Krystyna Skowron-Gaj ps. 鈥濭ra偶yna鈥, 鈥濻艂oni膮tko鈥
ur. 12 kwietnia 1926 r. 鈥 zm. 25 wrze艣nia 2012 r.
艁膮czniczka Kedywu AK Obwodu Nisko 鈥 Stalowa Wola,
Sanitariuszka partyzanckiego oddz. AK Jana Or艂a 鈥濳micica鈥
Krystyna Skowron-Gaj z d. Skowron urodzi艂a si臋 12 kwietnia 1926 r. we wsi Glinnik ko艂o Zgierza. By艂a c贸rk膮 Ludwika i Marii z d. Karwowska. Mia艂a m艂odsz膮 siostr臋 Zofi臋. W latach 1932鈥1942 mieszka艂a i uczy艂a si臋 we Lwowie. W 1943 r. podczas niemieckiej okupacji przenios艂y si臋 z matk膮 i siostr膮 ze Lwowa do Rozwadowa i zamieszka艂y w tzw. 鈥濭贸rce鈥 鈥 kamienicy przy ul. Strzeleckiej 24 (dzisiejszej ul. Stanis艂awa Be艂偶y艅skiego 18) w budynku w kt贸rym na strychu mie艣ci艂 si臋 konspiracyjny lokal Kedywu ni偶a艅sko-stalowowolskiego Obwodu Armii Krajowej (dzisiejsza siedziba powstaj膮cego Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej).
Praca konspiracyjna w Kedywie
Po przeprowadzeniu si臋 do Rozwadowa Krystyna Skowron wraz z siostr膮 Zofia od razu przyst膮pi艂y do pracy konspiracyjnej w Kedywie AK, kt贸rego tajna baza by艂a na strychu kamienicy nad ich mieszkaniem. Krystyna i Zofi膮 zosta艂y zaprzysi臋偶one do Kedywu przez Oficera Dywersji Stanis艂awa Be艂偶y艅skiego ps. 鈥濳ret鈥. Krystyna przyj臋艂a pseudonim 鈥濭ra偶yna鈥, a Zofia 鈥濲oanna鈥. 鈥濻艂oni膮tka鈥, bo tak je nazywali koledzy z AK, dla Kedywu prowadzi艂y dzia艂alno艣ci informacyjn膮, kolporta偶 prasy podziemnej i 艂膮czno艣膰 na terenie Stalowej Woli 鈥 Rozwadowa鈥 Tarnobrzega 鈥 Mielca. Ze wzgl臋du, 偶e zamieszkiwa艂y w budynku, w kt贸rym mie艣ci艂a si臋 tajna baza Kedywu dodatkowo zajmowa艂y si臋 obs艂ug膮 i zaopatrzeniem bazy Kedywu.
W marcu 1944 roku Krystyna Gaj uczestniczy艂a w akcji 鈥31鈥, kt贸ra mia艂a na celu odbicie Komendanta Obwodu Kazimierz Pilata ps. 鈥瀂aremba鈥 ze stalowowolskiej siedziby Gestapo. Tak wspomina艂a swoj膮 dzia艂alno艣膰 w AK i w akcji „31”:
鈥炩adania przez nas wykonywane polega艂y na zbieraniu wiadomo艣ci o ruchu wojsk niemieckich, kolporta偶u prasy podziemnej, by艂y艣my 艂膮czniczkami na terenie Stalowej Woli, Rozwadowa, Tarnobrzega, Mielca oraz zajmowa艂y艣my si臋 aprowizacj膮 i gotowaniem posi艂k贸w dla mieszka艅c贸w 鈥濭贸rki鈥. Mi臋dzy innymi w czasie zgrupowania oddzia艂贸w maj膮cych na celu odbicie z siedziby gestapo komendanta obw. 鈥濻an鈥 (jeden z krypt. Obwodu Nisko-Stalowa Wola AK 鈥 przyp. red.) kapitana Pilata w czasie oczekiwania na rozpocz臋cie planowanej akcji, zaopatrywa艂y艣my w 偶ywno艣膰 jeden z oddzia艂贸w zakwaterowany w Rozwadowie w zamkni臋tym magazynie. Pami臋tam jak sz艂am ulic膮 do nich z ca艂膮 ba艅k膮 pe艂n膮 zupy i zastanawia艂am si臋 co odpowiem gdyby przypadkiem jaki艣 偶andarm spyta艂 si臋 mnie po co mi tyle tego i gdzie z tym id臋. Niestety akcja ta jak wiadomo nie dosz艂a do skutku.鈥澛 – Krystyna Gaj.
