por. Stanis艂aw So艂tys ps. 鈥濻owa鈥, 鈥濿贸jt鈥
1 grudnia 1921 鈥 8 czerwca 1944
鈥濩ichociemny鈥 偶o艂nierz Polskich Si艂 Zbrojnych na Zachodzie (PSZ)
Szef Kedywu Armii Krajowej Obwodu Nisko鈥揝talowa Wola
Oficer Kedywu Armii Krajowej Inspektorat Mielec
Porucznik Stanis艂aw So艂tys urodzi艂 si臋 w Warszawie 1 grudnia 1921 roku. By艂 synem Jadwigi i Mi艂osza – legionisty i p贸藕niejszego 偶o艂nierza wywiadu Armii Krajowej. Pochodzi艂 z rodziny patriotycznej o tradycjach nauczycielskich. Pod koniec lat dwudziestych, rodzina So艂tys贸w przenios艂a si臋 na 艢l膮sk z podwarszawskiego Sulej贸wka. W 1937 r. uko艅czy艂 gimnazjum og贸lnokszta艂c膮ce w Katowicach (woj. 艣l膮skie). W 1939 roku otrzyma艂 艣wiadectwo dojrza艂o艣ci z Liceum Og贸lnokszta艂c膮cego w Katowicach.
W czasie nauki w gimnazjum dzia艂a艂 jako instruktor harcerski, krzewi膮c polskie tradycje patriotyczne w艣r贸d r贸wie艣nik贸w. Na wakacje w 1939 roku pojecha艂 do wujostwa pa艅stwa Duli艅skich, mieszkaj膮cych w przysi贸艂ku Zofipole w dzisiejszej Gminie Annopol. Jego wuj Roman Duli艅ski by艂 administratorem folwarku Hempl贸w z Wa艂owic. Tam w dworku otoczonym dooko艂a lasami, zasta艂 go wybuch wojny.
W chwili wybuchu wojny nie mia艂 jeszcze uko艅czonych 18 lat, nie mia艂 wi臋c szans dosta膰 si臋 do walcz膮cego wojska. Los jednak sprawi艂, 偶e do zagubionego w lasach Zofipola, w nocy 9 wrze艣nia przyby艂a kilkudziesi臋cioosobowa grupa sztabowa 偶o艂nierzy Wojska Polskiego. Jak si臋 okaza艂o, by艂a to grupa o sile kompanii, z rozbitej za Wis艂膮 odwodowej Armii 鈥濸rusy鈥, kt贸rej resztki po bitwie pod I艂偶膮 przebi艂y si臋 nad Wis艂臋. Po przeprawie w rejonie J贸zefowa i S艂upi Nadbrze偶nej ci膮gn臋艂y do Lublina, gdzie zgodnie z rozkazem Naczelnego Wodza mia艂a tworzy膰 si臋 Armia 鈥濴ublin鈥 pod dow贸dztwem gen. Tadeusza Piskora. W grupie tej by艂o dw贸ch genera艂贸w: Gustaw Paszkiewicz – dow贸dca 12 dywizji piechoty oraz Stanis艂aw Skwarczy艅ski – dow贸dca grupy operacyjnej Armii 鈥濸rusy鈥, 呕o艂nierze przenocowali tylko w Zofipolu i nad ranem wyjechali w kierunku Lublina. Stanis艂aw So艂tys zabra艂 si臋 z nimi na ochotnika w mundurze harcerza. Na po偶egnanie zostawi艂 rodzicom tylko kartk臋, na kt贸rej skre艣li艂 par臋 s艂贸w, 偶e tak w艂a艣nie musi post膮pi膰.
