22 listopada 1909 r. urodzi艂 si臋 p艂k. Franciszek Przysi臋偶niak ps. „Ojciec Jan” – komendant NOW-AK, NZW

p艂k. Franciszek Przysi臋偶niak ps. „Jan”, „Ojciec Jan”, „Marek”

22 listopada 1909 鈥 30 wrze艣nia 1975

Porucznik artylerii Wojska Polskiego II RP
Oficer Organizacyjny Komendy Powiatowej Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW) w Krasnystawie (woj. lubelskie)
Dow贸dca oddzia艂u NOW-AK „Ojca Jana” (Okr臋g Rzeszowski)
Komendant Okr臋gu Rzesz贸w Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW)
Komendant pomorskiego Okr臋gu XIII Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW)


Pu艂kownik Franciszek Przysi臋偶niak urodzi艂 si臋 22 listopada 1909 r. w Krupem ko艂o Krasnystawu (woj. lubelskie). By艂 synem Antoniego i Antoniny z d. Kleszowska. Uko艅czy艂 Wo艂y艅sk膮 Szko艂臋 Podchor膮偶ych Rezerwy Artylerii we W艂odzimierzu Wo艂y艅skim na Kresach Wschodnich. W 1938 r. rozpocz膮艂 s艂u偶b臋 w 16 Pomorskim Pu艂ku Artylerii Lekkiej w Grudzi膮dzu (woj. kujawsko-pomorskie). W 1939 roku walczy艂 w kampanii wrze艣niowej. 28 wrze艣nia 1939 r. dosta艂 si臋 do niewoli niemieckiej pod Tomaszowem Lubelskim. Zbieg艂 z konwoju i przedosta艂 si臋 do rodzinnej wsi, gdzie wst膮pi艂 do powstaj膮cej antyniemieckiej konspiracji. W czasie niemieckiej okupacji jak i po wojnie u偶ywa艂 fa艂szywych imion i nazwisk; Jan Chmielewski, Jerzy Jan Romanowski oraz Jan Tylus.

P艂k. Franciszek Przysi臋偶niak by艂 dwukrotnie 偶onaty. W styczniu 1944 roku o偶eni艂 si臋 z 艂膮czniczk膮 oddzia艂u Janin膮 Oleszkiewicz ps. „Jaga” w Jarocinie (woj. podkarpackie), kt贸r膮 w marcu 1945 zabili funkcjonariusze UB. Po wojnie o偶eni艂 si臋 drugi raz z Eugeni膮 Trojniak.

Konspiracja antyniemiecka

W 1942 roku zosta艂 oficerem organizacyjnym w Komendzie Powiatowej Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW) w Krasnymstawie (woj. lubelskie). Latem 1942 roku dosta艂 si臋 kolejny raz do niemieckiej niewoli, ale i tym razem, po tygodniu uda艂o mu si臋 uciec Niemcom. Po powrocie dosta艂 rozkaz utworzenia le艣nego oddzia艂u partyzanckiego w Okr臋gu Rzeszowskim przez komend臋 NOW. Jego oddzia艂 przyj膮艂 nazw臋 NOW „Ojca Jana”. Po藕niej po cz臋艣ciowym scaleniu NOW z Armi膮 Krajow膮 na Rzeszowszczy藕nie urzywa艂 w nazwie skr贸t NOW-AK „Ojca Jana”. Oddzia艂 w strukturach AK uzyska艂 kryptonim „OP-44”.

mjr. Franciszek Przysi臋偶niak ze swoim oddzia艂em NOW-AK „Ojca Jana鈥.

Partyzancki oddzia艂 NOW-AK „Ojca Jana”, g艂ownie bazowa艂 i dzia艂a艂 w okolicach na wsch贸d od Stalowej Woli na tzw. Zasaniu (prawym brzegu rzeki San), najcz臋艣ciej przebywaj膮c w Lasach Janowskich na pograniczu dzisiejszego wojew贸dztwa Podkarpackiego i Lubelskiego. OP-44 by艂 jednym z najlepiej wyposa偶onych partyzanckich oddzia艂贸w i jednym z najwi臋kszych w okupowanej przez Niemc贸w Polsce. Oddzia艂 (cho膰 bez swojego dow贸dcy) wzi膮艂 udzia艂 w najwi臋kszej bitwie partyzanckiej z Niemcami na ziemiach polskich w czerwcu 1944 r. na tzw. Portowym Wzg贸rzu. W lipcu 1944 roku po wkroczeniu do Polski Armii Czerwonej dzialalno艣膰 oddzia艂u zosta艂a zawieszona.

Konspiracja antysowiecka

Gdy pojawi艂y si臋 pierwsze oddzia艂y sowieckiej Armii Czerwonej, Franciszek Przysi臋偶niak bed膮c zagro偶ony aresztowaniem ukrywa艂 si臋 przed NKWD i UB. 30 marca 1945 roku w Kury艂贸wce UB zabi艂o jego 23-letni膮 偶on臋 „Jag臋” b臋d膮ca w si贸dmym miesi膮cu ci膮偶y. W kwietniu 1945 roku dow贸dztwo NOW awansowa艂o Go na stopie艅 majora i po przemianowaniu NOW w Narodowe Zjednoczenie Wojskowe zosta艂 mianowany komendantem NZW Okr臋gu Rzesz贸w. W maju 1945 roku obj膮艂 dow贸dztwo nad oddzia艂ami walcz膮cymi w najwi臋kszej bitwie z Sowietami w tzw. „Bitwie pod Kury艂贸wk膮” gdzie oddzia艂y NZW zabi艂y 57 enkawudzist贸w.

Aresztowania i wi臋zienie

Poszukiwany nieustannie przez UB jesieni膮 1945 roku wyjecha艂 na Pomorze, gdzie wkr贸tce zosta艂 mianowany komendantem Okr臋gu XIII NZW. Ci膮gle b臋d膮c zagro偶ony aresztowaniem na wiosn臋 1946 roku przeni贸s艂 si臋 do Gda艅ska. 15 maja 1946 roku aresztowany zosta艂 w Gda艅sku. Pocz膮tkowo przewieziony zosta艂 do aresztu w Warszawie, a nast臋pnie do Rzeszowa gdzie wkr贸tce skazany zosta艂 przez wojskowy s膮d na cztery lata wi臋zienia. W 1947 roku po og艂oszeniu amnestii po kilku miesi膮cach wyszed艂 na wolno艣膰. We wrze艣niu 1947 roku powr贸ci艂 na Podkarpacie i osiedli艂 si臋 w Jaros艂awiu gdzie wkr贸tce o偶eni艂 si臋 drugi raz z Eugeni膮 z Trojniak贸w.

3 wrze艣nia 1948 roku Franciszek Przysi臋偶niak ponownie zosta艂 aresztowany i 4 marca 1949 roku skazany zosta艂 na 15 lat wi臋zienia. Kar臋 odbywa艂 w wi臋zieniu we Wronkach. Zwolniony zosta艂 po pi臋ciu latach 24 grudnia 1954 roku, prawdopodobnie dlatego, 偶e podpisa艂 lojalk臋, lecz nie podj膮艂 aktywnej wsp贸艂pracy z komunistami. Po zwolnieniu zatrudni艂 si臋 w Powszechnej Sp贸艂dzielni Spo偶ywc贸w „Spo艂em” w Jaros艂awiu gdzie pracowa艂 jako kierownik sklepu. Od 1960 roku pracowa艂 jako kierownik transportu i zaopatrzenia w wydziale melioracji Powiatowej Rady Narodowej.

Franciszek Przysi臋偶niak oficjalnie zmar艂 na zawa艂 serca 30 wrze艣nia 1975 roku w Jaros艂awiu. Okoliczno艣ci jego 艣mierci do dzi艣 jednak s膮 sprzeczne i pozostaj膮 do ko艅ca niewyja艣nione. W 1992 roku na wniosek jego drugiej 偶ony Eugenii, zosta艂 uniewa偶niony wyrok s膮dowy wydany na niego w 1949 roku. Po艣miertnie zosta艂 awansowany na stopie艅 pu艂kownika Polskich Si艂 Zbrojnych. By艂 odznaczony Orderem Virtuti Militari V klasy i Krzy偶em Armii Krajowej. Spoczywa na Starym Cmentarzu w Jaros艂awiu na Podkarpaciu.

Cze艣膰 Jego Pami臋ci!

MW / MKDAK

Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Miros艂aw Surdej „Okr臋g Rzeszowski Narodowej Organizacji Wojskowej – Narodowego Zjednoczenia Wojskowego w latach 1944-1947”.

漏 COPYRIGHT 2016-2023. Wszelkie Prawa zastrze偶one. Kopiowanie tekst贸w, zdj臋膰 lub film贸w bez zgody KEDYW zabronione!