Wpadka Kedywu
Praca konspiracyjna聽Krystyny Gaj w rozwadowskim Kedywie zosta艂a przerwana 18 maja 1944 r. Tego dnia wczesnym porankiem obudzi艂a Krystyn臋, jej siostr臋 Zofi臋 i ich mam臋 s膮siadka z parteru – Janina Kalarus贸wna informuj膮c, 偶e przed chwil膮 by艂o Gestapo i pyta艂o o Leszka Kami艅skiego. Gdy przysz艂o Gestapo Janina Kalarus poinformowa艂a Niemc贸w, 偶e mieszka tam Kami艅ski ale Czes艂aw – nie Leszek, bo rzeczywi艣cie tak by艂o. Leszek i Czes艂aw w istocie byli t膮 sam膮 osob膮 poniewa偶 Kami艅ski cho膰 nazywa艂 si臋 Czes艂aw korzysta艂 r贸wnie偶 z przezwiska Leszek. Informacje Janiny Kalarus jednak zdezorientowa艂y gestapowc贸w i zapewne Janinie te偶 oto chodzi艂o licz膮c, 偶e gestapowcy nie podejm膮 dalszej rewizji. Niemcy nie b臋d膮c pewni czy to ta sama osoba, o kt贸r膮 pytali, poszli wi臋c zatelefonowa膰 z pobliskiego dworca kolejowego do siedziby Gestapo w Stalowej Woli by sprawdzi膰 kogo poszukuj膮. Podczas gdy Niemcy poszli na poblisk膮 stacj臋 PKP sprawdzi膰 dok艂adne dane poszukiwanej przez nich osoby, Krystyna Gaj natychmiastowo zaalarmowa艂a przebywaj膮cego w Kedywie dow贸dc臋 Stanis艂awa Be艂偶y艅skiego i jego 偶o艂nierzy i szybko pomog艂a im przedosta膰 si臋 pi臋tro ni偶ej do sali kinowej, kt贸ra znajduje si臋 w budynku. Sama za艣聽Krystyna z siostr膮 Zofi膮 i mam膮 Mari膮 zbieg艂y niezauwa偶one tylnymi drzwiami do pobliskich Charzewic. Chwil臋 p贸藕niej Gestapo powr贸ci艂o i rozwadowski Kedyw zosta艂 wykryty, w wyniku walki 偶o艂nierzy Kedywu z Niemcami poleg艂 dow贸dca Stanis艂aw Be艂偶y艅ski ps. „Kret” oraz Stanis艂aw Szumielewicz ps. „Kryspin”.
O wpadce rozwadowskiego Kedywu >>> TUTAJ
W oddziale „Kmicica” Jana Or艂a-Wysockiego
Po wpadce Kedywu by unikn膮膰 ewentualnych represji i aresztowania Krystyna wraz siostr膮 Zofi膮 zosta艂y skierowane przez dow贸dztwo AK na Zasanie do dyspozycyjnego oddzia艂u partyzanckiego Jana Or艂a 鈥濳micica鈥 o krypt. 鈥濷P-33鈥, kt贸ry podlega艂 komendantowi Obwodu w Stalowej Woli. W oddziale 鈥濳micica鈥 Krystyna i siostra Zofia pe艂ni艂y funkcj臋 艂膮czniczek i jak si臋 wkr贸tce okaza艂o musia艂y r贸wnie偶 zosta膰 sanitariuszkami oddzia艂u, gdy偶 oddzia艂 „Kmicica” wkr贸tce znalaz艂 si臋 w epicentrum najwi臋kszej niemieckiej akcji przeciwpartyzanckiej o kryptonimie „Sturmwind I”.
„Sturmwind I” – walka na Porytowych Wzg贸rzach
W czerwcu 1944 r. wywiad AK donosi艂 o pot臋偶nym zgrupowaniu niemieckich wojsk na p贸艂nocny wsch贸d od Stalowej Woli wok贸艂 las贸w lipskich i janowskich gdzie stacjonowa艂 oddzia艂 „Kmicica” oraz oddzia艂 NOW-AK „Ojca Jana” Franciszka Przysi臋偶niaka. Zdecydowano w贸wczas by oddzia艂聽 鈥濳micica鈥 podporz膮dkowa艂 si臋 dow贸dcy zgrupowania Boles艂awowi Usowi ps. 鈥濳onar鈥, kt贸ry w贸wczas przej膮艂 dow贸dztwo nad oddzia艂em 鈥濷jca Jana鈥. Dow贸dztwo AK przewidywa艂o niemieckie niebezpiecze艅stwo i postanowili po艂膮czy膰 si艂y w razie ewentualnego starcia z Niemcami.
