30 września 1910 r. urodził się dr Zygmunt Dobrzański – lekarz NOW i AK

dr Zygmunt Dobrzański

30 września 1910 – 31 grudnia 1963

Lekarz Narodowej Organizacji Wojskowej (Okręg COP)
Lekarz Armii Krajowej (AK Obwód Nisko-Stalowa Wola)


Zygmunt Dobrzański urodził się 30 września 1910 roku. W 1938 roku ukończył wydział lekarski na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (woj. małopolskie) uzyskując stopień doktora medycyny. Tuż przed II wojną światową pracował w Zakładzie Rentgenowskim Ubezpieczalni Społecznej w Łodzi (woj. łódzkie).

W czasie niemieckiej okupacji został wysiedlony przez Niemców z Łodzi i początkowo zamieszkał Krakowie, a następnie przybył do Pysznicy koło Stalowej Woli (woj. lwowskie, obecnie woj. podkarpackie), gdzie kontynuował pracę lekarską lecząc polską ludność z okolicy.

Na przełomie 1941 i 1942 roku w szkole powszechnej przy obecnej ul. Romana Dmowskiego w Stalowej Woli, Niemcy zorganizowali szpital zakładowy dla niemieckich pracowników zakładów zbrojeniowych „Stahlwerke Braunschweig GmbH Werk – Stalowa Wola” (okupowanych Zakładów Południowych – COP). W 1942 roku Niemcy zorganizowali w tym szpitalu pracownię rentgenowską i zatrudnili tam dra Dobrzańskiego.

Konspiracja

W czasie okupacji dr Zygmunt Dobrzański służył nie tylko okolicznej ludności ale i polskim oraz sowieckim oddziałom rajdowym, bazującym po prawej stronie Sanu na tzw. Zasaniu. Szczególną pomocą zasłużył się partyzanckiemu oddziałowi NOW-AK „Ojca Jana” Franciszka Przysiężniaka, któremu często pomagał opatrywać i leczyć rannych po licznych akcjach i walkach z Niemcami na północnym Podkarpaciu.

Po wojnie

Po wojnie z Niemcami został jednym z lekarzy organizujących opiekę zdrowotną w Stalowej Woli. W 1952 roku został członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, a w latach 1954-1958 był przewodniczącym towarzystwa. W 1957 roku powołany został na wojewódzkiego konsultanta radiologii dla ówczesnego województwa rzeszowskiego.

W czasach PRL za swoją pracę odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi (PRL) i odznaczeniem „Za wzorową Pracę w Służbie Zdrowia”. Dr Zygmunt Dobrzański zmarł nagle podczas pracy 31 grudnia 1963 roku mając zaledwie 53 lata. Spoczywa przy kwaterze wojskowej na Cmentarzu Komunalnym przy Mauzoleum żołnierzy Armii Krajowej w Stalowej Woli.

Cześć Jego Pamięci!

MW / MKDAK

Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Stanisław Puchalski „Partyzanci Ojca Jana”, Dionizy Garbacz „Brunatne Lata”.

© COPYRIGHT 2016-2024. Wszelkie Prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów, zdjęć lub filmów bez zgody zabronione!