S艂u偶ba wojskowa
Nast臋pnego dnia 19 wrze艣nia z rozbit膮 Armi膮 鈥濸rusy鈥 przekroczy艂 granic臋 polsko-rumu艅sk膮. Na pocz膮tku listopada dotar艂 do Francji, gdzie zosta艂 skierowany do Szko艂y Podchor膮偶ych Piechoty w Guer, kt贸r膮 uko艅czy艂 z bardzo dobrym wynikiem w kwietniu 1940 roku. W czerwcu 1940 roku po upadku Francji ewakuowa艂 si臋 do Wielkiej Brytanii, gdzie zosta艂 przydzielony do 1 Brygady Strzelc贸w Polskich Si艂 Zbrojnych na Zachodzie (PSZ). Tam odby艂 kurs zast臋pc贸w dow贸dc贸w pluton贸w i zg艂osi艂 si臋 do s艂u偶by w kraju. Po konspiracyjnym przeszkoleniu dywersyjnym 2413 kandydat贸w, zosta艂 wyselekcjonowany do elitarnej grupy 316 鈥瀋ichociemnych鈥 spadochroniarzy Armii Krajowej. Nast臋pnie 24 sierpnia 1942 roku zaprzysi臋偶ony zosta艂 w Oddziale VI Sztabu Naczelnego Wodza na rot臋 Armii Krajowej.
Zrzut do Polski i s艂u偶ba w Armii Krajowej
Zrzutu z Anglii na teren okupowanej Polski odby艂 w nocy z 26 na 27 stycznia 1943 roku, w ramach operacji o krypt. 鈥濭auge鈥. Akcj膮 zrzutow膮 dowodzi艂 por. naw. Radomir Walczak. Ekipa spadochroniarzy, w kt贸rej si臋 znajdowa艂, zosta艂a zrzucona na plac贸wk臋 odbiorcz膮 鈥炁籾br鈥 oddalonej oko艂o 14 km na p贸艂noc od Kielc (woj. 艣wi臋tokrzyskie).
Po kilkutygodniowej aklimatyzacji w Warszawie skierowany zosta艂 do Inspektoratu AK Mielec, a nast臋pnie do Kedywu Obwodu Nisko-Stalowa Wola AK gdzie od listopada 1943 roku do marca 1944 roku przej膮艂 funkcj臋 oficera dywersji i szefa Kedywu obwodu. Po zwolnieniu z dow贸dztwa Kedywu Obwodu Nisko-Stalowa Wola przeniesiony zosta艂 ponownie do Kedywu Inspektoratu w Mielcu (woj. podkarpackie). Jego zadania w inspektoracie AK koncentrowa艂y si臋 wok贸艂 odbioru alianckich zrzut贸w sprz臋tu i broni przeznaczonych dla Armii Krajowej. Odpowiada艂 r贸wnie偶 za nadzorowanie produkcji broni w tajnej wytw贸rni zlokalizowanej w Wadowicach ko艂o Mielca.
Aresztowanie
Dzia艂alno艣膰 dywersyjn膮 Stanis艂awa So艂tysa przerwa艂o aresztowanie podczas potyczki z Gestapo, do kt贸rej dosz艂o 20 maja 1944 roku w dworze Przybysz w Jamach ko艂o Mielca. Z dworu Przybysz Stanis艂aw So艂tys przewieziony zosta艂 do wi臋zienia w Mielcu gdzie by艂 wielokrotnie przes艂uchiwany i brutalnie torturowany. Tam gestapowcy wybili mu wszystkie z臋by, po艂amali palce i wyrywali paznokcie, ale mimo to nie wyda艂 nikogo.
Po aresztowaniu Stanis艂awa So艂tysa, Komenda Mieleckiego Obwodu AK podj臋艂a starania w celu odbicia go z niemieckiego wi臋zienia. Do tego zadania wyznaczeni zostali ludzie z mieleckiego Kedywu: por. Leon Kobzdej ps 鈥濴e艣nik鈥, por. Wies艂aw Lachnit ps. 鈥濳ulski鈥, Grzegorz Wery艅ski ps. 鈥濲ask贸艂ka鈥 i Walenty Basiaga ps. 鈥濲ele艅鈥. Ostatecznie akcj臋 odbicia ustalono na dzie艅 23 maja. Wywiad AK ustali艂, 偶e 鈥濿贸jt鈥 w tym dniu zostanie przewieziony samochodem z siedziby Gestapo przy ul. Narutowicza w Mielcu na Zamek do Rzeszowa. Wyznaczono na miejsce akcji naro偶nik ulic Narutowicza i Ko艣ciuszki, sk膮d zamierzano wycofa膰 si臋 z odbitym wi臋藕niem w zaro艣la nad Wis艂ok膮 i dalej na Radomy艣l Wielki.
