18 czerwca 1927 r. urodził się Bogusław Gruszka ps. „Wojnicz” – żołnierz oddziału „Ojca Jana”

(fot. Dionizy Garbacz)

pchor. Bogusław Gruszka ps. „Wojnicz”

ur. 18 czerwca 1927 r. – zm. 28 grudnia 1943 r.
Żołnierz oddziału partyzanckiego NOW-AK „Ojca Jana” Franciszka Przysiężniaka

Podchorąży Bogusław Gruszka urodził się 18 czerwca 1927 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim. Przed wojną mieszkał z rodziną w Sarzynie, gdzie pracował jego ojciec. W 1939 r. przeprowadzili się do Stalowej Woli gdzie został uczniem przyzakładowej szkoły zawodowej Zakładów Południowych (COP) i jednocześnie rozpoczął pracę jako pomocnik ślusarza w Zakładach Południowych. W grudniu 1943 r. zagrożony aresztowaniem przez Niemców zbiegł ze Stalowej Woli na Zasanie. W zasańskich lasach wstąpił do działającego tam oddziału partyzanckiego NOW-AK „Ojca Jana” Franciszka Przysiężniaka.

W grudniu 1943 r. oddział „Ojca Jana” przebywał we wsi Graba w Lasach Janowskich, tutaj oddział spędzał święta Bożego Narodzenia i wtedy miał się również odbyć ślub dowódcy Franciszka Przysiężniaka z Janiną Oleszkiewicz – łączniczką oddziału. Niestety pobyt w Grabach okazał się dla oddziału tragiczny, tutaj zaskoczyli ich Niemcy i rozegrała się krwawa bitwa, w której zginęło dziewięciu partyzantów, wśród ofiar znalazł się Bogusław Gruszka, był członkiem oddziału „Ojca Jana” zaledwie tydzień czasu.

Po śmierci został zakopany w Grabie. Po wojnie zwłoki jego ekshumowano z Graby 31 października 1945 r. i uroczyście złożono 1 listopada 1945 r. w podziemiach Mauzoleum Cmentarza Komunalnego w Stalowej Woli gdzie spoczywają polegli żołnierze Armii Krajowej Stalowej Woli.

Mauzoleum na Cmentarzu Komunalnym w Stalowej Woli. Miejsce w ktorym spoczywają żołnierze Armii Krajowej. (fot. Fundacja KEDYW)

Cześć Jego Pamięci!

MW – Fundacja KEDYW

Bibliografia: Dionizy Garbacz „Okupacja i konspiracja w Stalowej Woli 1939 – 1944”, „Brunatne Lata”. Stanisław Puchalski „Partyzanci Ojca Jana”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *