9 sierpnia 1945 r. 偶o艂nierze NZW zlikwidowali konfidenta Stanis艂awa Prajsa

Stanis艂aw Prajs ps. „Pirat”

 

W czasie niemieckiej okupacji by艂 pracownikiem Zak艂ad贸w Po艂udniowych (COP) w Stalowej Woli i 偶o艂nierzem Armii Krajowej. Gdy wpad艂 w r臋ce Niemc贸w od razu zgodzi艂 si臋 na wsp贸艂prac臋. Sprawa jego na chwil臋 ucich艂a bo wkroczyli Sowieci, ale antykomunistyczne podziemie nie zapomnia艂o mu jego przewinie艅.

Stanis艂aw Prajs (po prawej u g贸ry) z rodzicami i rodze艅stwem. (fot. zbiory rodzinne)

Stanis艂aw Prajs ps. „Pirat” urodzi艂 si臋 18 czerwca w 1923 r. w Turzanach ko艂o Inowroc艂awia (woj. kujawsko-pomorskie). By艂 synem Boles艂awa i Janiny z d. Miko艂ajska. Mia艂 m艂odszego brata Jerzego i dwie siostry. W 1936 r. uko艅czy艂 szko艂臋 powszechn膮 w Czarnkowie ko艂o Pi艂y (woj. wielkopolskie), a nast臋pnie w 1939 r. uko艅czy艂 trzy klasy gimnazjum w 艢remie, (woj. wielkopolskie). Przed wojn膮 zosta艂 harcerzem. W maju 1940 r. rodzina Prajs贸w wysiedlona zosta艂a przez Niemc贸w z ziem zachodnich i udali si臋 do Rozwadowa (obecnie dzielnica Stalowej Woli), gdzie zamieszkali przy ul. Mickiewicza 7.

1 sierpnia 1941 r. Stanis艂aw Prajs rozpocz膮艂 prac臋 w okupowanych przez Niemc贸w Zak艂adach Po艂udniowych (COP) w Stalowej Woli, przemianowanych w贸wczas przez Niemc贸w na zak艂ady zbrojeniowe o nazwie „Stahlwerke Braunschweig – Werk Stalowa Wola”. W ZP pracowa艂 jako urz臋dnik dzia艂u finansowo-buchalteryjnego.

Konspiracja

Stanis艂aw Prajs prawdopodobnie po uko艅czeniu 18 lat podj膮艂 dzia艂alno艣膰 konspiracyjn膮 i zosta艂 偶o艂nierzem Armii Krajowej w Stalowej Woli. W聽maju 1944 roku zagro偶ony aresztowaniem po wpadce bazy rozwadowskiego Kedywu zbieg艂 na tzw. Zasanie, by przedosta膰 si臋 do partyzanckiego oddzia艂u dyspozycyjnego Obwodu Nisko-Stalowa Wola AK dowodzonego przez Jana Or艂a „Kmicica”.

Porytowe Wzg贸rze

W czerwcu 1944 r. Prajs wraz z oddzia艂em „Kmicica” walczyli z Niemcami w Lasach Janowskich na tzw. Porytowym Wzg贸rzu. W贸wczas przed rozpocz臋ciem walk na Porytowym Wzg贸rzu Oddzia艂 „Kmicica” zosta艂 po艂膮czony z oddzia艂em NOW-AK „Ojca Jana” Franciszka Przysi臋偶niaka, nad kt贸rym dow贸dztwo podczas nieobecno艣ci Franciszka Przysi臋偶niaka obj膮艂 Boles艂aw Usow ps. „Konar”. Po walkach i wyj艣ciu oddzia艂贸w z okr膮偶enia, „Konar” wyda艂 rozkaz rozformowania oddzia艂u. Wtedy Prajs wraz z innymi 偶o艂nierzami postanowi艂 opu艣ci膰 oddzia艂 „Kmicica” i udali si臋 do Ulanowa (woj. podkarpackie), gdzie zaplanowali zamelinowa膰 si臋 na okres trwaj膮cej niemieckiej akcji przeciwpartyzanckiej w Lasach Janowskich i Puszczy Solskiej. (niem. akcja Sturmwind I, II).

呕o艂nierze oddzia艂u AK „Kmicica” Jana Or艂a w Kurzynie, po prawej Stanis艂aw Prajs ps. „Pirat” (fot. archiwum D. Garbacza)

Aresztowanie

21 czerwca 1944 roku Niemcy wykryli melin臋 AK w Ulanowie, w kt贸rej przebywa艂 Prajs z akowcami. W艣r贸d nich by艂 m.in. Stanis艂aw Korfel ps. „Korski” – 偶o艂nierz rozwadowskiego Kedywu, kt贸ry po wpadce Kedywu leczy艂 tam ranny. W potyczce, kt贸ra si臋 rozegra艂a z Niemcami, zgin膮艂 Korski oraz dw贸ch innych 偶o艂nierzy. Stanis艂aw Prajs wraz z pi臋cioma innymi akowcami zosta艂 schwytany i aresztowany.