Plan akcji przewidywa艂, 偶e skr臋caj膮cy na szos臋 d臋bick膮 samoch贸d gestapowski mieli ostrzela膰 i zatrzyma膰 鈥濳ulski鈥 i 鈥濲ask贸艂ka鈥. Po odbiciu wi臋藕nia mia艂 by膰 dokonany odskok. Akcja zako艅czy艂a si臋 tragicznie. Gdy partyzanci z broni膮 o um贸wionym czasie oczekiwali na stanowiskach, niemiecka 偶andarmeria otrzyma艂a telefoniczn膮 informacj臋 od pracownik贸w Banku Rolnego, 偶e przed budynkiem kr臋c膮 si臋 podejrzani ludzie. 呕andarmi wys艂ali patrol, w kt贸rym znajdowa艂 si臋 偶andarm Wucky oraz funkcjonariusz Kripo Rajtaj. Niemcy znaj膮c opisy partyzant贸w, zaatakowali ich niespodziewanie na ulicy, zabijaj膮c na miejscu Grzegorza Wery艅skiego, rannego Wies艂awa Lachnita przewieziono do szpitala i starano si臋 go utrzyma膰 przy 偶yciu, w celu wymuszenia od niego zezna艅. Niemcy obawiaj膮c si臋 jednak pr贸by odbicia Stanis艂awa So艂tysa i rannego Wies艂awa Lachnita z mieleckiego szpitala, przewie藕li ich pod wzmocnionym nadzorem do Rzeszowa do wi臋zienia na Zamek. Obaj zostali tam ponownie poddani okrutnym torturom. Ranny Wies艂aw Lachnit, aby nie wyda膰 koleg贸w i skr贸ci膰 sobie cierpienie zerwa艂 za艂o偶one opatrunki i wkr贸tce zmar艂. Stanis艂aw So艂tys mimo brutalnych tortur nie da艂 si臋 z艂ama膰 Niemcom i nie zdradzi艂 nikogo, zastrzelony zosta艂 w celi wi臋zienia na Zamku w dniu 8 czerwca 1944 roku. W chwili 艣mierci mia艂 zaledwie 23 lata.
Ekshumacja
Po wojnie, w 1948 roku Stanis艂aw So艂tys zosta艂 ekshumowany z miejsca poch贸wku i przeniesiony zosta艂 do Kwatery Wojskowej na Cmentarz Katedralny w Sandomierzu. Na jego grobie znajduje si臋 r贸wnie偶 pami膮tkowa tablica upami臋tniaj膮ca jego ojca Mi艂osza So艂tysa 偶o艂nierza AK, kt贸ry zgin膮艂 w obozie koncentracyjnym Buchenwald w 1945 roku.
Odznaczenia聽za s艂u偶b臋 dla Ojczyzny
Stanis艂aw So艂tys zosta艂 po艣miertnie odznaczony Krzy偶em Srebrnym Orderu Virtuti Militari nr 13403, Krzy偶em Armii Krajowej oraz Medalem Wojska Polskiego. W Stalowej Woli na osiedlu Zasanie, jedna z ulic zosta艂a nazwana ulic膮 Stanis艂awa So艂tysa ku czci jego pami臋ci.
Cze艣膰 Jego Pami臋ci!
MW / MKDAK
Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Jedrzej Tucholski 鈥濩ichociemni鈥, malopolskawiiwojnie.pl, Zesp贸艂 Szk贸艂 Gastronomicznych i Hotelarskich im. KEN w Sandomierzu, Marek Biesiada, Dionizy Garbacz 鈥濨runatne Lata鈥.
漏 COPYRIGHT 2016-2024. Wszelkie Prawa zastrze偶one. Kopiowanie tekst贸w, zdj臋膰 lub film贸w bez zgody zabronione!