Kilka dni p贸藕niej, wsp贸lnie pod dow贸dztwem 鈥濳onara鈥 obydwa oddzia艂y AK po艂膮czy艂y si艂y z przebywaj膮cymi tam sowieckimi oddzia艂ami rajdowymi i stoczy艂y jak si臋 p贸藕niej okaza艂o najwi臋ksz膮 bitw臋 partyzanck膮 z Niemcami na terenie okupowanej Polski. W tzw. „Bitwie na Porytowym Wzg贸rzu” w nocy z 14 na 15 czerwca po ci臋偶kich walkach z Niemcami partyzantom uda艂o si臋 przebi膰 przez otaczaj膮cy ich pier艣cie艅 niemieckich wojsk i wyszli z okr膮偶enia.
Po bitwach na Porytowym Wzg贸rzu na tereny wschodniego Podkarpacia wkr贸tce wkroczy艂y wojska Armii Czerwonej i niemiecka okupacja zamieni艂a si臋 w sowieck膮. Oddzia艂 鈥濳micica鈥 zosta艂 rozwi膮zany i Krystyna Gaj wraz z siostr膮 powr贸ci艂y do Rozwadowa.
Niemiecka akcja „Sturmwind I” >>> TUTAJ
Po wojnie
W 1945 r. Krystyna Gaj przeprowadzi艂a si臋 do Krakowa. W Krakowie pozna艂a swojego m臋偶a Jana i pracowa艂a zawodowo w Sp贸艂dzielczo艣ci.
18 maja 1984 roku, w 40 rocznic臋 likwidacji przez Gestapo rozwadowskiego Kedywu, Krystyna Gaj odwiedzi艂a Rozwad贸w by wraz z Czes艂awem Kami艅skim ps. 鈥濭艂az鈥 uroczy艣cie ods艂oni膰 pami膮tkow膮 tablic臋 na budynku rozwadowskiego Kedywu. Tablica, kt贸ra do dzi艣 znajduje si臋 budynku upami臋tnia tragiczny dzie艅, w kt贸rym Niemcy nakryli rozwadowski Kedyw Armii Krajowej.

18 maja 1984 r. ods艂oni臋cie pami膮tkowej tablicy na siedzibie Kedywu tzw. „G贸rce” przez Krystyn臋 Gaj i Leszka Kami艅skiego. (fot. Walenty Sowa)
Odznaczenia
W 1947 r. za uczestnictwo w czasie niemieckiej okupacji w ruchu oporu Krystyna Skowron-Gaj zosta艂a odznaczona Medalem „Zwyci臋stwa i Wolno艣ci” oraz otrzyma艂a „Odznak臋 Grunwaldzk膮”.
W 1984 r. 贸wczesne w艂adze Stalowej Woli uhonorowa艂y j膮 odznaczeniem i tytu艂em „Zas艂u偶ony dla Stalowej Woli”.
Krystyna Gaj do ko艅ca swych dni mieszka艂a w Krakowie, tam zmar艂a 25 wrze艣nia 2012 r. w wieku 86 lat. Spoczywa na krakowskim Cmentarzu Rakowickim.

Gr贸b rodzinny Krystyny Skowron-Gaj na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. (fot. Fundacja KEDYW)
Cze艣膰 Jej Pami臋ci!
MW/Fundacja KEDYW
Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej, 偶yciorys i wspomnienia Krystyny Gaj, Janusz Homa.
Pierwsze w Polsce Muzeum Kedywu – elitarnego pionu dywersyjnego Armii Krajowej powstaje w czynie spo艂ecznym z inicjatywy Fundacji KEDYW. Nasza dzia艂alno艣膰 opiera si臋 na wolontariacie i darowiznach ludzi dobrej woli. Bez twojego wsparcia nie osi膮gniemy celu! WESPRZYJ NAS!聽
Konto bankowe: SANBank Nadsa艅ski Bank Sp贸艂dzielczy
Nr konta: 05 9430 0006 0046 7597 2000 0001
KOD SWIFT: POLUPLPR
Lub bezpiecznie kart膮 p艂atnicz膮 przez system p艂atno艣ci PayPal