowej Woli wraz załogą ZP, której kierownictwo przeniesiono do nowych zakładów w Stalowej Woli.

Działalność konspiracyjna

Stanisław Korfel ps. „Korski” (po prawej) w Szkole Podchorążych. (fot. Fundacja KEDYW)

W czasie niemieckiej okupacji Stanisław Korfel działał w stalowowolskiej konspiracji, początkowo należał do Związku Walki Zbrojnej (ZWZ), a następnie po przemianowaniu ZWZ, został żołnierzem Armii Krajowej. Był początkowo żołnierzem stalowowolskiej placówki AK o kryptonimie „154”, a następnie żołnierzem Kedywu Armii Krajowej obwodu Nisko – Stalowa Wola. Jako żołnierz Kedywu pełnił funkcję dowódcy jednego z plutonów Kedywu. W 1944 r. zagrożony aresztowaniem porzucił pracę w okupowanych Zakładach Południowych i całkowicie przeszedł do podziemia. Jako żołnierz AK uczestniczył w wielu akcjach zbrojnych na terenie Stalowej Woli i okolic.

Likwidacja Kedywu przez Gestapo

18 maja 1944 r. Stanisław Korfel znajdował się wraz z pięcioma żołnierzami Kedywu w tajnej bazie Kedywu na tzw. „Górce” w Rozwadowie, gdy zostali nakryci przez niemieckie Gestapo. Podczas walki z Niemcami Stanisław Korski został ranny w pierś, gdy ostrzeliwał się z gestapowcami na schodach „Górki”. Rannemu „Korskiemu”  wraz z trzema członkami Kedywu udało się wydostać przez okno sali kinowej z budynku bazy Kedywu i zbiec do pobliskich Charzewic gdzie się bezpiecznie ukryli.


Czytaj więcej: Wpadka Kedywu Obwodu Nisko-Stalowa Wola


Wpadka w Ulanowie

Po akcji z Niemcami w rozwadowskim Kedywie, Stanisław Korski przedostał się po opatrzeniu ran, na placówkę AK do pobliskiego Ulanowa. Tam został zakwaterowany i ukryty na czas rozgrywających się walk z Niemcami (akcja Sturmwind I) w pobliskich Lasach Janowskich.

Niestety, kilka dni po walkach z partyzantami na Porytowym Wzgórzu, a dokładnie 21 czerwca 1944 r. z samego rana, żołnierze Wehrmachtu odkryli i otoczyli kwaterę AK w Ulanowie, w której przebywał „Korski” z innymi żołnierzami. Tak jak w rozwadowskiej bazie Kedywu miesiąc wcześniej, „Korski” znalazł się w ogniu niemieckich kul podczas ostrzeliwania się spoza sterty drewna, tym razem nie miał już tyle szczęścia. Trafiony serią z niemieckiego automatu zginął na miejscu. Ciało Stanisława Korfela Niemcy rozkazali zakopać rozbrojonym wcześniej w pobliżu partyzantom.

Ekshumacja

31 października 1945 roku zwłoki Stanisława Korfela zostały ekshumowane i przewiezione do Stalowej Woli, gdzie 1 listopada 1945 roku, w święto Wszystkich Świętych został uroczyście pochowany w Mauzoleum żołnierzy AK na Cmentarzu Komunalnym w Stalowej Woli wraz grupą innych ekshumowanych żołnierzy.

Stanisław Korfel był żonaty, w chwili śmierci miał dwoje małych dzieci – Marka i Zofię.

Mauzoleum Żołnierzy AK na Cmentarzu Komunalnym w Stalowej Woli. Miejsce spoczynku Stanisława Korfela. (fot. Fundacja KEDYW)

Cześć Jego Pamięci!

 

MW / Fundacja KEDYW / MKDAK
Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Zofia Korfel, Stanisław Puchalski „Partyzanci Ojca Jana”, Dionizy Garbacz „Brunatne Lata”.

© COPYRIGHT 2016-2020 Fundacja KEDYW. Wszelkie Prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów, zdjęć lub filmów bez zgody Fundacji KEDYW zabronione!


Pierwsze w Polsce Muzeum Kedywu – elitarnego pionu dywersyjnego Armii Krajowej powstaje z inicjatywy Fundacji KEDYW. Nasza działalność opiera się na wolontariacie i darowiznach ludzi dobrej woli. Bez twojego wsparcia nie osiągniemy celu! WESPRZYJ NAS!

Zostań Patronem Muzeum Kedywu poprzez serwis Patronite:


Lub wesprzyj przelewem bankowym na konto:

Konto bankowe: SANBank Nadsański Bank Spółdzielczy
Nr konta: 05 9430 0006 0046 7597 2000 0001
KOD SWIFT: POLUPLPR


Lub bezpiecznie kartą płatniczą przez system płatności PayPal: