Józef Żmija ps. „Hindus”
13 lutego 1923 – 12 lipca 1944
Żołnierz Armii Krajowej
Żołnierz partyzanckiego oddziału NOW-AK „Ojca Jana” Franciszka Przysiężniaka
Józef Żmija urodził się 13 lutego 1923 r. w Suchej Beskidzkiej (woj. małopolskie). Pochodził wielodzietnej rodziny Józefa i Anieli z d. Dyduch. Miał 6 braci i jedną siostrę. W młodości był harcerzem.
W 1938 roku przeprowadził się z rodziną do Charzewic (obecnie dzielnica Stalowej Woli, woj. podkarpackie) i rozpoczął naukę w gimnazjum przemysłowym oraz pracę w Zakładach Południowych (Centralnego Okręgu Przemysłowego) w Stalowej Woli. Po wybuchu wojny porzucił pracę w ZP. W grudniu 1939 roku powrócił do pracy jako robotnik pomocniczy w przemianowanych wówczas ZP przez Niemców na zakłady zbrojeniowe „Stahlwerke Braunschweig – Werk Stalowa Wola”.
Konspiracja antyniemiecka
W czasie niemieckiej okupacji został żołnierzem Armii Krajowej. W lutym 1944 r. zagrożony aresztowaniem porzucił pracę i zbiegł ze Stalowej Woli. Jako spalony żołnierz AK skierowany został na tzw. Zasanie (za prawy brzeg Sanu) do oddziału partyzanckiego NOW-AK „Ojca Jana” Franciszka Przysiężniaka. Oddział „Ojca Jana” współpracował z komendą obwodu Nisko-Stalowa Wola Armii Krajowej i często przyjmował „spalonych” ze Stalowej Woli w swoje szeregi. Będąc w oddziale „Ojca Jana” Józef Żmija często uczestniczył w akcjach sabotażowo – dywersyjnych na infrastrukturę kolejową. Jego działalność wspominał w swojej książce kolega z oddziału Stanisław Puchalski ps. „Kozak” w następujący sposób: „Na akcje dywersyjne wychodzą stale nasze patrole i partyzantów radzieckich z naszymi przewodnikami. Ciągle atakowana jest linia Rozwadów–Lublin, wysadzane są szyny kolejowe, niszczone nastawnie. Przewodnikiem, który bez przerwy chodził na takie akcje i przebywał poza obozem był Józef Żmija ps. „Hindus” z Charzewic.”
Józef Żmija zginął 12 lipca 1944 roku w Bukowinie koło Ulanowa (woj. podkarpackie) w niewyjaśnionych okolicznościach.
Cześć Jego Pamięci!
MW / MKDAK
Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Dionizy Garbacz „Stalowa Wola 1937-1945”, Stanisław Puchalski „Partyzanci Ojca Jana”.
© COPYRIGHT 2016-2024. Wszelkie Prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów, zdjęć lub filmów bez zgody zabronione!