Zdrada

Po wojnie stalowowolscy akowcy, kt贸rym uda艂o si臋 prze偶y膰 niemieckie wi臋zienie relacjonowali, 偶e chwil臋 po aresztowaniu w Ulanowie Stanis艂aw Prajs poprosi艂 o rozmow臋 z Niemcami. Spraw臋 relacjonowa艂 w swoich wspomnieniach 偶o艂nierz oddzia艂u „Kmicica” Mieczys艂aw Potyra艅ski ps. „Poraj” w nast臋puj膮cy spos贸b:

„(…) Prajs za艣 zaraz po wzi臋ciu przez Niemc贸w w Ulanowie, poprosi艂 o rozmow臋 z oficerem niemieckim i rozmawia艂 z nim oko艂o 2-ch godzin, a nast臋pnie ju偶 oddzielnie zosta艂 przewieziony do Stalowej Woli na Gestapo. Na Gestapo w Stalowej Woli by艂a z nim konfrontowana aresztowana wcze艣niej 艂膮czniczka „Magda” (Jadwiga Butkiewicz-Przy艂uska). Na konfrontacji tej o艣wiadczy艂 jej Prajs „przyznaj si臋, bo i tak wszystko wiedz膮”. Gdy nast臋pnie spotkali si臋 przypadkowo, przechodz膮c obok siebie w piwnicy (wi臋zienie Gestapo – przyp. red.), powiedzia艂 jej – ja wychodz臋 na wolno艣膰, a ty pojedziesz do obozu. Rzeczywi艣cie tak si臋 sta艂o. On w pierwszych dniach lipca zjawi艂 si臋 w Kopkach, a „Magda” zosta艂a wys艂ana do obozu. (…)”

Powr贸t w szeregi AK

Jak pisa艂 dalej w swoich wspomnieniach Mieczys艂aw Potyra艅ski, wkr贸tce po uwolnieniu z wi臋zienia Prajs pojawi艂 si臋 w Kopkach ko艂o Rudnika nad Sanem (woj. podkarpackie) i tam pr贸bowa艂 nawi膮za膰 kontakt z lokaln膮 AK. W lipcu 1944 roku, chwil臋 po zjawieniu si臋 w Kopkach przez Prajsa przesz艂a tam fala niemieckich aresztowa艅. W贸wczas podejrzewano, 偶e Prajs donosi艂 Niemcom. Cho膰 zdania na temat Prajsa w艣r贸d akowc贸w w Kopkach by艂y podzielone to i tak zosta艂 uznany za winowajc臋. W tym czasie sowiecka Armia Czerwona zbli偶a艂a si臋 do okolicy, a Niemcy pr贸bowali w po艣piechu wycofywa膰 si臋. W tym pop艂ochu sprawa Prajsa na chwil臋 posz艂a w zapomnienie.

Po wojnie z Niemcami

Po wkroczeniu sowieckich wojsk Stanis艂aw Prajs postanowi艂 pozosta膰 w podziemiu i do艂膮czy艂 do oddzia艂u partyzanckiego Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW) „Majki” Stanis艂awa Pelczara, kt贸ry w styczniu 1945 roku wszed艂 w sk艂ad Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW).聽W oddziale „Majki” znale藕li si臋 r贸wnie偶 byli 偶o艂nierze AK znaj膮cy Prajsa i sprawa jego wsp贸艂pracy z Niemcami dotar艂a do dow贸dztwa. Dow贸dca oddzia艂u uzna艂 spraw臋 wsp贸艂pracy Prajsa z Niemcami za aktualn膮 i przeprowadzone zosta艂o 艣ledztwo.

Wykonanie wyroku

Po dochodzeniu dow贸dztwo NZW uzna艂o Stanis艂awa Prajsa za konfidenta Gestapo i zapad艂 wyrok – kara 艣mierci. Wykonanie wyroku na Stanis艂awie Prajsie dow贸dztwo NZW zleci艂o Leopoldowi D膮browskiemu ps. „Stefan”. Spraw臋 wykonania wyroku na Prajsa zrelacjonowa艂 po wojnie Skarbimir Socha ps. „Jask贸艂ka”, zast臋pca Stanis艂awa Pelczara i by艂y 偶o艂nierz Kedywu Obwodu Nisko鈥揝talowa Wola w nast臋puj膮cy spos贸b:

„(…) (D膮browski) Prajsa zlikwidowa艂 w pobli偶u budki dr贸偶nika Marchuta mi臋dzy Rudnikiem a 艁臋towni膮. (…) w sierpniu lub we wrze艣niu 1945 r.”

W dokumentach ze 艣ledztwa Urz臋du Bezpiecze艅stwa zanotowany zosta艂 nast臋puj膮cy wpis z podan膮 dok艂adn膮 dat膮 likwidacji Prajsa:

„Ps. „Pirat” nazwiskiem Prajs zosta艂 zastrzelony 9 VIII 1945 roku przez D膮browskiego Leopolda cz艂onka NOW. Prajs by艂 agentem Gestapo.”

Po wojnie zastanawiano si臋 sk膮d UB zna艂o dok艂adn膮 dat臋 likwidacji Prajsa. Jak si臋 p贸藕niej okaza艂o notatka w aktach UB pochodzi艂a z relacji D膮browskiego, kt贸ry te偶 zosta艂 konfidentem – ale komunist贸w. D膮browskiego spotka艂 ten sam los co Prajsa. Za to 偶e donosi艂 UB zosta艂 te偶 zlikwidowany przez NZW.

 

MW / MKDAK

Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Skarbimir Socha „Czerwona 艣mier膰”, Dionizy Garbacz „Brunatne Lata”, Dionizy Garbacz/Tygodnik Sztafeta „Gor膮cy lipiec 1944 (3) nr29 2017, Mieczys艂aw Potyra艅ski „Historia Oddzia艂u Partyzanckiego „Kmicica”, fotografie ze zbior贸w rodzinnych.

漏 COPYRIGHT 2016-2023. Wszelkie Prawa zastrze偶one. Kopiowanie tekst贸w, zdj臋膰 lub film贸w bez zgody zabronione!